4 yaş sendromu varmıdır?

İsimli konu WH 'Soru Cevap' kategorisinde, Misafir üyesi tarafından 1 Şubat 2010 tarihinde yazılmıştır. 4 yaş sendromu varmıdır? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. kızımız 4 yaşını aralıkta doldurdu.bu aralar çok asi hiç böyle değildi uyumlu bir çocuktu.zaman zaman asilikleri oluyordu ama buara biraz abarttı sanırım.4 yaş sendromu varmıdır?bu geçici bir dönemmi?neler yapmalıyız
  1 Şubat 2010
  #1
 2. 4 yaş sendromu varmıdır? Cevapları

 3. benm de aralık yaşında 4 yaşını dolduran kardeşim var ama pek bi değişiklik yok sanırım öyle bir sendrom yok
  1 Şubat 2010
  #2
 4. Bulabildiğim bazı bilgileri paylaşmak istedim, belki faydalı olur...Allah yardımcınız olsun..:)

  DÖRT YAŞ ÇOCUĞUNUN GENEL DAVRANIŞ ÖZELLİKLERİ

  Çocuk gelişimcileri,

  3 yaş çocuğunun kendinden memnun ve çevresiyle

  uyumu diye nitelendirilen özelliklerinin ardından dördüncü yaşta,

  çocuğun iki-üç yaş arasındaki huysuzluk, asilik, inatçılık ve düzensizlik özeliklerine sanki geri dönüş yapar gibi olduğunu belirtirler. Ancak bu kez

  bütün olumsuz tavırlarda eskiye göre daha kolay düzene girebilme , yani bir olgunluk söz konusudur.

  Dört yaşındaki çocuk eskiye göre aşırılıklara göre daha bir eğilimlidir. Konuşma ve hareketlerinde tekmeleme tepinme gibi ölçüsüzlük ve kontrolsüzlük

  vardır. Anne ve babanın kullanmadığı, özellikle küfür ve ayıp sözleri hiç

  sakınmadan meydan okurcasına söyler. Bu sözcükleri kullanırken yetişkinler engelleyici ve

  olumsuz bir tavır sergilerse bu sözcükleri ısrarla devam eder.

  Dört yaşındaki çocuk, vücudunda bazı koordinasyon bozuklukları

  yaşaya bileceği için daha dengesiz olur. Düşme ve tökezleme durumları artar.

  Dört yaşının bir diğer özelliğinde huzursuzluğundan doğan kontrolsüz

  davranışlardır.

  Parmak emme cinsel organ ile oynama ve bazı tikler onun elinde olmadan

  yaptığı davranışlardır. Bu davranışlar yetişkinlerin doğru değerlendirip. Üstüne düşmemeleri gerekmektedir.

  Yine bu yaşta iki-üç yaş arasında gösterdiği belirli alışkanlıkları saplantısal olarak tekrar eder.

  Belirli konularda kurulan düzenin bozulmasından huzursuzluk duyar ve

  bağırıp ağlayarak tepkisini ortaya koyar


  4 Yaş:Enerjik ve hayalperest

  4 yaşında bir çocuk artık yetenekleri, kişilik özellikleri, ilgi alanları ile tamamen kendine has bir kişilik geliştirmiştir. Kimisi utangaçtır, kimisi dışa dönük, kimisi hareketlidir, kimisi sakin... Buna karşın 4 yaş çocuklarını en iyi tanımlayan kelimeler “enerjik” ve “hayalci” olacaktır. Hayali dünya aniden gerçek hayattan daha fazla yer tutmaya başlar ve zaman zaman gerçek ile hayali olanı ayırmakta zorlanırlar. Hayali yaratıklardan korkma ve abartma davranışları bu yaşta çok sık görülür.

  4 yaş çocukları yapabildikleri şeyler ile gurur duyarlar, kendilerini beğenir ve kendilerine güvenirler ve yeni maceralara atılmak isterler. Merdivenlerden yukarı aşağı koşarlar, bisiklet ya da scooter ile dolaşırlar, el arabalarını dik yokuşlardan aşağı sürerler... Ancak henüz kendi yeteneklerini doğru olarak hesap edemediklerinden ve son derece tehlikeli ve garip şeyleri yapabilecek yeteneklere sahip olduklarından çok dikkatli olmanız gerekecektir.

  4 Yaş Çoçuğunun Gelişimi

  Ayben Ertem


  Bu yaşta ışık hızıyla hareket ederler. Merdivenleri koşarak çıkarlar, bisiklet ile fırlarlar, evin bir ucundan diğer ucuna tabana kuvvet koşarlar. Üç yaşındaki nispeten daha sakin çocuğunuz, bir fişeğe dönüşür. Ara sıra davranışları (gürültülü, sert, kavgacı) size yeni yürümeye başladığı çalkantılı dönemdeki davranışları hatırlatabilir. Fakat korkmayın. Bu zor dönem genellikle kısa sürelidir ve beşinci doğum günlerine ulaştıklarında sakin, aklı başında ve kendine güven duygusuyla dolu olacaklardır.

  Dört yaş çocuğunuzun yeni keşfedilmiş güveninin de olumsuz yönleri vardır. Özellikle yaşıtlarının yanındayken, bilinçli bir şekilde yanlış davranarak gösteriş yapan övüngen biri olabilir. Eğer kafadarları yanındayken çocuğunuzu disiplin altına almak istiyorsanız, hataları hakkında konuşmadan önce onu gruptan uzaklaştırın. Şayet onu herkesin önünde azarlarsanız, yanlış davranışına utanmadan devam etmesi için teşvik etmiş ya da kızdırmış olabilirsiniz.

  Bu yaş çocukları, uzun hikayeler anlatılmasına bayılırlar. Her zaman yalan söylemezler, sadece hayal kurmaya düşkündürler, fakat bazen çocuklar sıkıntıdan kurtulmak ya da işlerini halletmek için de yalan söylerler. Ebeveynler, çocuklarının doğru ya da yanlış ahlaki değerlerle doğmadıklarını anlamalıdırlar ve yalan söyleme durumu zihinsel gelişimlerinin normal bir parçasıdır.

  NASIL YARDIM EDİLİR ?

  Okul öncesi çocuklara öfkeleriyle başa çıkmalarında ve başkaları ya da kendilerine zarar vermeyecek şekilde öfkelerini ifade etmelerinde yardımcı olmak önemlidir. Çocuğunuzu düşmanca duygularını sergilemek yerine, duyguları hakkında konuşmaya teşvik edin. Ona aynı zamanda negatif enerjisini aktarabileceği uygun bir yer sağlayabilirsiniz. Örneğin, minyatür bir yumruklama kum torbası satın alabilirsiniz.Siz, onu duygularını seslendirmeye cesaretlendirirken, aynı zamanda bunu yumruklayabilir.

  Bazı çocuklar sosyal ilişkilerde diğerlerinden daha başarılıdırlar. Kaçınılmaz olarak bazı çocuklar terk edilecek, görmezden gelinecek ya da önemsenmeyecektir. Bu çocukların sosyal becerilerini geliştirmeye çalışın

  4 yaşındaki çocuğunuza, oyuncaklarını toplaması veya tabağını temizlemesini söylediğinizde, bazen size “kapa çeneni” diyebilir veya küfür edebilir. Bunları duymak zor olmasına rağmen, küstahlık çocuğunuzun otoriteyle başa çıkmayı öğrendiğinin ve bağımsızlığının sınırlarını test ettiğinin iyi bir işaretidir. Ama yine de, itaatsizlik ve saygısızlık gösterdiği zaman çocuğunuzu paylamanız ve yanlış yaptığını anlatmanız gerekir.

  Kendine güvenleri artar. Yetişkinlerle konuşma şekillerini dinleyin. Geçmişte sırnaşık ya da utangaç olmuş olabilir. Fakat şimdi insanların gözlerine bakar ve dinlemelerini ister.

  4 yaş çocuğunuz, cinselliğin daha çok farkında olmaya başlar. Kızlar ve erkekler arasındaki farklılıklar hakkında sorular sormaya başlayabilir, cinsel bölgelerini inceleyebilir ve diğer çocukların özel bölgeleri hakkında merakını ifade edebilir.
  1 Şubat 2010
  #3
 5. 4 Yaşından sonra konuşup yürüdüklerinden bayağı bir hırçınlaşabiliyorlar.7-8 yaşına kadar devam ediyor çok ufak tanıdığım var ^^...
  1 Şubat 2010
  #4
 6. Panik yapmanıza gerek yok.Çocuğunuz gelişme gösteriyor hal ve hareketleri elbette değişime uğrayacak.Öncelikle sakin olmanızı ve onu korkutmamanızı tavsiye ederim.Her anne-baba gibi ona yol gösterici bir şekilde davranın fakat onu sıkmayın yönlendirici olun baskıcı değil.Bu yaşlarda çocuğunuz sizi ve çevresini analiz ediyor.Bu yaşlarda kaptığı alışkanlıklar ve izlenimler onun hayatında etkili olacak dönemlerdir.O yüzden yanlış bir şey yapmayın yani agrasiflikten bağırış çağırıştan uzak durun.Yoksa çocuğunuz sizden ömür boyu korkabilir.Normal ve sakin davranın ona işin doğrusunun nasıl olacağını tatlı bir şekilde anlatın zamanla size asilik yapmanın kötü olmadığını anlayacaktır.:)
  1 Şubat 2010
  #5
 7. Merhabalar 4,5 yasında bir oglum var. Bu aksam cok sevdiği bir arkadası bıze ailesıyle beraber oturmaya geldiler.yarımsaat sonra odasındaki halıya işemiş ve ondan öncede duvara sakız yapıştırmış halde oglumu buldum.oyun oynarken bir anda sacmaladı. ne yapacagımı sasırdım.arkadası ve ailesi oldugu için ortamdan alamadım ve o nda cezalandıramadım. zaten neyi nasıl yapacagımı da bilemedim. ama bu en uc noktaydı.ne zaman sevdiği arkadaslarından birisiyle beraber olsav asla babsıyla benı takmıyor dinlemiyor önemsemıyor.sımartan birisi oldugumu dusunmuyorum.ama sorun nerde bir turlu bulamıyorum. önümüzdeki iki gun evden cıkarmayıp ve istediği seylerı yapmayarak ceza vermeyi düşünüyorum. pazar gunu arkadasının dogum gunune gitmemek nasıl olur acaba? birisi bana yardım etsin lütttfeeeefffmnnnnnnnnn......
  17 Mayıs 2013
  #6
soru sor

4 yaş sendromu varmıdır?

Alakalı Aramalar:

 1. 4 yaş sendromu

  ,
 2. dört yaş sendromu