13 Ve 14.yy'da Anadoluda Meydana Gelen Siyasi Ve Sosyal Olaylar

İsimli konu WH 'Kültür' kategorisinde, HoLyWar üyesi tarafından 22 Kasım 2007 tarihinde yazılmıştır. 13 Ve 14.yy'da Anadoluda Meydana Gelen Siyasi Ve Sosyal Olaylar hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Varsayılan 13 Ve 14.yy'da Anadoluda Meydana Gelen Siyasi Ve Sosyal Olaylar

  13 ve 14. yüzyillarda Anadolu, siyasal bakimdan pek gok kargaşanın yaşandigi bir donemdi. 13. yuzyilda Anadolu'da dört devlet vardi: Selçuklular, ilhanlilar, Bizans ve Trabzon Rum imparatorlugu. Bunlann en güçlüsü Selçuklular idi.
  Selcuklulann Mogollar tarafmdan 1243 yılında Kosedag savaşi ile yikilmasi sonucu Anadolu'da bir cok beylikler kuruldu. Beyliklerin her biri kendi bagimsizlığını ilan etti. Bu kez beylikler arasi savaşlar başladi. Osmanli Beyligi 1299 yilinda kuruldu ve diger beyliklerle yaptigi savaslar sonucu geliiip güçlendi.
  13 ve 14. yiizyilda Anadolu'da düşünce hareketlerinin merkezi Konya ve dolaylarıdir. Mogol akinlarından korunmak amaciyla Turkmenistan Horasan'dan pek cok alperen gelerek Anadoludaki beyliklerin saraylarına sigiiAlar ve tasavuf duşuncesini yaymaya başladilar. Bu ortamda tasavvuf edebiyati dogdu. Daha sonraki yuzyillarda da gelisip yayildi.
  Tasavuf alanında; Mevlana, Haci Bektaş Veli, Yunus Emre, fieyyad Hamza, Ahmet Fakih, Nesimi, Gülflehri, Sultan Veled gibi pek çok sanatçi eserler verdi. Aynı yuzyillarda din dişi konularda, Hoca Dehhani, Ahmedi, Hoca Mes'ut eserler verdi. Bir taraftan da Iran-Arap edebiyatından çok sayida çeviriler yapildi. 1360 yilmda Kul Mes'ut tarafmdan "Kelile ve Dimne" adli fabl kitabi Turkçeye çevrildi.
  Bu yuzyillarda halk edebiyati alanında "Battalname" ile "Danişmend-name" adli eserler yazildi. Bunlardan "Battahiame'de Seyit Battal Gazi'nin din ugruna Bizans'a karşi giriştigi mucadelelerden soz edilir." "Danişmend name'de ise Melik Ahmet ile oglu Gazi Bey'in kahramanliklan anlatir. Bu oykulerde dini inanclar ve ilahi yardimlar on plandadir. Hz. Muhammet, Hz. Ali rüyada görülür. Hizir gazilerin yardimcisidir. Bu eserlerde eski Turk destan geleneginin izleri islami karaktere bürünmüş nitelikte yaşatıldı.
  Bu yuzyillarda gerek dini (tasavufi) gerekse din dişi konulan işleyen fikirler üzerinde, iranli şairlerden Firdevsi, Nizami, Sadi, Feridtiddin Attar ile Farsça eserler yazan Mevlana'nın etkisi gorulur. Bilim ve edebiyat yoluyla Arap9adan, Fars9adan dilimize sozcukler yamnda bu dillere ait kurallar da girmeye başladi. Ancak 1277 yilmda Karamanoglu Mehmet Bey bir fermanla bunu onlemeye çalişti. "Bugünden sonra, divanda, dergahta, barigahta, mecliste, meydanda "Türkçe den başka dil kullanilmayacaktir." Bu ferman dilimizi yabanci etkilerden korumaya yetmedi.
  22 Kasım 2007
  #1
 2. 13 Ve 14.yy'da Anadoluda Meydana Gelen Siyasi Ve Sosyal Olaylar Cevapları

 3. saol arkadaşım çok işime yaradı
  10 Kasım 2008
  #2
 4. kardes yazılar süper olmus aynı cengel bulmaca gıbı
  13 Kasım 2008
  #3
 5. Teşekkürler çok işime yaradı ama yazmakta zorluk çektim....Yazıyı düzenlerseniz bizden sonrakiler zorluk çekmez!;)
  21 Kasım 2008
  #4
 6. gördüğüm yanlışları düzelttim
  21 Kasım 2008
  #5
 7. teŞeqüürLer
  27 Kasım 2008
  #6
 8. bazı yanlış kelimeler vardı .oraları düzeltirseniz sevinirim.ama ödevime yaradı.
  24 Kasım 2010
  #7
 9. kım yazdıysa eline sağlık çok işime yaradı ama bazı kelımeler yanlış yazılmış olsun yınede
  22 Kasım 2011
  #8
 10. çok sag olun doslarım
  12 Aralık 2011
  #9
 11. Bu Yüzyılda Anadoluda sosyal ve siyasal anlamda Karışıklıklar vardı. Selçuklu devleti yıkılmış, anadoluda Çeşitli Beylikler Kurulmuş, bunların en güçlüsü Osmanlı Beyliğidir.

  Bu yüzyıllarda moğol İstilasından Kaçan Horasan ve diğer türk yurtlarından gelen aydınlar bu beyliklere sığınmışve tasavvufu yaymaya çalışmıştır.

  Haçlı seferlerinde din adamlarının önde bulunması türklerinde din adamlarını ön plana çıkarmalarına neden olmuştur. Moğolların Baskısı, yağmalaması insanların dünyada el etek çekmelerine ve dine yönelmelerine neden olmuştur.


  'DOĞRULUĞU KESİNDİR ,HOCAMIZ YAZDIRMIŞTI.'
  18 Aralık 2011
  #10
 12. Ya güzel kardeşim yazdın o kadar bilgiyi bi düzeltseydin şu yanlışları yaa :S
  13 Şubat 2012
  #11
soru sor

13 Ve 14.yy'da Anadoluda Meydana Gelen Siyasi Ve Sosyal Olaylar