Allah'ın sıfatları

İsimli konu WH 'İslam ve Din Kültürü' kategorisinde, \\marjory\\ üyesi tarafından 13 Nisan 2008 tarihinde yazılmıştır. Allah'ın sıfatları hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Allah(cc)'ın, altısı Zâtî, sekizi Subûtî olmak üzere 14 sıfatı vardır.

  Zâtî Sıfatlar:

  Zâtî sıfatlara, Tenzihi ve Selbi sıfatlar da denir.

  VÜCUD: Var olmak demektir. Onun varlığı kendinden olup, başka bir varlığa bağlı olmayan bir zâttır. Bütün herşeyi yaratan birisinin var olması gerekir. Bu yüzden Allahü Teala'ya Vâcibü'l-Vücûd denilmiştir. Allah'ın yok olduğunu iddia etmek, onun yarattığı bütün kâinat ve içindekilerin varlıklarını inkâr etmeyi gerektirir. Çünkü herşeyi yaratan ve var eden O'dur.

  KIDEM: Allah(cc)'ın varlığının ezeli olması. Onun varlığının başlangıcı yoktur ve varlığı zamana bağlı değildir. Yani önce yok iken sonradan var olmuş değildir. Geçmişe doğru ne kadar gidilirse gidilsin Allah(cc)'ın var olmadığı bir an bile yoktur ve düşünülemez. Zaten zamanı ve mekânı yaratan da O'dur. O Allah(cc) ki zaman kayıtlarından münezzehtir.

  BEKA: Allah(cc)'ın varlığının sonu olmaması. Bâkî ve Sonsuz olmasıdır. Onun varlığının başlangıcı olmadığı gibi sonu da yoktur. Herzaman vardı ve hep var olacak. Geleceğe doğru ne kadar gidilirse gidilsin onun yok olduğu veya varlığının sona erdiği hiç bir an olamaz. Başlangıcı olmayan bir varlığın sonunun olmaması gerekir.

  MUHALEFETÜN LİL-HAVÂDİS: Allah(cc)'ın sonradan yaratılan hiçbir varlığa benzememesidir. Her ne akla geliyorsa veya düşünülüyorsa o Allah değildir. Çünkü akla gelen ve düşünülen şeyler hep sonradan yaratılmış, yok iken var olmuş şeylerdir.

  KIYAM Bİ-NEFSİHÎ: Allah(cc)'ın hiçbir varlığa ihtiyaç duymamasıdır. Allah(cc), hiçbirşeye bağımlı ve muhtaç değildir. Bilakis yaratılan varlıklar ona muhtaçtır.

  VAHDANİYET: Allah(cc)'ın bir ve tek olmasıdır. Sıfatlarında, ilahlığında, yaratıcılığında, benzerliğinde ve diğer özelliklerinde eşi/ortağı yoktur.


  Subûtî Sıfatlar:

  HAYAT: Allah(cc)'ın hayat sahibi olmasıdır. Ayrıca hayatın sahibidir. O her zaman yaşamıştır ve herzaman yaşayacaktır. Onun hayatının başlangıcı ve sonu yoktur.

  İLİM: Allah(cc)'ın herşeyi bilmesidir. Kâinatı ve içindekileri ve bizim bilmediğimiz nice şeyleri yaratan bir yaratıcının, herşeyi en ince ayrıntısına kadar bilmesi gerekir. Bu yüzden Allah(cc)'ın ilmi hiçbirşeye sığmaz, çünkü O herşeyin ilmini bilir.

  SEMİ: Allah(cc)'ın herşeyi duyması/işitmesidir. Onun işitmesi kulak ile değildir. En uzak yerdeki bir şeyin sesini, fısıltısını duyar. Uzaklığı yakınlığı yaratan da Odur. Ona hiçbirşey uzak değildir.

  BASAR: Allah(cc)'ın herşeyi görmesidir. Onun görmesi göz ile değildir. Eğer Onun görmesi göz ile olsaydı, görebilmesi için göze muhtaç olurdu. Oysaki Allah(cc) hiçbirşeye muhtaç değildir. Karanlık ve Aydınlık dahil olmak üzere onun görmesini hiçbirşey engelleyemez. Allahü Tealâ, zifiri karanlık bir yerdeki siyah taşın üzerinde gezen siyah karıncayı bile görür.

  İRADE: Allah(cc)'ın herşeyi istediği gibi dileyebilmesidir. Onun dileği sınırlı değildir. Ne isterse onu yapabilir. Bu kâinatta olmuş ve olacak herşey, Allah(cc)'ın dilemesiyle olmuştur. Onun dilediği muhakkak olur ve dilemediği de muhakkak olmaz.

  KUDRET: Allah(cc)'ın herşeye gücü yetmesidir. Kâdir olan Allah(cc)'ın dilediğini yerine getirebilecek kuvvet ve kudrete sahiptir.

  KELÂM: Allah(cc)'ın ağız, harf, ses vs. gibi hiçbirşeye muhtaç olmadan konuşmasıdır. Allah(cc)'ın kelâmı, onun sözü demektir. Allah(cc) peygamberlerine bildirdiği vahiyler, onlara verdiği ilâhî kitaplar ve gönderdiği ilhamlar onun Kelâm sıfatının neticesidir.

  TEKVİN: Allah(cc)'ın yaratmasıdır. O, gördüğümüz görmediğimiz herşeyi yaratandır. Yaratan sadece O'dur. Ondan başka yaratan yoktur. Yaratmak Allah(cc)'a mahsustur. Onun yaratmasına hiçbirşey engel değildir. Ayrıca onun için, göğü yaratmak ile bir sivri sineği yaratmak arasında hiçbir fark yoktur. Allah(cc), iradesi sonucu Kudretiyle Tekvin eder. Başka bir deyişle, dilediği bir şeyi yaratmaya gücü yeter.
  13 Nisan 2008
  #1
 2. Allah'ın sıfatları Cevapları

 3. Teşekürler,bunları ezbere biliyorum ama herkesle paylaşman güzel...
  14 Nisan 2008
  #2
 4. Paylaşım İçin Teşekkürler...
  24 Nisan 2008
  #3
 5. :hehehe: teşekkürler arkadaşlar
  27 Aralık 2008
  #4
 6. Teşekkürler. Halk arasında tedavülde bir söz/lakırtı var : "Yalnızlık Allah'a mahsustur". Genellikle evlilik mevzuularında bu lakırtı araya sokuşturuluyor.

  Allah'ın sıfatları arasında "Allah yalnızdır" diye bir sıfat bulunmaz. Tek olması yalnız olaması ile aynı anlamı ifade etmez.
  Keza "Halka hizmet Hakka hizmet" lakırtısı da siyasetçiler arasında tedavülde.Bu sözlerin ayet veya sahih hadiste kaynağı var mı, bilen, yerini gösterebilen varsa burada paylaşırsa sevinirim. Teşekkürler.
  15 Ocak 2009
  #5
 7. CEVAB: Yalnızlık yalnızca ALLAH (C.C.) ün yaşayabileceği bir alemdir. Yalnızca O, kendinden başka bir şeyin olmadığı mekan, zaman, arkadaş, dost, hizmetçiden münezzeh; aç, susuz, uykusuz olabilir. Hiç bir sorunu olmaz, hiç bir şeyi dert etmez, hiç bir şeyden kaçma gereği duymaz, haaşaa biz kulları gibi düşünceye dalıp, kendi yarattığı alemde olup bitenleri düşünmez, çile çekmez.

  Bir varlık neden yalnız kalmak isterse, ALLAH (C.C.) ün o şeylere gereksinimi yoktur. Burada O' nun sıfatı değil, HAL durumu var.

  Anlamında kullanılıyor..


  CEVAB: Kur' an-ı Keriym' de Halk ve HAKK irtibatı hakkında yazı olup olmadığını bilmiyorum. Bununla birlikte, HAYIR işlerden ve HAYIR işleyenlerden bize haberler verilir yüce Kitabımızda.

  Peki HAYIR kime işlenir, kime faydası olur ve kimin rızası gözetilir? Bu bağlamda HAYIR bir başkasına karşı yapılan iyilik ve o kişinin sıkıntısının giderilmesi ise, bu kişinin ve bunun gibi diğer kişilerin oluşturulduğu topluluğa HALK denir. Topluma yapılan iyiliklerin en bilinenleri onlara içme suyu ulaştırmak, elektrik, yol hizmetleri gibi altyapı çalışmaları; eğitim, öğretim, sanat öğretmek; geçimlerini tedarik edebilecekleri istihdam alanları, vb. diye gidiyor.

  Bunlarda ALLAH (C.C.) rızasını gözetmek, HAKKA hizmet oluyor.

  Kulların, kullar üzerinde hakları vardır. Geçimleri birbirlerine vesile kılınmıştır. Yani ticaret, alış-veriş yapmaları gerekmektedir. Herkes topraktan her ürünü çıkaramıyor değil mi? ALLAH (C.C.) rızkı sebeplere bağlamıştır. İnsan haricindeki varlıkların (Örn: Kuşlar) ağızlarına lokmaları konulur. O yüzden bir işçi geçimi için çalışırken ALLAH (C.C.) rızasını (Örn: Hayatta kalıp daha çok RABB' bine ibadet edebilmek, O' nun yarattıklarına faydalı olabilmek, kul hakkına riayet etmek) gözetirse ve o işçinin patronu da işçisinin ücretini gene aynı sebeplere dayanarak layıkıyla kendisine ikram ederse; bunun aynısının bir çok işçiye uygulanması HALKA hizmet olup, HAKK' kın hoşnutluğu kazanılırsa diye düşünüyorum.


  Şimdi bu sözler böyle iken, sonradan saptırılmışlardır. Mesela; "Çalışmak da İbadettir" sözü Yahudilerin bozduğu bir sözdür. Ezan okunup da Müslüman işini bırakıp namazını eda edecekken, onu engellemek adına farklı bir yorum getirilmiştir. Rasulullah (SAV) Efendimizin söylemesi bu anlamda değildi.. Rızkımız için çalışırken, ALLAH (C.C.) için bize bahşettiği bu hayatı layıkıyla yaşamak ve O' nu daha çok zikredebilmek için çalışmalıyız. İşte bu davranışlarımız ve bu düşüncedeki işlerimiz de İBADET' tir, demiştir.


  Yardımcı olabildim mi :)
  6 Ağustos 2009
  #6
 8. :ok: tebrikler çok güzel :alkis:
  30 Eylül 2009
  #7
 9. bravo gusel olmus:bravo:
  18 Kasım 2009
  #8
 10. :tamam::bravo:&):deli:
  18 Kasım 2009
  #9
 11. allahın sıfaları
  19 Kasım 2010
  #10
 12. ben bunları ezbere biliyorum çok basit
  17 Mayıs 2011
  #11
 13. Cok tesekkürler.Cokisime yaradı.Kitabımızda da vardi ama kitabi okulda unuttum.İnsallah yazilim ii gecer.
  28 Mart 2012
  #12
 14. Güzel Teşekkürlerr
  23 Temmuz 2012
  #13
 15. güzel olmuş
  3 Ekim 2012
  #14
soru sor

Allah'ın sıfatları