Battlefield 1942

İsimli konu WH 'Oyun Genel' kategorisinde, ¦Żακκυм¦ üyesi tarafından 1 Eylül 2011 tarihinde yazılmıştır. Battlefield 1942 hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Battlefield 1942
  Battlefield 1942 oyun tanıtım - Battlefield 1942 oyunu nasıl oynanır - oyun tanıtımları

  Yayımcı(lar) Electronic Arts
  Dağıtıcı(lar) Electronic Arts
  Yapımcı(lar) Digital Illisuons CE
  Seri Battlefield
  Oyun motoru Refractor Engine
  Platform(lar) Microsoft Windows, Macintosh
  Çıkış tarih(ler)i Microsoft Windows:
  10 Ekim 2002
  Macintosh:
  28 Haziran 2004
  Tür(ler)i Birinci şahıs nişancı
  Biçim(ler) Tek oyunculu
  Çok oyunculu
  Online
  Sınıf(lar)ı ESRB T
  PEGI 16+
  Ortam CD (2)
  CD (4) (Anthology ile)
  Sistem gereksinimleri
  [​IMG]
  500 MHz işlemci, 128 MB RAM, 3D ve HTL 32 MB ekran kartı (Nvidia önerilir) veya eşdeğer hızlandırılmış bir 24-bit z-buffer, 1,6 GB boş sabit disk alanı, 8X Hızlı CD- ROM / DVD-ROM, DirectX 9 uyumlu ses kartı
  Giriş Klavye, mouse

  Battlefield 1942, Digital Illusions CE tarafından geliştirilmiş ve Electronic Arts oyun şirketi tarafından 2002 yılında Microsoft Windows için, 2004 yılında Macintosh için basılmış üç boyutlu, II. Dünya Savaşı'nı konu edinen, birinci şahıs nişancı türünde bir video oyunudur. Kısaca BF 1942 veya BF42 olarak adlandırılır. Oyun, tek oyuncu modunda bilgisayar botlarına karşı veya çok oyunculu modda internetteki oyunculara karşı oynanabilmektedir. Ayrıca, oynanış ve konuyu değiştiren dağıtılmış bir çok modifikasyonla, mod geliştiriciler için popüler bir platformdur. Battlefield 1942 bugün bile hâlâ dünyanın en zevkli oyunlarından biri olarak görülüp popüleritesini korumaktadır.

  Oyuncular çeşitli II. Dünya Savaşı vuruşmacı uçakları ve bombardıman uçaklarını, büyük gemileri, denizaltılar ve uçak taşıyıcıları, kıyısal topçu savunmalarını, tankları, ZPTleri, askeri cipleri, uçaksavarları ve atlı makinelileri kontrolüne alabilmektedir.

  Her saldırı Doğu Cephesi, Batı Cephesi, Pasifik Cephesi, Kuzey Afrika Cephesi ve İtalya Cephesi olmak üzere yer ve II. Dünya Savaşı'nın bütün büyük mekanları içindeki ünlü savaş meydanlarının çeşitliliğindeki pek çok haritanın herhangi birer tanesinde gerçekleşir. Saldırılar daima Müttefikler'in oluşturduğu İngiltere, ABD, Sovyetler Birliği, Özgür Fransa ile Mihverler'i oluşturan Almanya, Japonya ve İtalya arasında geçmektadir. Ayrıca Liberation of Caen haritasında Müttefikler'in safında Kanada da yer almaktadır. Bölgeler milletlere özgü askeri birlikleri belirlemektedir. Örneğin; Iwo Jima haritasında Japonya'nın rakibi ABD iken, Stalingrad haritasında ise Almanya'nın rakibi Sovyetler Birliği'dir.
  [​IMG]
  Battlefield 1942'deki haritalar gerçek saldırılar üzerine kurgulanmış ve oldukça gerçekçi bir biçimde canlandırılmıştır. Oyunda İtalya Ordusu ve Özgür Fransa Birlikleri Battlefield 1942: The Road To Rome genişleme paketindedir. Oyunun bir diğer genişleme paketi olan Battlefield 1942: Secret Weapons of WWII, II. Dünya Savaşı'nda Almanya, İngiltere ve ABD'nin kullandığı gizli silahların bulunduğu ve Waffen-SS birliklerinin Alman saflarında mücadele verdiği bir diğer genişleme paketidir. Her iki genişleme paketinde de yeni haritalar ve silahlar bulunmaktadır.

  Oyunda conquest, capture the flag, team deathmatch ve co-op gibi savaş türleri bulunmaktadır. Fakat tek oyunculu (singleplayer) olarak oynarken, yani bilgisayar botlarına karşı savaşırken sadece conquest modunda oynanabiliyor. İnternet ağı üzerinden çok oyunculu (multiplayer) olarak oynarken ise bu savaş türlerinden istediğimiz ile oynayabiliyoruz. İnternet üzerinden gerçek oyunculara karşı oynayabilmek için oyun CD-Key'inin orijinal olması gerekmektedir. CD-Key'iniz orijinal olmazsa hiçbir multiplayer server'a giremez ve hata alırsınız. Bu kural CD-Key zorunluluğu olmayan serverlar için geçerli değildir.

  Oyunun yanında verilen harita editörü ve mod geliştirici programlar sayesinde kendi savaş alanınızı yaratabilir veya var olan bir haritayı istediğiniz gibi dizayn edebilirsiniz. Ayrıca İnternet'ten oyun modları indirerek oynunuzu daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.

  Takımlar

  Axis:
  Almanya bayrağı (BF 1942).png Almanya
  Japonya Japonya
  [​IMG]
  Allied:
  Birleşik Krallık İngiltere
  Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
  Sovyetler Birliği Sovyetler Birliği
  Flag of Free France 1940-1944.svg Özgür Fransa
  Kanada (1868) Kanada
  Tek Oyunculu (Singleplayer)
  Kar 98k tüfeği ile birlikte oyun içi ekran görüntüsü

  Battlefield 1942 temelde bir multiplayer oyun olarak tasarlandığından, bilinen anlamda saf ve ayrı bir tek kişilik oyun modu bulunmamaktadır. Sadece conquest modunda oynanır. Ama internet bağlantısı yapmadan, yapay zekalı oyuncularla birlikte ve onlara karşı tüm haritaları oynayabilirsiniz.
  Çok Oyunculu (Multiplayer)

  Conquest: Oyunun kalbi olan oyun türü. Harita sektörlere bölünmüştür. Her takımın, oynanan haritaya göre değişebilen başlangıç puanları (ticket) vardır. Bu ticketlar her öldüğünüzde yeniden doğmak için kullanılmaktadır. Bir takım, haritadaki sektörlerin yarısından fazlasına sahip olduğunda, karşı takımdan fazladan ticketlar düşmeye başlar. Ticketları biten takım oyunu kaybeder. Ticketları arttırmanın bir yolu bulunmadığından, idareli ve akıllıca kullanılmaları gerekmektedir.
  [​IMG]
  Team Deathmatch: Adından da anlaşılabileceği gibi burada iki takım var. Her takımın karşısına çıkan rakiplerini öldürmesi gerekiyor. Bu iki takım belirlenen süre veya skora erişene kadar çarpışmaya devam ediyor. En çok düşmanı öldüren takım kazanıyor.

  Capture The Flag (CTF): 2 takım, 2 üs ve 2 bayrak. Karşı takımın bayrağını kaçırıp kendi noktanıza taşımanız gerekiyor. Aynı zamanda rakiplerinizle savaşmanızda gerekmekte.

  Co-op: Diğer oyuncularla birlikte bilgisayarın yönlendirdiği rakiplere (botlara) karşı oynuyorsunuz.

  Asker Sınıfları

  (Not: Askeri sınıf silahları The Road to Rome ve Secret Weapons of WWII genişleme paketlerindeki silahlarla beraber verilmektedir. "AL" kısaltması Allied yani Müttefikler, "AX" kısaltması ise Axis yani Mihverler için kullanılmıştır.)

  Oyunda 5 çeşit asker sınıfı vardır. Bunlar; keskin nişancı, saldırı birimi, tanksavar birimi, sıhhiye ve mühendis'tir.

  SCOUT (Keskin Nişancı): Keskin nişancının ana silahı uzun mesafeler için kullandığı dürbünlü sniper tüfeğidir. Bu sayede, oyundaki diğer sınıflara göre bazı avantajları bulunmaktadır. Sağ fare tuşuyla silahın zoom moduna girilir. Keskin nişancı ayrıca düşmanları gözlediği ve yerlerini topçu birliklerine bildirebildiği bir dürbünü de vardır. Uzak Savaş: Bu sınıf, özellikle uzak muharebeye çok yatkındır. Yakın Savaş: Yakın savaş sniperın zayıf noktasını oluşturmaktadır. Sniper tüfeği yakın savaş için uygun olmayıp, ancak tabanca veya bıçak ile biraz etkili olabilir. Bu nedenle yakın savaştan uzak kalması yerinde olur.

  Teçhizat:

  - Bıçak

  - Tabanca: M1911 (AL), Walther P38 (AX)

  - Sniper: Enfield No 4 Sniper (AL), Karabiner 98K Sniper (AX), Gewehr 43 Sniper (AX)

  - El Bombası: Frag Grenade (AL), Stielhandgranate (AX)

  - Dürbün

  ASSAULT (Saldırı Birimi): Saldırı birimi, muharebeler için çok uygun olan bir saldırı tüfeği ile teçhiz edilmiştir. Silahın geri tepmesi nedeniyle koşarken hedefleri vurması oldukça güç olduğundan, çömelerek veya yatarak ateş edilmesi tavsiye olunur. Ekibinizde her zaman 2 ya da 3 Assult sınıfı oyuncu bulunmalıdır. Uzak Savaş: Çömelip veya yere yatıp ateş edildiğinde bu sınıfın oldukça uzun bir etki menzili söz konusudur. Gene de diğer birimlere kıyasla uzak savaşta daha zayıf olduğu söylenebilir. Yakın Savaş: Saldırı birimi, ismi gibi saldırıya ve dolayısıyla yakın savaşa en uygun asker sınıfıdır.

  Teçhizat:

  - Bıçak

  - Tabanca: M1911 (AL), Walther P38 (AX)

  - Saldırı Tüfeği: Bar (AL), DP (AL), M1941 (AL), Bren LMG (AL), Johnson LMG (AL), StG 44 (AX), Type 99 LMG (AX), Breda Model 30 (AX), FG42 (AX)

  - El Bombası: Frag Grenade (AL), Stielhandgranate (AX)

  ANTI-TANK (Tanksavar Birimi): Tanksavar biriminin askeri, tanklara karşı oldukça etkili bir roketatar ile teçhiz edilmiştir. Roket beklendiği gibi çizgisel olarak gitmeyip bir yay çizdiğinden, isabetli şekilde ateşlenmesi belli bir alışkanlık gerektirmektedir. Kullanım zorluğu dışında; tanksavar zırhlı araçlara karşı en etkili sınıftır. Uzak Savaş: Çömelmiş veya yere yatmış durumda, tanksavar sınıfının oldukça uzun bir etki menzili vardır. Buna karşın roketatarla uzun mesafeli atışlar için, tecrübe gereklidir. Yakın Savaş: Araçlara karşı muharebede tanksavar seçilebilecek en etkin sınıftır. Piyadelere karşı yakın savaşta ise genellikle tabanca ve bıçağa başvurması gerekebileceğinden daha az şansı vardır. Not: Araçların burun kısmı genellikle en kalın zırhlı bölgeleri olduğundan, yandan veya arkadan vurulmaları önerilir.

  Teçhizat:

  - Bıçak

  - Tabanca: M1911 (AL), Walther P38 (AX)

  - Roketatar: Bazooka (AL), Panzerschreck (AX)

  - El Bombası: Frag Grenade (AL), Stielhandgranate (AX)

  MEDIC (Sıhhiye): Sıhhiye, çok etkili bir yakın savaş silahı olan hafif makinalı tüfek ile teçhiz edilmiştir. Bu sınıfa özel bir nitelik, iyileştirme fonksiyonudur. Taşıdığı sağlık kiti sayesinde kendisinin ve çevresindekilerin sağlık seviyesini yükseltebilir. Uzak Savaş: Hafif makinalı tüfeği ile sıhhiye, uzak savaş için pek uygun bir sınıf değildir. Yakın Savaş: Sıhhiye, yakın piyade savaşı için en güçlü sınıflardan biridir.

  Teçhizat:

  - Bıçak

  - Tabanca: M1911 (AL), Walther P38 (AX)

  - Hafif Makinalı Tüfek: Thompson (AL), Sten (AL), MP18 (AL+AX), MP40 (AX)

  - El Bombası: Frag Grenade (AL), Stielhandgranate (AX)

  - Sağlık Kiti

  ENGINEER (Mühendis): Mühendis, teknik birimdir ve standart bir tüfekle teçhiz edilmiştir. Tüfek oldukça güçlüdür fakat doldurulması zaman ister ve bu sınıfın mermi sayısı fazla değildir. Araçları tamir edebilme yeteneğinin yanı sıra mühendis istediği yere patlayıcı yerleştirebilir. Patlayıcı bir ateşleyici düğme ile patlatılabilir. Uzak Savaş: Mühendis'in hassas bir tüfeği bulunmaktadır ve uzak savaş için oldukça uygundur. Yakın Savaş: Uzun doldurma süresi ve mermi azlığı nedeniyle bu sınıf yakın piyade savaşı için pek uygun değildir. Fakat, araçların arkasından koşup TNT veya mayın ile etkili şekilde devre dışı bırakabilir.

  Teçhizat:

  - Bıçak

  - Süngü

  - Tabanca: M1911 (AL), Walther P38 (AX)

  - Tüfek: Enfield No 4 (AL), M1 Garand (AL), Karabiner 98K (AX), Type 5 (AX)

  - Bomba Atar (AX)

  - Patlayıcı: TNT (AL+AX)

  - Tamir Anahtarı

  - Mayın
  Oyunun İşleyişi ve İpuçları
  Klavye Ayarları

  C tuşu ile bir araç içerisindeyken kamera açısını değiştirebilirsiniz. Bu kamera açılarına hızlı bir biçimde ulaşmak için F9, F10, F11 ve F12 tuşlarını kullanabilirsiniz.

  M tuşunu kullanarak büyük haritaya bakabilir, N tuşu ile de ekranın sağ üst köşesindeki küçük haritayı yakınlaştırıp uzaklaştırabilirsiniz.

  F1, F2, F3, F4, F5, F6 ve F7 tuşlarıyla takım arkadaşlarınıza çeşitli askeri komutlar verebilirsiniz.
  Araç Kullanım İpuçları

  Tüm araçlara E tuşunu kullanarak bilmekte ve gene aynı tuş kullanılarak inilmekte. Birden fazla kişilik yeri veya kontrol merkezi olan araçlarda klavyenizin 1 ila 8 arası tuşlarını kullanarak yerinizi değiştirebilirsiniz. Böylelikle örneğin tankı kumanda ederek tek başınıza giderken 2 tuşunu kullanarak tankın üstündeki ağır makineliye geçerek yakındaki hareketli hedefleri etkisiz hale getirebilirsiniz veya uçak gemisini kullanırken yaklaşan düşman uçağı gördüğünüzde 2-6 arası tuşları kullanarak geminin dört yanındaki uçaksavarlara geçebilirsiniz.

  Uçaklar: Uçağa bindikten sonra görüş açınızı arttırmak için F9 tuşunu kullanarak uçağın kokpitinin görüş alanınızı kısıtlamasını engelleyebilir ya da F10 tuşu ile uçağınızı dışarıdan görebilirsiniz. Uçağın çalışma prensibi oldukça basit olmasına rağmen ilk başlarda zorlanabilirsiniz. Yılmadan bol pratik yaparsanız bir gün içinde köprülerin altından geçebilecek ve artistlik manevralar yapabilecek hale gelebilirsiniz. Uçağa bindikten sonra ileri gitme tuşu olan W'ye basılı tutarak motorun devrini yükseltin daha sonra mouse'unuzun aşağı doğru çekerek uçağın önünü havaya kaldırın kalkışlar biraz zorlu olabilir ama bir kez havalandıktan sonra gerisi sizin için daha rahat olacak. Tehlikeli bir durumda veya yere çakılırken uçağı terk etmek gibi bir seçeneğiniz her zaman var.

  Püf noktası uçağı terk etmek: Uçağınız çatışmada zarar görebilir veya zorunlu iniş / çıkartma yapmak zorunda kalabilirsiniz, böyle durumlarda E tuşunu kullanarak uçaktan atladıktan sonra 9 tuşunu kullanarak paraşütünüzü açarak zarar görmeden iniş yapabilirsiniz. Bazı durumlarda uçağın kanadına çarparak ölebilirsiniz veya uçak üzerinize düşebilir, bu nedenle uçaktan atlamadan önce aracın dengede olmasına dikkat edin. Paraşüt ile yere inerken her türlü silahı kullanabilirsiniz.

  Deniz araçları: Deniz araçlarını W, S, A, D tuşları ile hareket ettirebilirsiniz. Gemi ve denizaltılarını hareket ettirmek ve durdurmak için W / S tuşlarını uzun süre basılı tutmanız gerekebilir. Botların ön kapağını açıp kapatmak ve denizaltıları daldırmak/yüzeye çıkartmak için yukarı ok ve aşağı ok tuşlarını kullanabilirsiniz.

  Gemileri kullanırken karaya oturtmamaya dikkat etmelisiniz. Bunun için N tuşunu kullanarak haritayı büyük hale getirin ve haritada su derinliğini belirten renk değişimlerine dikkat ederek gemiyi derin sularda tutmaya gayret edin.

  Tanklar: Tankın şoför mahallindeyken sol mouse tuşu ile top atabilir, sağ mouse ile de taramalıyı kullanabilirsiniz. Tankların en zayıf noktası arkalarıdır. Arkadan isabet edecek tek bir bomba bir tankı yok etmeye yetebilir. Bu yüzden sık sık tankın hasar durumunu göstergelerden kontrol etmeli ve arkanızı kollamalısınız. Tankın makinelisini bir takım arkadaşınız kullanıyorsa bu kontrolleri sizin için onun yapması daha iyi olacaktır.

  Püf noktası Mayınların üzerinden çok yavaş hızlarla geçerseniz patlamaktan kurtulabilirsiniz.

  Jipler: Oyunda jipler diğer kara araçlarına göre doğal olarak oldukça hızlılar. Haritada bir noktadan başka bir noktaya çok hızlı bir şekilde gitmeniz gerektiğinde kullanın. Zırhları olmadığından mermi, bomba ve darbelerden çok kolay bir şekilde zarar görürler. Jipleri mümkün olduğunca engellere çarpmadan kullanmaya çalışın. Bir jip kullanılmaz hale geldiğinde mutlaka patlayacak ve içindeki askerleri de beraberinde öldürecektir. Bu yüzden jipinizden siyah dumanlar çıkmaya başlamışsa mutlaka E tuşunu kullanarak jipi terk edin ve yanından uzaklaşın. Jipler taklaya da dayanıklı değiller. Bir tepeden jip içinde yuvarlanmaya başladıysanız jip patlamadan inin ve yanından uzaklaşın.

  Jipleri zırhlı araçlara çarptırıp patlatarak zırhlı araçlara hasar verebilir ve çoğunlukla bir-iki kişiyi öldürebilirsiniz. Zamanlamayı iyi yapıp, çarpmadan hemen önce jipten inerek ölümden kurtulabilirsiniz.

  Zırhlı Personel Taşıyıcılar (ZPT): ZPT, arka tarafta beş-altı kişiye kadar asker taşıyabilen zırhlı personel taşıma araçlarıdır. Genellikle üst kısımlarında bir de makineli bulunur. Arka tarafta bulunan sağlık ekipmanı hayat kurtarabilir. Yaralanmışsanız ve yakınlarda takımınıza ait ya da boş bir APC görürseniz hemen içine girip 3-6 arası tuşları kullanarak arka koltuğa geçin ve yaralarınızın iyileşmesini bekleyin.

  Oyun Hileleri

  Oyun hileleri yalnızca tek oyunculu modda çalışmaktadır. Oyun esnasında "é" tuşuna basarak aşağıdaki kodları girebilirsiniz:

  aiCheats.code Tobias.Karlsson - Ölümsüzlük
  aiCheats.code Jonathan.Gustavsson - Düşman Botları Ölür
  aiCheats.code Thomas.Skoldenborg - Botları Öldürür
  aiCheats.code BotsCanCheatToo - Botlar Hile Yapar
  aiCheats.code TheAllSeeingEyeOfTheAIProgrammer - AI İstatistik Ekranı
  aiCheats.code WalkingIsWayTooTiresome - Yeni Üreme Mekanı. Bu kodu girdiğiniz anda üzerinde durduğunuz nokta spawn noktası olur.

  Genişleme Paketleri
  Battlefield 1942: The Road to Rome
  Battlefield 1942: The Road to Rome

  Ana madde: Battlefield 1942: The Road to Rome

  Battlefield 1942: The Road to Rome, Battlefield 1942'nin bir genişleme paketidir. Kısaca BF 1942 RtR olarak adlandırılmaktadır. Bu genişleme paketinde 6 yeni harita ve 8 yeni araç vardır. The Road to Rome genişleme paketinde İtalya Ordusu ve Özgür Fransa Birlikleri yer almakta. Oyun isminden de anlaşılacağı üzere İtalya ve Fransa'da geçmekte ama daha çok Husky Harekâtı ile İtalya üzerine yapılmaya başlanmış çıkarma ve muharebeler konu alınmakta. Genişleme paketindeki 6 yeni harita Monte Santa Croce, Monte Cassino, Battle of Anzio, Battle of Salerno, Operation Baytown ve Operation Husky'dir.
  Battlefield 1942: Secret Weapons of WWII

  Ana madde: Battlefield 1942: Secret Weapons of WWII

  Battlefield 1942: Secret Weapons of WWII, Battlefield 1942'nin bir genişleme paketidir. Kısaca BF 1942 SW olarak adlandırılmaktadır. Battlefield 1942: The Road to Rome'dan sonra çıkmıştır. Bu genişleme paketinde Almanya, İngiltere ve ABD'nin kullandığı gizli silahlar vardır. II. Dünya Savaşı'nın sonlarına doğru Almanya üzerine yapılan saldırılar ve bu saldırılarda kullanılmış, tarihte pek gün yüzüne çıkmamış silahlar konu alınmıştır.
  Battlefield 1942: Secret Weapons of WWII

  Oyundaki bazı haritalarda Alman saflarında Waffen-SS birlikleri mücadele vermektedir. Sturmtiger, Schwimmwagen, Natter Roket Uçağı, Horton HO 229, Roket paketi, Harley-Davidson W, F-85 Goblin, Flakpanzer, AW-52, T-34 Calliope, T95/T28 Super Heavy Tank, V-2 Füzesi ve komando teknesi gibi yeni araç ve askeri silahların yanı sıra yeni silahlarda eklenmiştir.

  Bu silahlar Bren LMG, Sten, FG42, Gewehr 43, Mauser Kar 98k silahlarıdır. Oyuna 8 yeni harita eklenmiş, oyunun gerçekliği artırılmıştır. Ayrıca bilgisayar botlarının yapay zekası yükseltilmiş, oyundaki savaşlar daha heyecanlı bir hale getirilmiştir.

  Fransız ve İtalyan kuvvetleri oyun üzerinde çok az etkisi vardır. Mühendislerin göğüs göğüse çarpışmaları için tüfeklerine birer süngü eklenmiştir. İtalyan Breda Modelo 30 ve İngiliz Sten SMG tüfekleri eklenmiştir. Oyundaki çok oyunculu oyun filtrelerinde yeni bir düzenleme yapılmıştır.

  Oyunda Siyasi Propagandalara Karşı Önlemler


  Her II. Dünya Savaşı oyununda olduğu gibi Battlefield 1942'de de çeşitli siyasi propagandalar yapılmakta. Bazı oyuncular oyun içinde kullandıkları nickleriyle ve mesajlarıyla propaganda yapmaktadır. Bu propagandaların neredeyse hepsi Nazi propagandalarını içermektedir.
  1 Eylül 2011
  #1
 2. Battlefield 1942 Cevapları

soru sor

Battlefield 1942