Adet Düzenleyici Bitki Kürleri

İsimli konu WH 'Kadın Hastalıkları Ve Sorunları' kategorisinde, hkngnrs üyesi tarafından 17 Şubat 2009 tarihinde yazılmıştır. Adet Düzenleyici Bitki Kürleri hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. 1. KÜR
  GEREKEN MALZEMELER : Beşparmak Otu Kökü Civan Perçemi Çoban Çantası Saplı Meşe Kabuğu Su
  Hazırlanışı: Bütün malzemelerden birer çay bardağı alınarak bir kaba konur ve karıştırılır. Yeteri kadar su eklenerek kaynatılır. Soğutulduktan sonra içilir
  2.KÜR
  GEREKEN MALZEMELER : Bal Hardal Tohumu Nane Su Yabani Kereviz
  Hazırlanışı: Bir çay bardağı toz haline getirilmiş hardal tohumu ve nane bir tutam yabani kereviz alınarak bir kaba konur. Yeteri kadar su eklenerek kaynatılır. Soğutulduktan sonra bal ile beraber içilir.  Duymamışız olabiliriz ama öğrenmememiz için bir neden yok dimi...

  BEŞ PARMAK OTU:
  Diğer İsimleri : Acı ayıt, Hayıt, Gümüş otu, Potentilla erecta, Rosaceae

  Botanik Bilgi : Gülgillerden; yol kenarında ve çayırlarda yetişen 40-70 santimetre boyunda yabani bir bitkidir. Yaprakları beşparmak şeklindedir. Rozete benzer. Gümüşi renktedir. Uzun saplı çiçekleri, yaprakların arasından çıkar. Altın sarısı rengindedir. Yaprak ve kökleri Temmuz, Ağustos aylarında toplanıp kurutulur.

  Bilinen Bileşimi : Tannik asid, tormentillin glikozidi, tormentil kırmızısı, uçucu yağ, nişasta.

  Özellilleri : antihelmintik / bağırsak paraziti düşürücü, vülnerer / yara iyileştirici, kan dindirici tesirdedir.

  Faydası :

  25 gr kadar kökü bir litre suda çay gibi haşlanıp günde bir kaç fincan içilirse ishali geçirir.

  Çiçeklerinden yapılan haşlaması yüzdeki lekeleri geçirir, cildi yumuşatır, güzel bir renk verir.

  25 gr kadar kökü bir litre suda çay gibi haşlanıp bir fincan içilirse mide ekşimelerine iyi gelir.Ağız yaralarını geçirir.

  Vücuda kuvvet verir.

  Bademcik ve boğaz iltihaplarında bol su ile gargara yapılırsa boğazı yumuşatır.

  Diş ağrıları için kökü çiğnenirse fayda sağlar.

  Diş etlerini kuvvetlendirir.

  Kullanım Şekli ve Dozu : 4 bardak suya 50 gr. konarak 10 dakika kaynatılır. Soğuduktan sonra süzülür. Günde 3 kere yemeklerden evvel birer çay bardağı içilir. Gargara içinde aynı su kullanılır.


  CİVANPERÇEMİ
  Ünlü herbalist Kneipp, bir yazısında şöyle diyor : "Arada bir civanperçemi çayı içmiş olsalar, kadınlar pek çok problemle hiç karşılaşmazlardı!". Adet kanamaları düzensiz bir genç kız olsun, menopoz dönemindeki veya sonrasında olgun bir kadın olsun, tüm kadınlar için arada sırada civanperçemi çayı içmek çok önemlidir. Civanperçemi, akla gelebilecek tüm konularda, dölyatağını (rahim) en iyi biçimde etkiler. Yumurtalık iltihaplanmasında alınmaya başlanan civanperçemi oturma banyolarının ağrılar kesilir ve iltihap yavaş yavaş gerilemeye başlar. Bu banyolar aynı zamanda, yaşlı kişilerin ve çocukların yatağa işeme problemlerine karşı ve dölyatağı (rahim) akıntılarında da başarılı olabilir. Bu durumlarda ayrıca günde 2 bardak civanperçemi çayı da içmek gerekir. Miyomlar da (Kas yapılı urlar), doktor kontrolünün olumlu bir sonuç vermesine kadar, uzunca bir süre her gün civanperçemi oturma banyoları alındığında yok olabilirler. (Referans1: M.Treben). Menopoz döneminde de kadınlar sık sık civanperçemi çayını anımsamalıdırlar. Bu durumda, iç huzursuzlukları ve daha başka rahatsızlıklarla karşılaşmayacaklardır.

  Civanperçemi oturma banyoları da sağlık için çok yararlıdır. Kol ve bacaklardaki sinir iltihaplanmalarında, civanperçemi katkısıyla yapılacak kol ve bacak banyoları çok rahatlatıcıdır. Fakat, bitki öğle güneşinde toplanmalıdır.

  Dr. Lutze, civanperçemini şu hastalıklara öneriyor: (Referans1: M.Treben)  Kanın kafaya sancılı biçimde basıncı


  Baş dönmesi

  Bulantı

  Göz sulanması eşliğindeki göz rahatsızlıkları

  Göz sancıları

  Burun kanaması

  Hava şartlarından kaynaklanan migren krizi

  Düzenli olarak içilen bitki çayı ile migren tümüyle iyileşebilir. Bedeni temizleyici etkisi sayesinde, yıllar boyu yer etmiş hastalıkları bedenimizden dışarı atabiliriz. Civanperçeminin en iyi biçimde ve doğrudan kemik iliğini etkilediğini ve orada kan üretimini düzene soktuğunu özellikle belirtmek gerekir. Bu gücü sayesinde bitki, kemik iliği hastalıklarında, çay kürleri, banyolar ve tentür kullanımı yolu ile yardımcı olabilir. Mide kanamalarında ve basur (hemoroid) kanamalarında olduğu kadar, mide basıncı ve mide yanmalarına karşı bitki çayı çok kısa sürede başarı sağlayabilir. Soğuk algınlıklarında, sırt veya romatizma ağrılarında bitki çayı elden geldiğince sıcak olarak içilmelidir. Bitki çayı böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar, iştahsızlığı giderir, gazları ve mide kramplarını, karaciğer düzensizliklerini, mide ve bağırsak kanalı iltihaplarını iyileştirmeye yardım eder ve bağırsak beze çalışmalarını düzenleyerek, dışkılamayı kolaylaştırır. Kan dolaşımına ve damar kramplarına karşı çok etkili olduğu için bitki çayını koroner yetmezliğinde de önerilebilir. Rahatsız edici vajinal kaşıntılar, bitkinin kaynama suyu ile yapılan yıkama ve oturma banyoları sayesinde yok olabilirler. Civanperçemi çiçeklerinden, basura karşı etkili bir merhem hazırlanabilir. (Referans1: M.Treben)

  UYARILAR:

  Civanperçeminin gebelik süresince kullanılmaması tavsiye edilir. Bazı duyarlı kişilerde allerjik tepkilere yol açabilir. Başkaca bilinen bir yan etkisi yoktur.

  Kullanım Biçimleri :

  Çay hazırlamak: Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır (kaynatılmaz), 15 dakika demlendikten sonra süzülür. Aksi belirlilmedikçe günde 3 su bardağı çay aç karnına veya öğün aralarında içilir.

  Bitki Tentürü: Çiçeklenme zamanında toplanan taze bitki ince kıyılır. Geniş ağızlı bir şişeye gevşekçe doldurulur ve kaliteli bir konyak, bitkilerin üstüne çıkana kadar eklenir. Şişe 14 gün boyunca güneşte bekletilir, arada bir çalkalanır ve süre sonunda süzülür.

  Merhem hazırlamak: 100 gr tuzsuz tereyağı veya içyağı tavada iyice kızdırılır. İnce kıyılmış bir avuç kadar taze civanperçemi çiçeği ve ince kıyılmış 15 taze ahududu yaprağı tavaya atılır, çıtırdamaya başlayınca karıştırılır ve tava ocaktan çekilerek, üstü kapalı bir biçimde serin bir yere kaldırılır. Ertesi gün hafifçe ısıtılır, tülbentten geçirilerek süzülür ve temiz kaplara doldurulur. Buzdolabında saklanmalıdır!

  Oturma Banyosu: Iki büyük avuç dolusu ince kıyılmış taze bitki veya 100 gr kurutulmuş bitki, gece boyunca soğuk suda bekletilir. Ertesi gün kaynama derecesine kadar ısıtılır ve süzülerek, banyo suyuna eklenir.

  ÇOBAN ÇANTASI

  Diğer İsimleri : Kuşkuşotu, Çobankesesi, Çobantorbası, Cıngıldaklıot, Capsella bursa, Cruciferae  Botanik Bilgi : Turpgillerden; bir çeşit yaban bitkisidir.Yol kenarlarında, tarla kenarlarında yetişir.Boyu yarım metre kadardır. Meyveleri; torbaya benzer. Yaprakları rozet şeklinde olup, demet görünümündedir. Çiçekleri beyazdır. Yaz aylarında toplanıp, kurutulur.  Bilinen Bileşimi : Bursin, saponin, choline, acetylcholine, mallik asid, sitrik asid, asetik asid, flavonoidler, potasyum tuzları, C ve K vitaminleri.  Faydaları  Hatmi ile karıştırılıp haşlanarak suyu içildiğinde böbreklerdeki ve idrar torbasındaki iltihaplara, sıkıntılara faydalıdır.  Basur ve yaralara lapa yapıldığında faydalı olur.  Adet kanamaları aşırı olanlar adet döneminden 8 - 10 gün öncesinden çayını içmeye başlamalıdırlar. Adet dönemi bitince çay içimine son verilmelidir.  Ayrıca ergenlikteki adet kanamalarının düzenlenmesinde de faydalıdır.  Kan dolaşımını düzenleme etkisi olan, hem tansiyonu düşürebilen hem de yükselterek normalleştiren ender bitkilerden biridir.


  Yüzeysel kas yapısı hastalıklarının ve iç organ kasları gevşekliğinin tedavisinde, kas fıtıklarında, kas erimelerinde çok önemli bir yardımcıdır.  Rahatsızlık veren bölgeler tentürü ile ovalanır ve aslan pençesi ile karıştırılmış çayı içilir.


  Peklik verici özelliği vardır. İshali kesmede yararlı olur.


  Kullanım Şekli  Çay : 4 bardak suya 50 - 60 gr. bitki konularak 10 dakika kaynatılır. 5 dakika demlendirilip süzülür. Günde 3 kere yemek aralarında 1’er çay bardağı içilir.  Özsu : Taze toplanmis çiçekli saplar yikanir, kurutulmadan preslenerek suyu çikarilir ve küçük siselerekonularak buz doabinda saklanir.


  Tentür: Yeni açmis iki avuç dolusu bitki ince bir sekilde kiyilir, 1 litrelik bir sise içine konularak üstüne % 38 lik votka veya cin dökülerek sise doldurulur. 15 gün güneste veya sicak bir yerde bekletilir, süzülür.

  SAPLI MEŞEKABUĞU


  ETKİLERİ


  * BÜZÜCÜ

  * Tonik

  * Saplı meşe kabuğu aslında beyaz meşe kabugunun kullanıldığı şekilde dahili ve harici büzücü olarak kullanılır.

  * Çayı aşırı zorlanmadan sonra tonik olarak tavsiye edilmiştir. Meşe palamutları bazen kahve yerine kullanılır.


  Hazırlanışı ve Kullanma şekli


  1 çay kaşığı kabuğu 1/2 bardak suda kaynatın. Günde 1 bardak alın.

  Yıkama Suyu olarak, 250 gram ila l kilo kabuğu 2 litre suda 1 litre sıvı kalana kadar kaynatın.
  (güzellik, güzellik merkezi, güzellik bakım, kadın güzellik, guzellik, güzellik ürünleri, güzellik sağlık, bitkisel güzellik, şifalı bitki, bitki tedavisi)
  ALINTIDIR.
  17 Şubat 2009
  #1
 2. Adet Düzenleyici Bitki Kürleri Cevapları

 3. paylaşım için tşkr
  27 Nisan 2009
  #2
soru sor

Adet Düzenleyici Bitki Kürleri