AIDS Nasıl Bulaşır?, Nasıl Bulaşmaz.

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, NoKTaSıZ üyesi tarafından 15 Şubat 2008 tarihinde yazılmıştır. AIDS Nasıl Bulaşır?, Nasıl Bulaşmaz. hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. AIDS Nasıl Bulaşır?, Nasıl Bulaşmaz.
  Önceki güncelimizde değindiğimiz AIDS hastalığının tüm dünyada artışı, kaygıların artmasına yol açıyor. Sağlığı korumada en önemli araç bilgidir. Bu nedenle AIDS hastalığı nedeni olan virüsün (HIV), hangi yollarla bulaştığının bilinmesi çok önemlidir. Bazı kişilerde de korkular aşırı dereceye vardığı ve sürekli olarak bazı söylentiler yayıldığı için bu yazımızda bulaşma yolları hakkında bilgi verdiğimiz kadar, nelerle bulaşmadığı hakkında da bilgi vermek istiyoruz.

  AIDS'in bulaşma yolları

  Hastalık etkeni virüsün (HIV) en önemli bulaşma yolu cinsel temastır. Bulaşma için, hasta olmasa bile kanında virüs bulunan (HIV pozitif) kişi ile bir kez bile cinsel ilişkiye girilmesi yeterli oluyor. İlk yıllarda hastalığın sadece homoseksüel ilişki ile bulaştığı sanılıyordu. Bu gün bulaşmanın %55-60'ının heteroseksüel (karşı cinsle) olan ilişkiyle bulaştığı biliniyor.

  Virüs kanda yoğun bir şekilde bulunuyor. Bu nedenle kan ve kan ürünü nakilleri ile de bulaşma görülebilir. Bu amaçla, nakledilmesi düşünülen kanda tahliller yapılmaktadır, ne var ki, virüs bulaşmasından sonra, tahillerle görülebilinceye kadar geçecek 10-12 haftalık pencere döneminde yapılacak kan nakilleri ile bulaşma riski bulunmaktadır.

  Virüs taşıyan (HIV pozitif) annelerden bebeklere, gebelik sürasince, doğum sısrasında ya da emzirme döneminde virüs bulaşma olasılığı %20-30 civarındadır.

  Sağlık personeli de risk altında. Ameliyat ya da enjektör iğnesi batması, virüs içeren vücut sıvılarının bulaşması gibi yollarla hastalık alınması riski bulunmaktadır. Bu risk yüzde 0.2-0.5 civarındadır.

  Damar içi yolla uyuşturucu madde kullananlarda, aynı enjektörün birden fazla kişi tarafından kullanılması da önemli bulaşma yollarında birini oluşturmuştur.

  AIDS nelerle bulaşmaz?

  HIV birçok vücut sıvısında bulunmasına rağmen sadece kan, meni ve vajina salgısı gibi sıvılar aracılığıyla bulaşabilmektedir.

  Dokunmak, el sıkışmak, sarılmak, aynı yerde oturmak, aynı banyoyu, tuvaleti, havuzu kullanmakla bulaşmaz. Masum öpüşme denilen, travma ve kanama yaratmayacak şekilde öpüşmek le de bulaşmaz. Sivrisinek, arı ve böcek sokması da bulaşma açısından risk oluşturmaz. Ortak kullanılan giysiler, telefon ahizesi gibi eşyayla, gözyaşı ve terle de bulaşmayacağı bilinmektedir.

  Korunmak mümkün

  Görüldüğü gibi günlük sosyal yaşam bulaşma açısından risk oluşturmuyor. Bulaşma yolları bilindikten sonra bunlara karşı önlemler almak zor değil. Cinsel ilişki sırasında kondom kullanmak, kan ürünleri kullanımı sırasında ilgililerin önlem alması bulaşmayı önlemek açısından büyük katkılarda bulunmaktadır.
  15 Şubat 2008
  #1
 2. AIDS Nasıl Bulaşır?, Nasıl Bulaşmaz. Cevapları

 3. Teşekkürler
  18 Şubat 2008
  #2
 4. çok teşekkürler
  26 Mayıs 2013
  #3
soru sor

AIDS Nasıl Bulaşır?, Nasıl Bulaşmaz.