Ay Tutulması

İsimli konu WH 'Fizik' kategorisinde, HoLyWar üyesi tarafından 15 Kasım 2007 tarihinde yazılmıştır. Ay Tutulması hakkında bilgi ve tartışmalar.

  1. Ay dünya etrafındaki yörüngesini tamamlarken, Dünya'nın Güneş ve Ay arasında girmesine sebep olabilir. Bu esnada Ay yüzeyine düşen güneş ışınları dünya tarafından engellenmiş olur. Karanlıkta kalan Ay kısa süreli de olsa dünyadan gözlenemez. Bu olaya AY TUTULMASI denir. Bulutsuz bir gecede çıplak gözle rahatlıkla fark izlenebilen bu olay, güneş tutulmasına göre, dünya yüzeyinde daha geniş bir alandan farkedilebilir. Ay tutulmasının dünya üzerinden gözlenebildiği alan dünyanın yarısından 24º kadar daha fazladır.
    Ay'ın kendisi bir ışık kaynağı değildir; sönük bir cisimdir. Güneş ışığı ile aydınlanır. Yer'den bakıldığı zaman görülen parlaklık güneş ışığının Ay'ın yüzündeki yansımasından ileri gelir. Ay'ı hissedilebilir derecede bir atmosferi yoktur. Atmosferi olmadığı için de Yer'de olduğu gibi mavi bir göğü bulunmaz. Yaklaşık olarak 13.5 gün süren Ay gündüzünde ve aynı süre olan gecesinde gök her zaman karanlıktır. Atmosferin yokluğu aynı zamanda devamlı bir sessizliğin de Ay'da hüküm sürmesine sebep olmaktadır.
    Yer'in Güneş ile Ay arasına gelmesi ile Ay'ın Güneş ışığını alamayarak Yerin gölgesi içine girmesi hali, Aynı yörünge düzlemi için, bu olay ayın Yer'i her dolanışında olmaz. Ay, tamamen tam gölge içine girerse bir “tam ay tutulması”, bir parçası gölgeye girerse “kısmî ay tutulması” olur.
    15 Kasım 2007
    #1
  2. Ay Tutulması Cevapları

soru sor

Ay Tutulması