Başbakan'a sabıkalı danışman

İsimli konu WH 'WH Haber Bülteni' kategorisinde, S-M+ üyesi tarafından 8 Ocak 2009 tarihinde yazılmıştır. Başbakan'a sabıkalı danışman hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Başbakanlık basın sözcüsü Akif Beki'nin görevden ayrılmasından sonra yerine atanan Kemal Öztürk'ün geçmişi sabıkalarla dolu...


  [​IMG]
  ATATÜRK'E HAKARETTEN SABIKALI
  Başbakanlık Basın Sözcülüğü görevine getirilen Kemal Öztürk, daha önce de TBMM Başkanlığı döneminde Bülent Arınç'ın iletişim danışmanlığını yaptı. Kanal 7'de gazetecilik hayatına başlayan Öztürk, Arınç'ın iletişim danışmanlığı yaptığı yıllarda Ankara siyasetini ve bürokrasisini yakından tanıma fırsatı buldu.

  Ağrı'da görevden uzaklaştırılan eski belediye başkanlarından Zeki Öztürk'ün kardeşi olan Kemal Öztürk, İran devrimi yanlısı 'Girişim' dergisinde laiklik karşıtı ve Atatürk'e hakaret eden yazılar kaleme aldığı biliniyor. Öztürk, eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e hakaretten hapis cezası da almış bir isim.

  BELGESELİ YASAKLANDI BASIN KARTI YOK
  Hazırladığı 'İlk Meclis' belgeseli, resmi RTÜK tarafından yasaklanan, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e hakaretten hapis cezası alan ancak cezası ertelenen Öztürk, hakkındaki mahkumiyet kararı nedeniyle sarı basın kartı da alamıyor.

  ARINÇ'IN KARİYERİNİ TEHLİKEYE ATAN KONUŞMAYI DA O YAZMIŞTI
  Kemal Öztürk, Bülent Arınç'ın iletişim danışmanlığı yaptığı dönemde sık sık "Arınç'ın konuşma metinlerini ben yazıyorum" diyerek meslektaşları arasında prim yapıyordu. Öztürk, Arınç'ın iletişim danışmanlığını yaptığı o dönemde, usta politikacının siyasi kariyerini neredeyse bitirme noktasına getiren konuşmanın metnini de yazan kişi. Meclis'in duayenlerinden ve hitabet ustası olan Arınç, TBMM Başkanlığı döneminde "Türkiye'de laiklik artık tartışmaya açılmalı" diyerek büyük tepki çekmişti.

  Arınç'ın bu çok tartışılan konuşma metnini yazan da yine Kemal Öztürk'tü. Arınç belki o konuşmayı yapmamış olsa, bugün Çankaya'da 1 numaralı koltukta oturuyor olacaktı. Arınç'ın kariyerini neredeyse bitirecek büyük bir hataya imza atan Öztürk'ün yeni görevinde nasıl bir performans sergileyeceği merak ediliyor.

  İSMİ KAPATMA DAVASINA BİLE GİRDİ
  Atatürk'e hakaretten sabıkalı bir ismin Bülent Arınç döneminde TBMM'ye danışman yapılması kapatma davasının gerekçeleri arasında yer aldı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı hazırladığı iddianameye, Kemal Öztürk’ün TBMM Başkanlığı İletişim Danışmanlığı’na atanmasını da koymuştu.

  HİCRİ TAKVİM KULLANDI
  Öztürk, büyük boy, lüks baskılı "İlk Meclis" kitabında ilk meclisin kaldırdığı Hicri Takvimi kullandı. Sunuş bölümünde ise "Bu ülkede insanlar giyimlerinden dolayı sokaklarda polis zoruyla toplandılar" dedi.

  Kitaba kaynaklık eden "İlk Meclis" belgeselinin 'başörtülü' Halide Edip Adıvar'ın Sultanahmet mitinginden söz ettiği dönemle ilgili bölümünün yayınlandığı sıralarda, Merve Kavakçı`nın `Meclis`ten kovulduğunu` anımsatan Öztürk, dönemin Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk`ün şikayeti üzerine hakkında savcılıkça soruşturma başlatıldığını, `RTÜK`te olumsuz görüş oluşmaması için` belgeselin son bölümünü yayınlamadıklarını belirtti.

  Yayınlanamayan bölümleri izlemek isteyenler için ve son bölümün de görülebilmesi amacıyla, bol resimli kitap basma ihtiyacı doğduğunu anlatan Kemal Öztürk, RTÜK`ün 8.10.1999`da aldığı bir günlük yayın durdurma cezasına dayanarak, resmi tarih tezine ilişkin görüşlerini şöyle açıkladı:

  "Özenle hazırladığımız belgesel, MEB`in öğrettiği tarih tezine aykırıymış. Bu yüzden de (Türk Milli Eğitiminin genel amaçlarına, temel ilkelerine ve Milli kültürün geliştirilmesi ilkesine uygun olmak) maddesini ihlal etmişiz."

  AHDETTİN AT SATIP PARASINI ATATÜRK'E VERMİŞ
  Öztürk, Vahdettin`ın kızı Sabiha`nın anlattıklarına dayanarak, padişahla Atatürk`ün anlaşamamış, ayrı ayrı iş göreceklermiş gibi hareket ettikleri izlenimi yaratarak, sonunda `birleşme` üzerinde uzlaştıklarını iddia etti. Öztürk, kitabının bu bölümünü, `Mustafa Kemal biraz şaşkın, biraz heyecanla Saray`dan çıktı. Vahdettin, en sevdiği atları gizlice satarak elde ettiği 30 bin lirayı da ona vermiş` sözleriyle süsledi.

  Öztürk, bilinenin aksine Vahdettin`in Sevr Anlaşmasını imzalamadığını, ama bu nedenle lanetlendiğini savundu. Meclis`te Atatürk`e muhalif görüşleriyle bilinen Hüseyin Avni Ulaş ile girdiği bir tartışmasında Atatürk`ün `Pekala işte. Biz gideriz siz gelirsiniz` dediğini de vurguladı.

  ÖZTÜRK'ÜN KİTABINDAKİ HALİDE EDİP'İN ATATÜRK HATIRASI
  Öztürk, RTÜK`ün kararına temel oluşturan ve Meclis`teki ilk ayrışmanın yaşandığı sıralarda Halide Edip Adıvar`ın Atatürk`le ilgili olarak aktardığını savunduğu şu diyalogları da kitabına ekledi:

  "Cephedeydik Mustafa Kemal ile aramızda şöyle bir konuşma geçti:

  İzmir`i aldıktan sonra artık biraz dinlenirsiniz Paşam. Çok yoruldunuz.

  Dinlenmek mi? Yunanlılardan sonra birbirimizle kavga edeceğiz, birbirimizi yiyeceğiz.

  Niçin, o kadar yapılacak iş var ki?

  Ya bana karşı çıkmış olan adamlar?

  Bu, bir millet meclisinde tabii değil mi?

  Burada gözleri tehlikeli surette parladı ve İkinci Grup`tan iki isim vererek onların halk tarafından linç edilmeye layık olduklarını söyledi."


  ATATÜRK'ÜN DEDİĞİ GİBİ ÖLDÜRÜLEN MEBUSLAR
  `Milli Mücadele boyunca tek savaşın Yunanlılarla yapıldığını, bu savaşta da sanıldığı kadar büyük kayıpların da olmadığını` öne süren Öztürk, Büyük Zafer sonrasını ise, `Ankara, zafer sonrası tıpkı Mustafa Kemal`in dediği gibi birbirine girecek, yine Mustafa Kemal`in dediği gibi bazı mebuslar öldürülecekti. Meclis dikensiz gül bahçesine döndürülecek, muhalefet susturulacak ve büyük bir tasfiye yaşanacaktı` diye anlattı.

  İNÖNÜ LOZAN'DA KORKMUŞ
  İsmet İnönü`nün Lozan`daki ilk görüşmelerde korktuğunu öne süren Öztürk, Lozan Antlaşması müzakarelerinin de başarılı değil, aksine birçok kayıbın verildiği başarısız olarak tanımladı.

  Kemal Öztürk, Kamera Arkası internet adresinde de ilk Meclis belgeseli hakkında şunları söyledi:

  "Zafer sonrası yaşananlar, anlatılmamış bir tarihin perde gerisinde buruk anılar olarak kaldı. Kavgalar, cinayetler, tasfiyeler, kamplaşmalar, idamlar... İlk Meclisin kahramanları tüm bunların öznesi olarak tarihteki yerlerini aldılar."

  İDDİALARA KEMAL ÖZTÜRK YANITI
  Öztürk, İletişim Danışmanlığı öncesinde yazdığı, "Bir Garip Oğlanın Hikayesi" ve "İlk Meclis" isimli kitaplarının haberleştirilerek, TBMM`nin kuruluşu, Atatürk ve laiklik ile ilgili düşüncelerinin basına yansıması üzerine bir açıklama yapmıştı. Öztürk yazılı açıklamasında `Popüler anlamda değişmediğini`, ancak farklı bir güzergah izleyerek, farklı serüvenler yaşadığını belirtmişti.

  "Rahmetli, Bir Garip Oğlanın Hikayesi" isimli kitabının `piyasa sürülmediğini`, yine de hakkında açılan davada 1 yıl hapis cezasına mahkum olduğunu belirten Öztürk, daha sonra memnu haklarının iadesi kararını aldırarak, basın kartı taşımaya hak kazandığını açıkladı. Bu kitabın 11 yıldır hiçbir yerde tefrika edilmediğini kaydeden Öztürk, `Ben hiçbir zaman bu kitabımı tekrar yayınlamak istemedim` dedi.

  Öztürk, AKP iktidarının ilk dönemlerinde basında sıkça gündeme gelen `değiştik-değişmedik` açıklamalarını da üstü kapalı biçimde anımsattığı açıklamasında, kitabını yayınlatmak istememe gerekçesini ise `Zira neredeyse unuttuğum bu kitabımın içeriğini, eleştirileri şu anda savunmuyorum, bunu çok popüler olan (değiştim) anlayışıyla değil, farklı fikirlere inandığım için ve bu kitapla ilgili eleştirilerin tekrarlanmaması için yapıyorum` diyerek açıkladı.

  Kemal Öztürk, kendi adıyla yayımlanan iki kitap hakkındaki haberlerde dahi kendisine `doğrulatılmamasından yakındığı` açıklamasında, `meslektaşlarından biraz daha fazla duyarlılık beklediğini de` ifade etti. Öztürk, `popüler` biçimde olmasa da değiştiğini şöyle tanımladı:

  `Fikirle, düşünceyle, bilimle ilgilenen her insanın bir serüveni vardır ve bu serüven farklı güzergahlar izlerler. Bugün birçok aydınımız, köşe yazarımız, siyasetçimiz yıllar önce çıktıkları serüvenlerinden farklı bir yerdedir ve bu olumlu bir gelişmedir. Düşünen insan, farklılaşır ve yeni şeyler keşfeder.
  8 Ocak 2009
  #1
 2. Başbakan'a sabıkalı danışman Cevapları

soru sor

Başbakan'a sabıkalı danışman