'Anayasanın ilk 3 maddesi değiştirilemez'

İsimli konu WH 'WH Haber Bülteni' kategorisinde, HoLyWar üyesi tarafından 7 Aralık 2007 tarihinde yazılmıştır. 'Anayasanın ilk 3 maddesi değiştirilemez' hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Türkiye'de herkes 'daha iyiye daha güzele nasıl gideriz'in kavgasını yaparken birbirimize çelme takmak suretiyle morallerimizi bozmamalıyız.”

  Toptan, Türk-iş 20. Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada sivil toplum örgütlerinin, modern demokrasilerin “olmazsa olmazlarından” olduğunu dile getirdi. Türk-İş 55 yıldır hep sağduyulu ve ülkenin menfaatlerini gözeten bir politika izlediğini kaydeden Toptan, “İşçi hareketi ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunmuş ve demokrasinin gelişmesinde de önemli etken olmuştur” dedi.

  Yeni Anayasa çalışmalarına da değinen Toptan, bir taraftan toplumun geniş katılımının sağlanacağını bir taraftan da modern bir anayasa yapılması hedefinden kesinlikle vazgeçilmeyeceğini vurguladı. Toptan şöyle konuştu:

  “Türkiye’de kimse yeni ve modern anayasa yapılmasına karşı çıkmamaktadır. Tam tersine zaman zaman değişiklik yapılarak yamalı bohçaya dönen 82 Anayasası'nın yerine, yeni, modern ve bizi geleceğe taşıyacak bir anayasa yapılması konusunda toplumun geniş kesimlerinde bir mutabakat vardır. Kuşkulara ve vehimlere yer yoktur. Anayasamızın 1. 2. ve 3. maddelerinde belirtilen hem devletin temel yapısı ile hem de Cumhuriyet'in temel nitelikleriyle ilgili hükümlerden vazgeçilmesi esasen mümkün değildir. Çünkü, 1. 2. ve 3. maddelerinin değiştirilemeyeceği, değiştirilmesinin teklif dahi edilemeyeceği 4. maddede açıkça belirtilmiştir. Hal böyleyken bu 3 maddede değişiklik yapılması hukuken de mümkün değildir. Burada kuşkulara yaratmak, vehimlere kapılmak bana göre yersizdir. Türkiye'de herkes 'daha iyiye daha güzele nasıl gideriz'in kavgasını yaparken birbirimize çelme takmak suretiyle morallerimizi bozmamalıyız.”
  7 Aralık 2007
  #1
 2. 'Anayasanın ilk 3 maddesi değiştirilemez' Cevapları

 3. paylaşım için saol.....
  10 Aralık 2007
  #2
soru sor

'Anayasanın ilk 3 maddesi değiştirilemez'