Akraba EvlİlİĞİ Ve SonuÇlari

İsimli konu WH 'Evlilik Ve Cinsel Yaşam' kategorisinde, g-jixs üyesi tarafından 13 Eylül 2007 tarihinde yazılmıştır. Akraba EvlİlİĞİ Ve SonuÇlari hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. AKRABA EVLİLİĞİ-SAKAT ÇOCUK

  İnsanların en büyük korkularından birisi de sakat çocuk sahibi olmaktır, hatta bazı çiftlerde bu paranoya halini almıştır, kadın gebe kalmaktan korkar hale gelmiştir, hele hele bu kişiler yakın akraba evliliği yapmışlar ise kadının veya erkeğin ailesinde, akrabalarında doğuştan sakat çocuklar varsa, onların korku ve şüpheleri bazen çok yorucu olabilmekte, zevkli bir bekleyiş olan doğum onlara çok uzun bir zaman ve ıstıraplı bir bekleyiş haline gelmektedir.

  Taki çocuk doğup, vücudunu sağlam görene kadar. Sonra doktora soru yağmuru başlayacaktır, ”doktor bey-doktor hanım çocuğum sağlıklı mı?” diye, eğer doktor bebeğiniz sağlıklı derse biraz rahatlayacaklar ama takibe bu sefer çocuğun hareketlerinde bir zeka özrü olup olmadığını anlamaya çalışmakla devam edeceklerdir.

  Bu durum anne baba yeterince emin oluncaya kadar sürüp gider, okuması bile yorucu olan bu durumu birde gerçek hayatta yaşadığınızı düşünsenize, ne kadar zordur kim bilir.

  Peki neden böyle bir ızdırap yaşanır;

  Genelde ülkemizde akraba evlilikleri yanlış olmasına rağmen çok yaygındır.

  Kimlere akraba evliliği yapmış denilir;

  Kardeş çocuklarının evlenmesine, 1.derece yakın akraba evliliği (-ki bu en tehlikelisi ve olmaması gerekendir) denir.

  Burada bir yorum yapmak istiyorum
  ---sosyal açıdan da bu çok önemlidir,teyze anne yarısıdır denilir, amca ise baba yarısı. Teyze çocukları , amca çocukları kardeş olarak yetiştirilir, yıllarca kardeş olarak bildiğiniz belki de beraber büyüdüğünüz birisi ile olgun veya ergin yaşa geldiğinde evlen ve seks yap denilirse bunun toplumsal ve de psikolojik yıkımını düşünebiliyor musunuz?

  Benzer çarpıklığı da yenge veya baldız modunda da görürüz, yıllarca ağabeyinin karısını yenge olarak görmüştür, abisi ölünce yengesi ile evlendirilir, onunla seks yapması beklenir. Niye şüpheci ve de güvensiziz sizce? öğretilen bütün değerleri yine size öğretenler yıkar, ve siz duygu ve mantık karmaşasına düşersiniz. Bu olayı yaşamış veya gören kimselerde sağlıklı düşünce veya güven olur mu?

  Şimdi kim onun için farklıdır?

  Kardeş yarısı olan amca kızımı, veya abisinin karısı olan yengesi mi ? kendisinin yaşadığı bu karmaşadan sonra kim kimdir ? kime nasıl bakmalıdır ?

  Konu açılmışken yazmadan edemeyeceğim, baldız olayını; nedense sevimli, güzel baldız oldu mu enişte onu sahiplenir, nereye gittiğine veya kiminle görüştüğüne karışır, şişman ve çirkin kızların enişteleri niye onlara sahip çıkmaz dersiniz? Çirkin baldızı olanların koruma dürtüleri yok mudur? yoksa ötekilerinde bilinç altımı fazla çalışır????

  Bir de mahallenin kızları veya komşu kızlarına sahip çıkan koruma ,dürtüsü vardır? sizce neden dersiniz kıskançlık mı? bilinç altı mı? gizli dürtüler mi? Bacımız olur dediğiniz kişiye aşık olma veya yalnızken sıkıştırma, çıkma teklifleri? nedendir sizce?

  Peki çok açıldık, ama dayanamadım yazdım, konumuza geri dönelim;

  Akraba evliliklerinde sakat çocuk olmasının nedeni basit olarak şöyle izah edilebilir ;

  Her insanın yapısında var olan ama bulunduğu şekli ile kişide ciddi rahatsızlıklar yaratmayan birtakım anormallikler vardır ( teknik olarak herkesin genetik şifresinde ki bazı yerlerde zararsız bozukluklar vardır) aynı sülaleden gelen kişilerde bu bozuklukların aynı yerlerde olma olasılığı fazladır. Doğacak bebeğin yapısını oluşturacak formülün yarısı anneden, yarısı da babadan geleceği için aynı kökenden gelen kişilerin her ikisinin de vereceği formülde aynı yerde bozukluk olma olasılığı yüksektir. Ve böyle bir bozukluk olursa verilen şifrede aynı yerde bozukluk olacağı için ciddi sakatlıklar görülecektir.

  -Aynı olasılık evlenmiş akraba olmayan ama iki taraftan birinin ailesinde doğuştan sakat çocuk bulunan kişilerde de vardır, bu kişi ailesinden gelen bozuk geni kendi çocuğuna verebilir.

  Yapılması gereken şey ;

  Evlenecek her çiftin evlilik öncesi gerekli tüm testlerini yaptırması (ki bunlar Evlenmeden Neler Yapmalıyız linkinde de var) gerekir.

  Ve de özellikle genetik danışma alınmalıdır. Genetik danışma bulunduğunuz ilin Üniversite Hastanelerinden rahatlıkla alınabilir.

  Her gebenin doktor kontrolünde olması faydalıdır. Özelliklede sakat çocuk rizikosu veya şüphesi olan kişiler doktor kontrolünde hamile kalmalı ve de gebelik süresincede doktorlarının tavsiyesine uymalı ve gereken testleri korkmadan yaptırmalıdır.

  Aynı şüphe ve sıkıntı 35 yaş ve üstünde gebe kalan hanımlarımızda da yaşanmaktadır. Onlarda gerekli test ve kontrollerini yaptırırlarsa sorun yaşamazlar veya sorun erken görülürse tedbir alma şansı olur.

  Sağlıklı gebelikler diliyoruz bütün anne olmak isteyenlere
  13 Eylül 2007
  #1
 2. Akraba EvlİlİĞİ Ve SonuÇlari Cevapları

 3. çoook yanlış bişi akraba evliğini kötü görmek bende akraba evliliği yapmış ailenin çocuklarıyım her 2 tarfta birbirine benzediği için tip olrak yakısklı olmanız daha avantajı artıyor bıoş şeyler bu anlattıklarınız ALLAH nasıl isterse öyle olur gönül seversede akraba felan dinlemz zaten :D
  11 Ekim 2007
  #2
 4. gönül isterse akraba dinlemez ama bunların sonuçları çok agır oluyor bunun bedellerini küçücük bebekler ödemek zorunda değil
  17 Ekim 2007
  #3
 5. katılıyorum.................
  18 Ekim 2007
  #4
 6. akrabana asık olsan bile sonunu dusunmek lazım
  27 Ekim 2007
  #5
 7. Sonucları kotu olacak bırsey bu
  28 Ekim 2007
  #6
 8. tesekurler dikkat edilmeli konu
  10 Kasım 2007
  #7
 9. ÇOK ÖNEMLİ BİR KONUYA DEGİNMİŞSİN TEŞEKKÜRLER..:appl:
  12 Kasım 2007
  #8
 10. rica ederım arkdaslarrr
  26 Kasım 2007
  #9
 11. TŞk Ler Harika Bİr Konu
  30 Kasım 2007
  #10
 12. ééT bncédé öLé déqınıLmsı qeRkn vé önmLı oLan ßı koNu heRkesn dıKKaTé aLması qeRkıR_! __[eméqı qecN héRksé t$k]__ :) ;)
  26 Nisan 2008
  #11
 13. arkadaslar esas sorun kan uyusmalıgı denen bı rahatsızlık.(
  Kan uyuşmazlığı adından da anlaşılacağı üzere anne ve babanın kan grupları arasında uygunsuzluk olmasıdır. İnsan kan grupları A, B, AB, ve O olarak 4 türdür. Bunun yanı sıra D faktörü adı verilen Rh faktörü de pozitif ya da negatif olabilir. Anne karnındaki bebeğin uyuşmazlıktan etkilenebilmesi için bebeğin kan grubu ile anneninkinin uyumsuz olması, bebeğin kanının anne kanı ile temas etmesi, ve annenin bağışıklık sisteminin bu duruma cevap olarak antikor üretmesi gerekir. En sık rastlanılan uygunsuzluk Rh uygunsuzluğudur. Bu durumda baba Rh(+) iken anne Rh(-)dir. Eğer bebek de Rh (+) olursa bebeğin kanındaki bu Rh faktörü anne kanına geçer ve annenin bağışıklık sitemi Rh faktörünü ortadan kaldırmak için antikor adı verilen maddeler üretir. Bu nedenle ilk bebek durumdan etkilenmez. Rh uygunsuzluğundan sadece Baba pozitif anne negatif iken söz edilebilir. Baba negatif anne pozitif ise uyuşmazlık önemli değildir.)

  evli eslerin kan gruplarının uyusmamasından kaynaklanıyor.ve bu durum akraba olanlarda daha sık olur dıye akraba evlılıgı bu konuda dez avantaj
  yanı akraba olmayanlardada bu olay olusabılıyor.
  akraba evlılıgı yapanlara cahıl gozuyle bakanlar.acaba kendıleri evlenırken eslerının kan gruplarını dıkkate almıslar mı.bu da cahıllıkte onun ıcın yazdım...ayrıca her kan uyusmazlıgında cocuk sakat dogacak dıye bı sey yok....kan uyusmalıgı oldugunda...akraba olan larla akraba olmayanların arasında hıc bır fark yok.onemlı olan kan uyusmazlıgının hıc olmamasıdr...
  7 Temmuz 2008
  #12
 14. teşekkürler güzel konu
  7 Temmuz 2008
  #13
 15. kardesim sana çok katılıyorum. kimse bunu arastırmadan evleniyor ve sonunda da akraba evliliklerine laf ediliyor. bende teyzemin ogluyla üç senedir sevgiliyim ve biz bebeklikten beri karsılasmadıkkk ve ilk görüste hoslandıkkk benim için o çok farklı yabancı gibi akraba gibi degil yanii
  25 Temmuz 2008
  #14
 16. hiç alakası yok
  ALLAH nasıl uygun görürse öyle olur.bizim ailede sadece akrabaevliliği var.ben hiç bir sakat yada anormal bişi görmedim ve duymadım.ama arkadaşım 40 yabancı ile evlendi,kan uyuşmazlığı çıktı.ALLAHA inanmak ve güvenmek gerek.Bu konuya avrupa,dünya tuhaf baktığı için şimdi birden herkez tantana ediyor.halbuki bence en iyisi akraba,insan en azından yabacılık çekmez ve kanbağı var iki ailede.1inci derece olmasına gerek yokki,bi kaç köşeden akrabalalıkta yeter..benceeee
  10 Ağustos 2008
  #15
 17. tabikide Allah bilir ama sence dogru birşey mi akraba evlilikleri..size Allah yardım etmiş ama akraba evliligi yuzunden sakat olan kac tane bebek dünyaya gelmiştir kim bilir..kan uyusmazlıgı farklı bişey bu arada akraba evliligiyle karıstırma.. buarada tesekkurler konu güzel.
  10 Ağustos 2008
  #16
 18. tedbirsenden takdir allahtan demişler o yüzzden yaşamamız da ki herşeyi allaha bırakırsak sonucuna katlanırız benden söylemesi bu arada güzel konu emeğe saygı:hayır:
  12 Eylül 2008
  #17
 19. Arkadaşlar akraba evliliği ile ilgili varsayımlardan yola çıkarak kesin ifadeler kullanıyoruz ama bunların gerçek anlamda bilimsel bir dayanağının olduğu bile tartışma konusudur. Benim bildiğim gen kaynaklı problemler her insanda var olan problemlerdir. Bunların çocuğa yansıma ihtimali her zaman söz konusu olabilir. Ama bunun akrabalıkla hiç bir ilgisi yoktur. Herkesin başına gelebilir. Her akraba evliliğinden skat çocuk doğmaz. Doğma ihtimali tabiiki vardır. Ancak unutmamalı ki bu ihtimal herkes için geçerlidir. Biliyorsunuz ki Türk toplumunda akraba evliliği çok yaygındır. Bunun birçok sosyolojik nedeni vardır. (mirasın başkasına geçmemesi, aileye yabancı birinin katılmaması, kardeşlerin kız alıp vermeden dolayı birbirlerine olan sevgi ve saygılarının pekiştirilmesi vs.) Akraba evliliğinden dolayı çocuklar sakat kalsaydı Türk toplumunun çoğunun sakat ya da aptal olması gerekirdi. Hepimiz de görüyoruz ki Türk toplumu gayet sağlıklı ve de zeki. (Ülkedeki sağlıksız şartlara ve insan sağlığına verilen önemin az olmasına rağmen)
  Malesef insanımız sağlık konusunda bilinçsiz. Her işte "ALLAH'ın dediği olur", "Biz ne yaparsak yapalım alnımızda ne yazılmışsa o olur" deyip geçiyoruz. Elbetteki ALLAH'ın dediği olur. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Var olan her şeyi yaratan ALLAH dilediğine ol der ve olur. Ancak dinimiz İslam'da körü körüne bir kadercilik anlayışı yoktur ve olmaz da. Dinimiz tevekkülü emreder. Yani önce kendi üzerimize düşeni yapıp her türlü tedbiri aldıktan sonra takdiri ALLAH'a bırakmamız gerekiyor. Bu açıdan baktığımızda ister akraba olsun ister yabancı olsun evlenirken muhakkak her tür sağlık taramasından geçip var olan olumsuzlukları önceden tespit etmek ve gerekli tedbirleri aldıktan sonra evlenmek gerekiyor.
  Yakın çevremde akraba evliliği çok yaygın, ama çocukar gayet sağlıklı. Tam tersine akraba olmayanların çocukları problemli. Aksi de olabilirdi. Ama sadece olabilirdi. Akraba evliliğinden dolayı kesinlikle çocuklar sakat doğar diyemezsiniz. Sadece ihtimaller üzerinde durabilirsiniz ki bu da sadece akrabalar için değil herkes için geçerli.
  Benim eşimle hiçbir akrabalığım yok. Ancak eşimin kan grubu A Rh (-) iken benim 0 Rh (+). Yani kan uyuşmazlığı var. Evlenmeden önce bunun nelere yol açabileceğini ve ne tür tedbirlerin alınabileceğini araştırdık ve ilk çocuğumuz dünyaya gelir gelmez kan uyuşmazlığı iğnesini yaptırdık. (Doğumdan sonraki ilk 72 saat içerisinde yapılması gerekiyor.) Şu anda ikinci çocuğumuz için kan uyuşmazlığından dolayı endişe taşımıyoruz. Her şeye rağmen (ALLAH korusun) çocuk sakat doğarsa (sigara alkol, uyuşturucu vb. zararlı maddeleri tüketmiyor ve tüketilen ortamlardan uzak duruyoruz tabiki) o zaman takdir-i İLAHİ deriz. Çünkü biz üzerimize düşeni yapıyoruz.
  20 Eylül 2008
  #18
 20. millet hepiniz cevap yazmışssınız güzel olmuş fakat;benim işime yaramadı
  8 Ocak 2009
  #19
 21. Tamam akraba evliligi önemli bir konu ama yapılan açıklama son derece yanlış söz konusu akraba evliligi ve sonuçları yazısını yazan arkadaşım sen kendi eşinle yaşadıgın ilişkiyi sex olarakmı adlandırıyosun bahsettigin kişi eşin oluyor sevgilin degil. Daha kullandıgı kelimenin anlamını bilmeyen sivrizekalı arkadaşlar köşeyazısı yazmaya başlamış.
  12 Haziran 2010
  #20
soru sor

Akraba EvlİlİĞİ Ve SonuÇlari