> ASTIM (Bronşiyal Astma): Astım nedir?

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, ReAlWaN üyesi tarafından 27 Kasım 2007 tarihinde yazılmıştır. > ASTIM (Bronşiyal Astma): Astım nedir? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. ASTIM, HAVAYOLLARININ (BRONŞLARIN) KRONİK (MÜZMİN) İNFLAMASYONU (YANGI, İLTİHAB) İLE SEYREDEN, NEFES DARLIĞI, HIŞIRTILI SOLUNUM VE ÖKSÜRÜKLE KARAKTERİZE BİR HASTALIKTIR.” Astımın tarifi genel bu şekilde yapılır. Bu tanımlamanın ayrıntılarına gelince;
  HAVAYOLU NEDİR?
  [​IMG]
  Havayolu, yani bronşlar, akciğerler içinde bir ağacın dalları gibi yayılan ve solunan havayı akciğer dokusu içine dağıtmakla görevli kanallardır.
  Havayollarının iç kısmını mukoza adı verilen ince bir örtü kaplar, bunun altında hücrelerden, kan damarlarından ve salgı bezlerinden oluşan submukoza tabakası yer alır. En dışta da hava yollarını bir kuşak gibi saran kas (adale) tabakası vardır. Havayolları uçlara doğru incelir ve alveoller adı verilen hava keseleri ile sonlanır.
  ASTIM BELİRTİLERİ NASIL OLUŞUR?
  [​IMG]
  Astım havayollarının hastalığıdır.
  Astımda havayollarının mukoza ve submukoza tabakalarında inflamasyon (yangı) vardır.
  Havayolları her türlü uyarana karşı (allerjenler, enfeksiyonlar, iyi ve kötü kokular, sigara dumanı v.b.) hassas hale gelir.
  Uyaranlar havayollarını saran kasların kasılmasına, salgı bezlerinin aşırı salgı yapmasına ve sonuçta da havayollarının daralmasına neden olur. Bu olaylar sonucunda astımın klinik belirtileri ortaya çıkar.

  ASTIM BELİRTİLERİ NELERDİR?
  Astım nedeniyle daralmış olan havayollarından geçen hava miktarı azalacaktır. Yani akciğerlere yetersiz hava gidecek ve hasta NEFES DARLIĞI hissedecektir.
  Daralmış havayollarından güçlükle geçen hava HIŞIRTIya (VİZİNG) ve HIRILTILI SOLUNUMa neden olacaktır.
  Havayolları sadece kasların kasılmasıyla daralmaz. Aynı zamanda salgı bezlerinin de salgısı artmıştır ve bunlar da havayollarını tıkamaktadır. Bu da ÖKSÜRÜK ve BALGAM ÇIKARTMA şikayetlerine neden olacaktır.
  Yandaki resimlerde, salgısı artmış ve daralmış bir havayolunun gerçek ve şematik görünümleri yeralmaktadır.
  [​IMG] [​IMG]
  27 Kasım 2007
  #1
 2. > ASTIM (Bronşiyal Astma): Astım nedir? Cevapları

soru sor

> ASTIM (Bronşiyal Astma): Astım nedir?