Atatürk'ün Cumhuriyetle İlgili Sözleri

İsimli konu WH 'Türkiye ve Ulu Önder Atatürk' kategorisinde, Metallica üyesi tarafından 14 Kasım 2007 tarihinde yazılmıştır. Atatürk'ün Cumhuriyetle İlgili Sözleri hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Atatürk'ün Cumhuriyetle İlgili Sözleri
  ATATÜRK'ÜN CUMHURİYETLE İLGİLİ SÖZLERİ

  1. Türkiye devletinin şekl-i hükûmeti cumhuriyettir.
  2. Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir. (1924)
  3. Cumhuriyet rejimi demek, demokrasi sistemiyle devlet şekli demektir. (1933)
  4. Cumhuriyet, yüksek ahlaki değer ve niteliklere dayanan bir idaredir. Cumhuriyet fazilettir. (1925)
  5. Bugünkü hükümetimizin, devlet teşkilatımızın doğrudan doğruya milletin kendi kendine, kendiliğinden yaptığı bir devlet ve hükümet teşkilatıdır ki onun adı Cumhuriyettir. Artık hükümet ile millet arasında geçmişteki ayrılık kalmamıştır. Hükümet millet ve millet hükümettir. (1925)
  6. Türk Milletinin tabiatına ve geleneklerine en uygun olan yönetim, cumhuriyet yönetimidir
  7. Cumhuriyet, yeni ve sağlam esaslariyle, Türk milletini emin ve sağlam bir istikbal yoluna koyduğu kadar, asıl fikirlerde ve ruhlarda yarattığı güvenlik itibariyle, büsbütün yeni bir hayatın müjdecisi olmuştur. (1936)
  8. Türkiye Cumhuriyeti mesut, muvaffak ve muzaffer olacaktır. 29 Ekim 1923
  9. Cumhuriyetimiz öyle zannolunduğu gibi zayıf değildir. Cumhuriyet bedava da kazanılmış değildir. Bunu elde etmek için kan döktük. Her tarafta kırmızı kanımızı akıttık. İcabında müesseselerimizi müdafaa için lâzım olanı yapmağa hazırız. 1923
  10. Onlar, kolaylıkla anlayacaklardır ki, çürümüş bir hanedanın, halife unvanıyla başının üstünden zerre kadar uzaklaşmasına imkân kalmayacak surette muhafazasının mecburî kılan bir devlet şeklinde, cumhuriyet idaresi ilân olunsa bile, onu yaşatmak mümkün değildir. 1927 (Nutuk II, S. 831)
  11. Bugünkü hükûmetimiz, devlet teşkilâtımız doğrudan doğruya milletin kendi kendine, kendiliğinden yaptığı bir devlet teşkilâtı ve hükûmettir ki, onun ismi Cumhuriyettir. Artık hükûmet ile millet arasında mazideki ayrılık kalmamıştır. Hükümet millettir ve millet hükûmettir. Artık hükûmet ve hükûmet mensupları kendilerinin milletten ayrı olmadıklarını ve milletin efendi olduğunu tamamen anlamışlardır. 1925 (Atatürk'ün S.D. II, S. 230)
  12. Son senelerde milletimizin fiilen gösterdiği kabiliyet, istidat, idrak, kendi hakkında kötü fikir besleyenlerin ne kadar gafil ve ne kadar tetkikten uzak görünüşe düşkün insanlar olduğunu pek güzel ispat etti. Milletimiz haiz olduğu özelliklerini ve liyakatini hükûmetinin yeni ismiyle medeniyet dünyasına daha çok kolaylıkla göstermeğe muvaffak olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti, cihanda işgal ettiği mevkiye lâyık olduğunu eserleriyle ispat edecektir.
  13. Temeli büyük Türk milletinin ve onun kahraman evlâtlarından mürekkep büyük ordumuzun vicdanında akıl ve şuurunda kurulmuş olan Cumhuriyetimizin ve milletin ruhundan mülhem prensiplerimizin bir vücudun ortadan kaldırılması ile bozulabileceği fikrinde bulunanlar, çok zayıf dimağlı bedbahtlardır. Bu gibi bedbahtların, Cumhuriyetin adalet ve kudret pençesinde lâyık oldukları muameleye maruz kalmaktan başka nasipleri olmaz. Benim naçiz vücudum birgün elbet toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşıyacaktır. Ve Türk milleti emniyet ve saadetinin kefili olan prensiplerle medeniyet yolunda, tereddütsüz yürümeğe devam edecektir. 1926 (Atatürk'ün S.D. III, S. 80)
  14. Gelecek nesillerin Türkiye de Cumhuriyetin ilanı günü, ona en merhametsizce hücum edenlerin başında, cumhuriyetçiyim iddiasında bulunanların yer aldığını görerek şaşıracaklarını asla farz etmeyiniz! Bilâkis, Türkiye'nin münevver ve cumhuriyetçi çocukları, böyle cumhuriyetçi geçinmiş olanların hakikî zihniyetlerini tahlil ve tesbitte hiç de tereddüde düşmeyeceklerdir.
  15. Cumhuriyet rejimi demek, demokrasi sistemi ile devlet şekli demektir. Biz Cumhuriyeti kurduk, o on yaşını doldururken demokrasinin bütün icaplarını sırası geldikçe uygulamaya koymalıdır. 1933 (Afetinan, Atatürk Hakkında B. H., S. 251)
  16. Cumhuriyet düşünce serbestliği taraftarıdır. Samimî ve meşru olmak şartiyle her fikre hürmet ederiz. Her kanaat bizce muhteremdir. Yalnız muarızlarımızın insaflı olması lâzımdır. 1923 (Atatürk'ün S.D. III, S. 71)
  14 Kasım 2007
  #1
 2. Atatürk'ün Cumhuriyetle İlgili Sözleri Cevapları

 3. paylaşım için teşekkürler:D
  27 Aralık 2007
  #2
 4. eyw işime yaradı
  30 Ekim 2008
  #3
 5. Teşekkürler....
  31 Ekim 2008
  #4
 6. bırılerı ne zaman anlayacak bunları.ne zaman anlayacaklar cumhurıyetı varlık sebebı olan cumhur elıyle onların sectıgı vekıllerın yonetecegını ne zaman anlayacaklar cumhurıyet halkın kendı kendını yonetmesı olgugunu ne zaman anlayacaklar ıdeolojılerın devletı yonetemeyecegını ne zaman anlayacaklar askerın ısının devletı yonetmek olmadıgını....ne zaman bir bileniniz var mı...
  1 Kasım 2008
  #5
 7. Herkes Cumhuriyetin kurucusu kim oLduğunu öğrendide ßi sen kaLdın Mustican Kendinede ßu kadar haksızLık etme :-)
  2 Kasım 2008
  #6
 8. cumhuriyeti bu millet kurmustur yani türk milleti var mı aksini soyleyen...
  5 Kasım 2008
  #7
 9. Şiddetle katılıyorum sana ve başka da bişi söylemenin gereksiz olduğuna inanıyorum.
  5 Kasım 2008
  #8
 10. cumhurıyeti millet kurdu ve sozumun her zaman arkasındayım...ve sıze katılmıyorum...siddet hiç bir şeyin çözümü değildir...
  5 Kasım 2008
  #9
 11. Sen önce Cumhuriyetimizin kurucusunun Kim oLduğunu öğren.Hem kendiniDe aşmış oLursun :-) Tamam ;)
  5 Kasım 2008
  #10
 12. cumhuriyetimizin kurucusu millettir...siz de gerceklerı gorun...koskoca devletı bır kısı tek basına kurmamıstır her halde...
  5 Kasım 2008
  #11

 13. Bazı konular vardır tartışmaya açık hiç bir yanı yoktur.İşte bu öyle ...
  5 Kasım 2008
  #12
 14. tartısmıyorum ben,tartısanlar sızlersınız...
  5 Kasım 2008
  #13
 15. Cumhuriyetimizin Kurucusu ULu Önder ATATÜRK ßi TopLantıda Görev dağıLımı yapar,ßirini VaLi,ßirini Komutan... Yine(HER ZAMAN OLDUĞU Gİßİ)Arada iLLa kendini ßiLemez çıkacak Ya Ayağa kaLkar Der.Sen kim oLuyorsunDa ßize Görev Veriyorsun...
  Cumhuriyetimizin Kurucusu ULu Önder ATATÜRK ŞöyLe Der;ßu GörevLeri Kim Veriyorsa,İşte ßen oLacağım.

  Şimdi Senin neden ßazı ŞeyLeri kaßuLLenmemeni anLıyorum,ama sende anLattığım konudaki Kişi gißi mahcup duruma Düşme Ve ßöyLe ßir Önderin oLduğu İçin Kendini ŞansLı Say.
  ßaşka DevLet yOk ßaşka Cumhuriyet yOk.Mustican Kardeşim.
  5 Kasım 2008
  #14
 16. mustafa kemal ataturk gorev veren dır eeee onu cok ust duzey yetkılerle anadoluya goreve yollayanları unutuyorsunuz...cumhurıyet mustafa kemal ataturkun malı degıldır mılletın malıdır...mıllet kurmustur ve mıllet yasatacaktır cumhurıyeti...
  6 Kasım 2008
  #15
 17. 1-ULu Önder ATATÜRK Üst Düzey YetkiLiLerin dediğini yapsaydı KurtuLuş savaşı oLmazdı.
  2-Cumhuriyet ßir maL değiLdir Senin ßöyLe Düşünmen ßiLe Düşündürücü
  3-Cumhuriyetimizin Kurucusu ULu Önder ATATÜRK'tür O'nu yaşatacak oLanLarda Atatürk'ün İzinden gidenLerdir.
  6 Kasım 2008
  #16
 18. o yetkılıler ataturku o muazzam yetkılerle donatmısş,milli mucadele mesalesını tutusturup ataturkun elıne vermıslerdır,hedef anadoluudur gorev ıse turkun bagımsızlık atesını yakmak sonuc ne olursa olsun ıster cumhurıye ısterse baska bır sey yeterkı turk bagımsız olsun...cumhurıyet bır mal degıldır evet onun ıcın bır kısıye ındırgenemez mılletındır cumhurıyet,bu vatanın bu devletın kurucusu bu vatanın sahıbı olan turk mılletıdır ve onu yassatacak olanda bu vatanın evlatlarıdır...
  6 Kasım 2008
  #17
 19. Laik ßir Türkiye oLması İçin Atatürk ßaşta oLmak İçin O'na İnananLar eLLerinden geLeni yaptı.Ama senin Savunduğun Aciz ve Hain kişiLikLer ßu üLkeden KaçtıLar.Sen şimdi kendini nasıL inandırmak İstersen inandır ßu gercek asLa değişmez.Kendi yiyip ßitirme.
  ßir daha Konunun Dışına Çıkma,Mahcup Duruma Düşme ;)
  6 Kasım 2008
  #18
 20. acız ve haın kım acızdı kım haındıbu ulkede vatanperver olmak da haınlıktır bazılarına gore ozellıkle de devletın coculkarı herkese haın damgasını yapıstırırlar aynaya baksalar gorecekler gerceklerı gorecekler vatan haınlerını...ben mahcup duruma hıc dusmedım yazdılarımdan hıc donmedım...ayrıca onlar kacmadılar kı bu ulkeden,gıttıler gozu yaşlı bır sekılde,ıkılık meydana gelmesındıye ayrıldılar bu vatandan,haın demek kolay tabı ya degılse ne olacak bu dunyada mahcup olmak onemlı degıldır asıl onemlı olan mahserde mahcup duruma dusmemektır...o gunu sabırsızlıkla bekleyecegım.
  6 Kasım 2008
  #19
 21. Tarih Hiç ßi Zaman yaLan SöyLemez O günü ßekLemek İçin ÖLmene gerek yOk zaten Senin Durumun farkLı değiL.Savunduğun HainLer İşgaLci İngiLizLeri Sevdiği kadar ÜLkesini Sevseydi En azında ßişey yapmış der sana hak verirdim ama ßunu doğruLayan hiçßişey yOk.
  7 Kasım 2008
  #20
soru sor

Atatürk'ün Cumhuriyetle İlgili Sözleri