Bazı bebekler geceleri neden sık uyanır ?

İsimli konu WH 'Anne Ve Çocuk' kategorisinde, MaSMaVi üyesi tarafından 5 Eylül 2008 tarihinde yazılmıştır. Bazı bebekler geceleri neden sık uyanır ? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Üç aylık bebeğiniz geceleri devamlı olarak uyanıyor ve siz ne istediğini tam olarak anlayamıyorsunuz.. Onu kucağınıza alıp süt şişesini veriyorsunuz ama gerçekten bu durumu düzeltmek için ne yapacağınızı bilemiyorsunuz ve çaresizsiniz.
  Bebeklerin gece uykuları yetişkinlerden daha hafif ve kısa süreli olabilirken, bebeğinizin en az sizin kadar uykuya ihtiyacı olduğunu unutmayınız. Bebeğiniz bir neden olmaksızın sık sık uyanmaz. Aşağıdaki şu olasılıkları değerlendiriniz:

  Gece süresince ayrı olma endişesi: Bebeğiniz size yakın uyumak istiyor olabilir. Evdeki herkes iyi bir uyku düzenine kavuşana kadar farklı bir uyku düzeni oluşturunuz. Bebeğiniz yatağınızda size sokularak kendini güvende hissettiği en iyi biçimde uyuyabilir ya da yatağınızın yanına yerleştirdiğiniz beşik ya da karyolasında rahatça uyuyabilir. Bebeğiniz yanınızdaki odada uyumaya alışmış dahi olsa, bunu daha iyi düzenleyebileceğiniz bir deneme süreci geçirebilirsiniz. Bebeklerin gece süresindeki gereksinmeleri yeni yaş dönemlerine girmeleriyle değişiklik gösterir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi yeni bir uyuma düzeni eskiden geçerli olsa da günümüzde çok fazla uygulanması uygun görülmüyor. Eğer ki bebeğinizin yatağınızda ya da yatağınızın yakınındaki bir karyolada aynı odada uyumasından rahatsız oluyorsanız, bebeğiniz büyümeye başladıkça ve daha derin uykuya dalıp uykusu düzene girdikçe onu yanınızdan yavaş yavaş uzaklaştırabilirsiniz.

  Gastroesophageal Reflux: GER gece uyanmalarının en çok görülen ve gizli tıbbi nedenidir. Bebek GER ile düz yüzeye yattığında, mide asitleri yemek borusuna doğru akar ve kusma isteği verir ve neticede yetişkinlerin mide ekşimesi dedikleri bir ağrıya neden olur. Aşağıdakiler GER' i olan bebekteki bulgulardır.

  • Gün boyunca sıkça kusmak
  • Sadece huzursuz olmaktan daha önemli bir işaret olan ağrıyla patlak veren ağlama sonucunda uyanmak
  • Gün içerisinde sık sık gerçekleşen karınla ilgili kolik nöbetlerine bağlı ağrı
  • Bebeğin yiyecekleri boğazına doğru geri akmasındaki çıkardığı gırtlak sesleri
  • Beslemeden hemen sonra kalınbağırsakta ya da karın boşluğunda duyulan sancı (kolik) GER tıbbi tedaviyle başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir, bu nedenle böyle bir olasılık için çocuk doktorunuzla konuyu tartışınız.
  Besin formülü alerjisi: Eğer bebeğiniz yemeklerden sonra özellikle mızmız ve huysuz ise, besinden alerji kapıyor olabilir ya da eğer ki emziriyorsanız bebeğiniz ana diyetindeki süte karşı alerjik reaksiyon gösteriyor olabilir (süt ve bunun gibi ürünler en çok görülen sorun yaratıclardır. ) Diğer bulgular; yanaklarında kırmızı isilik, makatlarında ortaya çıkan kırmızılık gibi unsurlar içermektedir. Eğer bebeğinizin uykusuz gecelerinin altında yatan faktörün yiyecek alerjisi olduğundan şüpheleniyorsanız, besin düzenini değiştirin ya da doktorunuzun ya da beslenme uzmanınızın tavsiyesiyle sorunlu yiyecekleri bebeğinizin diyetinden çıkarın.

  Hava alerjisi: Bebeğinizin uyuduğu ortamdaki herhangi birşeye olan alerjisi burnunun tıkanmasına ve kulak zarının arkasında akışkan bir sıvının oluşmasına neden olabilir. Eğer bebeğiniz düzenli olarak tıkalı bir burunla uyanıyorsa, bebeğinizin uyuduğu ortam için mümkün olduğu kadar toza dayanıklı bir ortam yaratın. Doldurulmuş hayvanlar ve tüylü oyuncaklar çok bilinen toz toplayıcılar ve toz alerjisinin kaynaklarıdır. Bu tür oyuncaklar da düzenli olarak temizlenmeli ya da ortadan kaldırılmalıdır.

  Ağlamak bir iletişimdir.
  En iyi arkadaşlarınız ya da yakınlarınız size bebeğinizi bağırmaya terketmenizi söyleyebilirler. Bunu asla yapmayınız. Bebeğinizin gece uyanmasına neden olabilecek olasılıkları aramaya devam ediniz. En sonunda hepinizin iyi bir şekilde uyumasını sağlayacak doğru düzenlemeyi, dieti, uyuma pozisyonunu ve ortamı bulacaksınız.
  5 Eylül 2008
  #1
 2. Bazı bebekler geceleri neden sık uyanır ? Cevapları

 3. merhaba şuan uyumam gerekirken sinirden gerilmiş bi vaziyette ağlıyorum uyumam gerek çünkü sinirlerim yıpranmış vaziyette bebeğim 8. ayına girdi ne zaman ne yapacağı hiç belli değil gece uykusuna saat 21:30 --22:30 arasında geçiyoruz ve 24:00 yada 01:00 a kadar yada 02:00a kadar ağlayarak tekrar tekrar uyanıyor bu da beni çileden çıkarıyor gaddar bir anne olduğumu düşünmeye başladım bebeğim bir sorun yaşamadığında bende çok neşeli oluyorum tabikide bebekler sorun yaşarlar ve nedenleri vardır ama ben neden uyandığını bilemediğimden çıldırıyorum ayağimda sallanarak uyuyor kundak yapıyorum sıkılıyor kundak yapmıyorum uykuya dalamıyor ağlıyor yatağa bırakıp piş piş yapıyorum yine olmuyor gece emiyor gündüz mama yiyor kandırabilirsem emziriyorum sütüm çok azaldı gece yatmadan hemen önce 90 ml mama yiyor yediği mama 3-4 saat arayla 90 ml bazen onuda bitirmiyor kaynatılmış ılıtılmış damacana suyu içiyor sabah 10 da bebelac peynirli pekmezli tahıllı mama 1-2 gibi karışık sebze püreleri 5-6 gibi meyve püreleri yiyor bunlardanda her öğünde 250 gr yada 125 gr kadar yiyorgün içinde sık sık uyuyor en fazla bir saat oda bazen 15 dk 30 dk uyuyup uyanıyor böyle bana yazdıklarımla ilgili dönerseniz çok sevinirim çare arıyorum imdaattt!!!!!!!!!
  24 Mart 2011
  #2
 4. Benım kardesım gecelerı 8 defa muhakkak kalkar ve bızıde pek uyutmaz vee kardesımde kalca cıkıgı var o yuzden hep korse takılı vee hepte kusuyor ona hazırladıgımız yemegı fazla yapıyoruz cunku yedıgı zaman hemen kusuyor vee 1 yasına gırmek uzere kardesıme aptamıl verıyoruz onuda sadece uyurken yıyor nolur anneme yardım edın annem cok yoruldu
  22 Eylül 2012
  #3
soru sor

Bazı bebekler geceleri neden sık uyanır ?