0-1 Yaş Sağlıklı Bebek Beslenmesi

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, ProOf üyesi tarafından 14 Kasım 2007 tarihinde yazılmıştır. 0-1 Yaş Sağlıklı Bebek Beslenmesi hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. 0-1 Yaş Sağlıklı Bebek Beslenmesi
  Bebek Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  Bebek beslenmesinde 1 yaşına kadar tuz,baharat ve salça içeren yetişkin yemekleri verilmemelidir. Bebeğinize vereceğiniz her besin ona özel hazırlanmış olmalıdır.
  Fazla tuz, bebeğinizin henüz gelişmemiş böbreklerine çok fazla yük oluşturacağından zararlıdır. Ayrıca, büyüdükleri zaman damak tadlarının tuzludan yana olmasına neden olur; bu ise ilerleyen yıllarda yüksek tansiyon riskini artırabilir.

  Bebeğinize çok fazla şeker vermekten kaçınmanız önemlidir. İlave şeker içeren gıda ve içeceklerin bazılarında yeterince kalori olmakla birlikte besin değerleri daha düşüktür. Yani bu tür gıdaları yalnızca arada bir vermeyi deneyebilirsiniz. Şekerli gıda ve içecekler, özellikle bebeğiniz bunları yemek aralarında alıyorsa, diş çürümesine sebep olabilir.

  Tuz ve şeker gibi maddelerin sınırlı oranda tüketilmesi, beslenme dengesizliklerini ve bu dengesizlikler yüzünden ilerleyen yıllarda ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarını önler.
  Anne sütünün verilemediği durumlarda özellikle ilk bir yıl inek sütünün kullanılmaması gerektiği, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve tüm tıp otoritelerinin kabul ettiği bilimsel bir gerçektir.
  İnek sütü kullanımı:
  *Demir ve C vitamini bakımından yetersiz olduğu için barsaklarda gözle görülmeyen gizli kanamalara,demir eksikliği anemisine(kansızlığa) neden olur.
  *Allerjik hastalıklara yakalanılma olasılığı yüksektir.
  *Böbrek fonksiyonlarını ve su-elektrolit dengesini olumsuz etkiler
  *Omega-3 ve omega-6 yağ asitlerini içermediği için bebeğin retina tabakası,beyin hücreleri ve doku hormonu gelişimini olumsuz etkiler.
  *Düşük D vitamini içeriği nedeni ile normal bir kemik ve iskelet gelişimi sağlayamaz.
  Bebek beslenmesinde 1 yaşına kadar verilmemesi gereken besinler şunlardır:Soğan, patlıcan, bakla, inek sütü, çok şekerli gıdalar, pirinç unu ve nişasta ile yapılan su muhallebileri, çikolatalı tatlılar, bal, tuz, baharat, salça, kepek ekmeği,yumurta beyazı
  14 Kasım 2007
  #1
 2. 0-1 Yaş Sağlıklı Bebek Beslenmesi Cevapları

 3. Bebeklere 1 yaşına kadar verilmemesi gereken besinleri listelemişsiniz. Ancak listede 3 adet ürün var ki 7. aydan sonra bebeklere rahatlıkla verilebilir. Soğan, baharatlar ve salça. Tabi ki bunlar da katkısız olmak koşulu ile. Miktar olarak da tanışma miktarı olarak adlandırılacak, yemeğe lezzet katmak amaclı değil, besinleri bebeğin tanıması amaçlı kullanılacaktır. Ayrıca bu besinlere 7.ay itibariyle sarımsak da eklenebilir.
  14 Nisan 2012
  #2
soru sor

0-1 Yaş Sağlıklı Bebek Beslenmesi