Basketbol Oyun Kurallari

İsimli konu WH 'Basketbol' kategorisinde, mcrap üyesi tarafından 5 Haziran 2007 tarihinde yazılmıştır. Basketbol Oyun Kurallari hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. BASKETBOL OYUN KURALLARI


  • Basketbol müsabakaları iki hakem tarafından yönetilir. Misafir takım sahayı seçme hakkına sahiptir. Her devreden sonra saha değişimi yapılır.
  • Oyun, orta saha çizgisinde her takımdan birer oyuncu arasında yapılan hava atışı ile başlar. Hava atışına çıkan oyuncular, topu tek elleri ile takım arkadaşlarına kazandırma hedefini taşır.
  • Oyun, 10'ar dakikalık dört periyottan oluşur. Beraberlik durumunda uzatma periyodu oynanır. Her takım ilk üç periyotta ve uzatma periyodunda 2'şer dakikalık bir, dördüncü periyotta iki mola hakkına sahiptir. İkinci ile üçüncü periyot arasında 15 dakikalık devre arası verilir.
  • Hücum eden takım, kendi sahasını 8 saniye içinde terk etmek, 24 saniye içinde de hücumunu tamamlamak zorundadır, aksi halde top kullanma hakkı rakip takıma geçer.
  • Oyuncu topla birlikte, top sürme (dribbling), pas atma (passing), şut atma (shooting) aktivitelerini yapma şansına sahiptir. Bir oyuncu top sürerken, topu eline alarak durdurursa, tekrar top sürme şansına sahip değildir; topu istediği yöne ve kişiye pas ya da şut atmak zorundadır.
  • Her takım 5 kişiden oluşur ve takımların sınırsız oyuncu değişikliği hakkı vardır. Eğer faul hakkını doldurmamışsa, her çıkan oyuncu tekrar oyuna dahil olabilir. Bir takımdaki beş oyuncudan biri ortada (post), ikisi savunma (guard) ve ikiside hücum (forward) oyuncusudur.
  • Oyunu bir baş hakem ve yardımcı hakem olarak iki hakem yönetir.
  • Her oyuncu beş faulle oyun dışında kalır, tekrar o maç için oyuna dahil olamaz. Her oyuncunun bireysel olarak yaptığı faul sayısının toplamı, takım faullerini de belirler. Toplamda dört takım faulüne ulaşan takımın daha sonra yaptığı her faul, karşı takıma serbest atış kullanma hakkı kazandırır.
  • Hakem tarafından durdurulmadıkça, top potadan veya çemberden dönerse oyun devam eder. Ayrıca, oyuncu sahayı belirleyen çizgilerin dışına temas etmedikçe, top oyun çizgilerinin dışına değmeden havadan saha çizgisinin dışına çıksa dahi, oyuncu topu içeri çevirebilirse de oyun devam eder.
  • Her sayı atışından sonra veya hakemin düdüğü çalmasının ardından, oyun ve oyun zamanı durur. Sayı yiyen takımın pota gerisindeki çizgi arkasından topu oyuna sokması ile hem zaman hem de oyun tekrar başlar. Oyun içindeki diğer durumlara göre, hakemin gösterdiği yerlerden, top oyuna sokulur.
  • Üç sayı çizgisi içinden yapılan her başarılı atış iki sayı, üç sayı çizgisi gerisinden yapılan her başarılı atış üç sayı olarak değerlendirilir. Faullerden veya kural ihlallerinden dolayı kazanılan başarılı serbest atışlar bir sayı olarak değerlendirilir.
  • Oyuncular iki durumda cezalandırılır: 1- Bireysel kural ihlalleri 2- Faul yapılan durumlar. Kural ihlali veya hatası (hatalı yürüme, topun çizgi dışına çıkması, hücum oyuncusunun üç saniyeden fazla post içinde durması v.b) top kullanma hakkını karşı takıma verir. Yapılan bireysel fauller ( itme, çekme, vurma, tutma v.b) ise oyuncunun faul cezası almasını sağladığı gibi faulün yapıldığı yer göz önünde bulundurularak, rakip topu yandan oyuna sokar, ya da serbest atış yapma hakkı kazanır.
  • Serbest atış hakkı adedi, faulun yapıldığı zaman, yer ve çeşidine göre değişir. Şut atışı sırasında faul yapılmış ve atış sayı olmamışsa, atışı yapan takıma iki serbest atış hakkı verilir. Eğer atış sayı olmuşsa, bir serbest atış hakkı verilir. Bir takım, bir devredeki "takım faul" sınırını geçmiş ve atış sahası dışında faul yapmışsa, o zaman bire-bir denen serbest atış hakkını kullanır. Bu atışta kural, ilk atış sayı olursa, ikinci atış yapma hakkı kazanmaktır. Bire-bir'de ilk atışı kaçıran ikinci atışı yapamaz, top potadan oyun alanına dönerse, oyun devam eder. Teknik faullerde (oyunu geciktirme, sportmenlik dışı davranışlar, hakeme itiraz, izinsiz oyuna girme v.b) iki serbest atış hakkı verilir.
  [​IMG]
  5 Haziran 2007
  #1
 2. Basketbol Oyun Kurallari Cevapları

 3. :):):):):):):):):):):):):):):):):):)
  26 Haziran 2007
  #2
 4. saol da biliyoz zaten
  7 Temmuz 2007
  #3
 5. :):):):):):):):):):):):):):)
  20 Temmuz 2007
  #4
 6. paylaşım için saol arkadaşım :ok
  20 Temmuz 2007
  #5
 7. biliyodum ama hepsini deil :ok:
  20 Temmuz 2007
  #6
 8. sağol biliyoz zaten emeğe saygı
  20 Ağustos 2007
  #7
 9. hepsini biliodm kanka amaynede emeğine sağlk :ok:
  26 Ağustos 2007
  #8
 10. :thankyou:emegine sağlik :thankyou:
  7 Eylül 2007
  #9
 11. emeğe sayıg saol
  11 Eylül 2007
  #10
 12. yaw abi eline sağlık bizim performans ödevi vardı cok sağol:D:D:D:D
  7 Mayıs 2008
  #11
 13. yaw abi eline sağlık bizim performans ödevi vardı cok sağol:D:D:D:D
  21 Mayıs 2008
  #12
 14. biloduysan biliyosun
  arkadaş bilmiyenler için yazmış hayatında hiç basket oynamayanlarda var
  sıf kendinizi düşünmeyin
  bu arada eline sağlık
  8 Kasım 2008
  #13
 15. paylaşın için çok tşk hoca ödev vermişti bunu!:D:yuppi:
  11 Kasım 2008
  #14
 16. slm arkadaslar
  20 Kasım 2008
  #15
 17. ;)qüsel olmus yha[QUOTE][/QUOTE]
  24 Kasım 2008
  #16
 18. saol bizim beden hocası istiyodu:D
  2 Aralık 2008
  #17
 19. :bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo:abicim çok saol bu forum da çok güzel hem de çok güzel olmuş performans ödevimi yaptım saoll:bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo:
  4 Aralık 2008
  #18
 20. MÜkemmel olmuŞ....emeĞİne saygi...ben Şu an van 'da oturuyorum....ama muŞluyum...muŞa selamlar...bu arada muhteŞem bİlgİ yazmiŞsin..elİne saĞlik....ayvallah....""
  20 Aralık 2008
  #19
 21. saol biliyordum:D:D:D;)
  3 Ocak 2009
  #20
soru sor

Basketbol Oyun Kurallari