ATATÜRK Ve Halk...

İsimli konu WH 'Türkiye ve Ulu Önder Atatürk' kategorisinde, Gunsn_N üyesi tarafından 3 Haziran 2006 tarihinde yazılmıştır. ATATÜRK Ve Halk... hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Atatürk, tam bir halk adamıydı ve asıl kuvvet kaynağının halk olduğu inancında idi.

  Cumhuriyetimizin 3. Yıldönümünde Ankara şehri, köylerden ve kasabalardan gelen halk ile dolmuştu. Tribünlerde geçit resmini selamlayan Atatürk'ü kadın, erkek bütün halk çılgınca alkışlıyordu. Atatürk, tribünden ayrılacağı sırada halk ile arasındaki asker kordonunun kaldırılmasını emretti, yaverini yanından uzaklaştırdı, halkın içine girdi. Ellerini halktan iki vatandaşın omuzlarına dayamış, adeta kendinden geçmiş ilerliyordu. Halk onu incitmemek için arada bir boşluk bırakmıştı. Hayli gittikten sonra:

  — Artık otomobile binseniz dediler :

  Uyanır gibi oldu. Yanındakine :

  — Sen belki ömründe sevmemişsindir; fakat hiç sevildin mi ? dedi. Bundaki zevk hiç bir şeyde yok. Hele aşkın Türk Milleti olursa. Beni bu zevkten biraz daha ayırmayın.

  Taşhan'ın önüne kadar böyle, halkın kucağında geldi.

  Cumhuriyetin 12. Yıldönümü için birçok döviz hazırlanmıştı.

  "Atatürk bizim en büyüğümüzdür.", "Atatürk bu milletin en yükseğidir."," Türk milleti asırlardan beri bağrından bir Mustafa Kemal çıkardı."

  Gibi Döviz listesini gözden geçiren Atatürk hepsini çizdi, yalnız şunu yazdı: "Atatürk bizden biridir."

  Atatürk der ki: "Millet sevgisi kadar büyük bir sevgi yoktur." İstiklal Savaşında benim de milletime yaptığım bazı hizmetler olmuştur sanırım. Fakat bunlardan hiç birini kendime mal etmedim. Yapılanların hepsi milletin eseridir, dedim. Aranacak olursa doğrusu da budur.

  Geçmişte medeniyetler kurmuş bir soyun çocukları olduğumuzu ispat etmek için, yapmamız gereken şeylerin hepsini yaptığımızı ileri süremeyiz. Yarıda bırakılmış daha bir çok büyük işlerimiz vardır. Ben arkadaşlara şunu tavsiye ederim. Şahsınız için değil, kendisinden olduğunuz millet için çalışınız.

  Falih Rıfkı ATAY
  (Babamız Atatürk, 1955)


  CEVAP YAZIN EMEĞE SAYDI
  3 Haziran 2006
  #1
 2. ATATÜRK Ve Halk... Cevapları

 3. PAYLAŞIM İÇİN SAOL
  3 Haziran 2006
  #2
soru sor

ATATÜRK Ve Halk...