Aile İçi Sorunlar

İsimli konu WH 'Evlilik Ve Cinsel Yaşam' kategorisinde, "..melekmi cadımı.." üyesi tarafından 8 Nisan 2011 tarihinde yazılmıştır. Aile İçi Sorunlar hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Aile İçi Sorunlar
  ailede iletişim - aile içi iletişim - ailede sağlıklı iletişim - ailede etkin iletişim - etkin iletişim - iletişim  Aile nedir? Neden önemlidir?

  Hepimizin ilkokuldayken öğrendiği gibi anne,baba,çocuklardan oluşan en küçük, ama en önemli topluluktur. Aile güçtür ve ailenin gücü önemlidir. Çünkü ailesinin gücünü arkasında hisseden kişinin özgüveni tamdır ve başarı yolu açıktır. Hayatın zorlukları karşısında yılmaz, korkmaz. Tökezlese bile ailesinin desteğiyle tekrar ayağa kalkacağını bilir. Özgürdür,değerlidir,güçlüdür ve gerçekçidir. Ayakları yere basar.

  Aile içi iletişim nedir?

  Güçlü bir aile için iletişim şarttır. Nedir iletişim? Kelime anlamına bakarsak, iletmekten gelir. Biz ne iletiriz? İsteklerimizi, ihtiyaçlarımızı, duygu, düşünce ve davranışlarımızı(3D) ( Öfke,neşe, endişe, üzüntü, korku gibi duygularımızı,bence.., …düşünüyorum vb düşüncelerimizi, kapı çarpma,sarılma, kaş çatma gibi davranışlarımızı) iletiriz.
  İletişimde 3 yol kullanırız. Bunlar beden dili(%60), ses tonu(%30)ve sözcükler(%10)dir. Beden dili davranışlarımızdır. Yani en çok davranışlarımız akılda kalır. Ses tonumuz duygularımızı, sözcüklerimiz düşüncelerimizi aktarır. Ses tonumuzdaki ahenk yada vurgu,ağzımızdan çıkan kelimelerle aynı anlamı yansıtmayabilir. Yani bizim gerçek hislerimizi belli eder.

  İletişim hayatımız için şarttır. Ama mutluluğumuz için bunun etkin ve iyi bir iletişim olması gerekmektedir.

  Aile içi etkin iletişim nasıl olmalıdır?

  Kendimizi iyi ifade etmek için ne hissettiğimizi, ne istediğimizi iyi bilmeliyiz ve nazikçe, açıkça karşı tarafa iletmeliyiz.
  Ne istiyoruz?
  1-güzel sözler duymak ve takdir edilmek mi?
  2-kaliteli vakit geçirmek mi?
  3-hediye almak mı?
  4-para harcamak,alışveriş yapmak mı?
  5-gezmek,hoş vakit geçirmek mi?
  6-sevilmek,fiziksel temas mı?
  7-hizmet almak mı?

  İletişimin önemi nedir?

  Kaliteli iletişim için kaliteli vakit geçirmek gereklidir. Bunun için uzun bir zaman gerekmez, zamanı iyi kullanmak yeterlidir. İki saat kanepede hiç konuşmadan dizi seyretmek size iletişim açısından bir şey sağlamazken, balkonda kahve içerek 10 dakika sohbet etmek sizi duygusal olarak tatmin edebilir. İşte bu kaliteli, etkin bir iletişimdir.

  İletişimde anlaşmak şart değildir. Yargılamadan, beklenti içine girmeden, aynı frekansta kalarak orta yol bulmak, her iki tarafında çıkarına olacak şekilde sorunları çözmek uygun olacaktır.

  Dinleyerek, anlayarak, olduğu gibi kabul ederek, sorunlara barışçıl çözümler getiren ailelerin, birbirleriyle olan bağlarının güçlü olması kaçınılmazdır. Güçlü bağları olan ailelerde her bireyin duygusal ihtiyaçları çoğu zaman karşılanır. Nedir bu duygusal ihtiyaçlar?

  1-Ben değerliyim duygusu: ailede herkes kendisine verilen değeri bilir, bunu hisseder. ‘Sen bizim için değerlisin’ imajı her zaman aşılanır.
  2-Yalnız değilim duygusu: ailede kimse yalnız kalmaktan korkmaz çünkü yakınlık duygusu buna izin vermez.
  3-Dayanışma duygusu: aile içi çatışmalarda mutlaka bir orta yol bulunur. Zamanla fikir ayrılığı bile ortadan kalkar.
  4-Sorumluluk duygusu: ailede sorumluluğu sadece anne, baba değil çocuklarda paylaşır. Bu ‘ben çocuğuma güveniyorum’ anlamına gelir çünkü güvenmediğiniz insana sorumluluk vermezsiniz.
  5-Kendime güveniyorum ve gurur duyuyorum duygusu: aile olarak bir zorluğun altından kalkılmışsa bunun haklı güvenini ve gururunu bütün aile fertleri hissedecektir.

  Hepimiz zaman zaman çevremizdekilerle bir iletişim kopukluğu yaşarız. Önemli olan bu durumun uzun sürmemesidir. Eğer Gary Chapman’ın söylediği gibi kendi sevgi depomuz yeterince doluysa bunun altından kalkarız. Ama bu iletişim kopukluğunun bize ve ailemize zarar vermemesini istiyorsak etrafımızdaki kişilerin sevgi depolarını zamanında doldurmuş olmamız gerektiği açıktır.

  Ya bu deveyi güdeceğiz ya da bu deveyi güdeceğiz. İşte bunun için kendimizi mutluluğa odaklamamız, bunun içinde çaba harcamamız gerekir. Ve asla güçlü ve birlik olan bir ailemiz olduğuna inancımızı yitirmemeliyiz.

  Güçlü olmak için bağların kuvvetli olması,bağların kuvvetli olması içinde iletişimin iyi olması gerekmektedir.
  8 Nisan 2011
  #1
 2. Aile İçi Sorunlar Cevapları

soru sor

Aile İçi Sorunlar