Bazı Kuş Çeşitleri

İsimli konu WH 'Hayvanlar Alemi' kategorisinde, ¢σєηтяãσ üyesi tarafından 17 Mart 2010 tarihinde yazılmıştır. Bazı Kuş Çeşitleri hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Kuş Türleri ( Geniş Arşiv ) TÜm Kuş Çeşitleri
  Kılkuyruk bağırtlak
  [​IMG]

  Özellikleri

  Büyüklükleri 31-39 cm civarındadır. Baş ve üst parçalar sarımsı yeşil renktedir. Eşeyler benzerdir ama dişinin kuyruğu erkeğe göre daha kısadır. Bu küçük bağırtlak güvercin gibi baş ve boyna sahiptir. Ama vücudu kuvvetli ve sıkıdır. Alt kısmı beyaz olan uzun sivri uçlu kanatları vardır. Uzun bir kuyruğa sahiptirler. Hızlı direkt bir uçuşları vardır.  Davraniş ve ekoloji

  Toplu halde yaşarlar kuru açık ağaçsız ovalar ve benzer habitatlarda görülürler. Yerde kazarak açtıkları yuvalarına 2-3 krem rengi yumurta koyar. İki eşeyde kuluçkaya yatar.  17 Mart 2010
  #1
 2. Bazı Kuş Çeşitleri Cevapları

 3. Kahverengi karınlı step tavuğu
  Kahverengi karınlı step tavuğu (Pterocles exustus) steptavuğugiller (Pteroclididae) familyasından bir kuş türü.

  Merkezi ve kuzey Afrika'da ortak olan seyrek çalı gibi verimsiz karalarda ve güney Asya'da yayılış gösterirler. Sıcak verimsiz iklimlerde yaşamalarına rağmen suya yüksek ölçüde güvenirler. Su ararken 50 mil yolculuk yaptıkları bilinmektedir. Genellikle tohumlar otlar ve bitkilerle beslenirler.  [​IMG]
  17 Mart 2010
  #2
 4. Yeşil papağan

  [​IMG]
  Yeşil papağan (Psittacula krameri) papağangiller (Psittacidae) familyasına ait bir kuş türü.

  Bilimsel ismi Avusturyalı doğabilimci Wilhelm Heinrich Kramer'e ithafen verilmiştir. Bu göç etmeyen tür başarılı bir şekilde 'karışık habitatlar' içinde yaşamaya adapte olmuş ve şehirleştirme ve ağaç kesiminin korkunç saldırısına dayanan az papağan türünün biridir. Bütün Psittacula türlerinde olduğu gibi bunlarda eşeysel dimorfizm gösterirler.

  Özellikler

  Tüyler yeşil gaga kırmızı renktir. Erişkin erkek siyah bir boyun halkası ve pembe ense bandına sahiptir dişi kuş ve olgunlaşmamış her iki eşeydede hiçbir boyun halkası veya gölge gibi soluk-koyu gri boyun ve açık ense bandları (Çevreden daha açık renkli) yoktur. Uzun kuyruk tüyleri dahil ortalama 40 cm ölçülürler. Ortalama tek kanat uzunluğu 15-17.5 cm kadardır. Kuyruk toplam uzunluğun büyük bir kısmını oluşturur. Hızlı uçar uçuşta çığlıksı sesleri duyulur ve ağaç kovuklarında yuva yaparlar

  Beslenme

  Yabani yaşamda genellikle tomurcuklar meyveler sebzeler fındıklar küçük yumuşak meyveler ve tohumlarla beslenirler. Vahşi sürüler çiftlikler ve meyve bahçelerinde bir kaç millik geniş aramalar yaparken zarar vererek uçarlar.

  Yayılış


  Pakistan Hindistan ve Nepal gibi güney Asya ülkeleriyle Sudan Etiyopya
  güçlüce kanat çırparlar Somali ve Uganda gibi Afrika ülkelerinde doğal olarak yayılış gösterirler
  17 Mart 2010
  #3
 5. İskender papağanı
  [​IMG]

  İskender papağanı (Psittacula eupatria) papağangiller (Psittacidae) familyasına ait bir papağan türü. Diğer bir "iskender papağanı" olarak adlandırılan daha küçük bir türden (Psittacula krameri) ayırt edilebilinmesi için büyük İskender papağanı da denilir.

  Türkiye'de bulunan iki papağan türünden birisi olan İskender papağanı ayrıca Pakistan Afganistan ve Hindistan gibi Asya ülkelerinde de bulunur. Diğer papağan türlerinden soğuğa karşı daha dayanıklı olan bu tür Neozoon (yeni yabancı tür) olarak Almanya/Köln İngiltere/Londra Japonya/Tokyo ABD/New York gibi büyük şehirlerin parklarında sürüler halinde de görülebilir.

  Dış özellikleri

  Büyük iskender papağanı 48-58 cm büyüklüğü ile familyaya ait diğer türlerden daha büyük olur. Boynunun ön kısmında siyah ve arka kısmında pembe bir bant vardır. Kanatlarının üstünde (omuzunda) kırmızımsı kahverengi bir leke bulunur. Kuyruk tüyleri mavi-yeşil dir ve kuyruğun ucuna doğru sarı olur. Gagası kıpkırmızı gözleri soluk sarı renk ve ayakları yeşilimsi bir gri renktir.

  Yaşam şekli

  İskender papağanı ormanlarda ve orta dereceli ağaçlı bölgelerde sürü içinde dolaşır ve tohum nevrezil çekirdekler ve meyve arar. Akşamları bütün sürü hep aynı ağaçların üzerine geri dönüp orada geceyi geçirir.

  Üremek için ağaçlara çoğunlukla kendilerinin açtığı kovuklara 2-4 yumurta koyarlar. 20-25 gün içinde yumurtadan çıkan yavrular hem anne hem baba kuş tarafından beslenilir. 6 hafta sonra yavrular yuvayı terk eder.

  Alt türler ve başka renkler

  İskender papağanı sevilen bir ev hayvanı olarak yetiştirilir. Yetiştiricilerde beyaz sarı ve mavi gibi başka renklerde olanlarıda bulunur.
  17 Mart 2010
  #4
 6. Ebabil Kuşu

  [​IMG]

  Ebabil (Apus apus) sağangiller (Apodidae) familyasından 16-17 cm boyunda kentler ve açık alanlarda yaşayan genellikle kırlangıçla karıştırılan bir kuş türüdür.

  Özellikleri

  Kırlangıçlara göre kanatları daha uzun ve kavislidir. Gece-gündüz havada kalır ve uçarken uyurlar. Yalnızca üreme dönemlerinde kayalıklardaki ve binalardaki yuvalarında uyurlar. Sürüler halinde[tiz çığlıklar atarak uçarlar. Ayaklarının üstünde diğer kuşlar gibi dik bir şekilde duramazlar.

  Türkiye'de ilkbaharda görülmeye başlar sonbaharda güneye göç eder.

  Kültür

  Ebabil kuşu Kur'ân-ı Kerîm'de adı geçen kuşlardan biridir. Ebrehe ordusunun üzerine gönderildikleri ve askerlerin üzerine bomba misali balçıktan pişirilmiş taşlar bırakarak ordunun helak olduğu anlatılmaktadır. (105-Fil Suresi 3-4-5. ayetler.)

  Boz ebabil

  Boz ebabil (Apus
  pallidus) sağangiller (Apodidae) familyasından genellikle kırlangıçla karıştırılan bir kuş türü.

  Özellikler

  Boz ebabil küçük bir kuş olup görünüş olarak kır kırlangıcı veya ev kırlangıcına benzer. 16-17 santimetre uzunluğunda olan bu türü ebabile çok benzerdir ve sadece bunları ayırmak sadece iyi görüşlerle mümkündür. Akrabaları gibi hilal veya bumeranga benzeyen kısa çatallı bir kuyruğu ve çok uzun geriye doğrulmuş kanadı vardır. Belli bir mesafeden sık sık görünür olan büyük beyaz bir boğaz yamasının dışında tamamen koyu renktir.

  Yayılış

  Boz ebabiller uçurumlarda ve Akdeniz'in etrafındaki çıkıntılarda ve Kanarya Adalarında ve Madeira Adalarında görülür iki yumurta bırakır. Kırlangıçlar gibi göçmendirler güney Afrika veya güneydoğu Asya'da kışı geçirirler.
  17 Mart 2010
  #5
 7. İzmir yalıçapkını

  [​IMG]Resmi Tam Boy Görmek İçin Tıklayın [​IMG]

  İzmir yalıçapkını (Halcyon smyrnensis) Halcyonidae familyasından bir kuş türü.

  Büyük bir yalıçapkını olup 28 cm kadardır. Erişkinin parlak mavi bir arkası omuzları böğürleri ve karnının aşağısı kestane rengidir boğaz ve göğüs beyazdır. Çoğunlukla kuş tüyü gölgelerinde ayrılıyor olan dört ırk vardır ama Filipinler'deki H.s. gularis in sadece boyun ve boğazında beyazı vardır. İzmir yalıçapkınının uçuşu hızlı ve direkttir kısa yuvarlaklaşmış kanatları vardır. Büyük gaga ve bacaklar parlak kırmızıdır. Uçuşta büyük beyaz yamalar mavi ve siyah kanatlarda görünürdür. Eşeyler benzerdir ama yavrular erişkinin daha soluk bir uyarlamasıdır. Bir defada 4-7 beyaz yumurta kuluçkaya yatırılır. kanatları ve kuyruğu vardır. Başı
  17 Mart 2010
  #6
 8. Avrupa arı kuşu

  [​IMG]

  Avrupa arı kuşu (Merops apiaster) arı kuşugiller (Meropidae) familyasına ait bir kuş türü.


  Özellikleri

  Bu tür diğer arı kuşugiller gibi zengince renkli zarif bir kuştur. Kahverengi ve sarı üst parçaları yeşil kanatları siyah gagaları vardır. 27-29 cm uzunluğuna ulaşabilirler. Eşeyler benzerdir.

  Beslenme

  İsmindende anlaşıldığı gibi en çok arılarla beslenirler yanısıra böcekleride yerler. Yemeden önce böceği defalarca sert bir yüzeye defalarca vurarak iğnesini çıkarırlar. Her gün yaklaşık 250 arı tüketirler.

  Davranış ve ekoloji

  Daha çok ılık iklimlerde açık ülkede görülen bir kuştur. Toplu halde yaşarlar. Genellikle mayıs aylarında kumsal kenarlarında tercihen nehir kıyılarının yakınlarında yuva yaparlar. Haziran başında 5-8 tane küre gibi beyaz yumurta bırakılır. Hem erkek hem de dişi yaklaşık 3 hafta boyunca kuluçkaya yatan yumurtalara bakar.

  Yayılışı

  Güney Avrupa'da ve kuzey Afrika'nın bazı bölgelerinde ve batı Asya görülürler. Kuvvetli göçmendirler kışı tropikal Afrika’da geçirirler.
  17 Mart 2010
  #7
 9. İbibik Kuşu

  [​IMG]

  İbibik (Upupa epops) ibibikgiller (Upupidae) familyasında yer alan tek kuş türü. Eşleşme dönemlerinde çıkardıkları sesten dolayı Anadolu'da hüthüt adını almıştır.

  Yaşam şekli

  Gagaları uzun ve yay şeklinde olan kuşlardır. Sivri gagaları ile toprağı eşerek çıkardığı kurtçukları havaya fırlatıp gagasını açarak havada kapmayı severler. Kırlar ve ormanlar yerleşim alanlarıdır. Haşere böcek salyangoz ve solucanlarla beslenirler. Her çeşit oyukta ve kovukta yuvalarını yaparlar ve insana rahatlıkla alışırlar. Açık arazide bulunabileceği gibi şehir parklarında da rastlanır.

  Üreme


  Yuvasını ağaç kovuklarında veya yüksek toprak deliklerinde yapar. Kuluçka zamanı kuyruk bezinden ağır bir koku yayılır. Dişileri 4-12 adet açık mavi veya zeytuni kahverengi yumurtalar üzerinde 16 gün kuluçkaya yatarlar. Kuluçka sırasında erkek dişiyi besler. Yavrular dışkı atarak düşmanlarından kendilerini korurlar.

  Dağılımı

  Palearktik'de ve Afrika'da bulunurlar. Sonbahar mevsiminde Afrika'ya göç eder. Baharda Asya ve Avrupa'ya tekrar döner. Göç zamanlarının dışında yalnız yaşamayı seven kuşlardır.
  17 Mart 2010
  #8
 10. Küçük yeşil ağaçkakan  [​IMG]

  Küçük yeşil ağaçkakan (Picus canus) ağaçkakangiller (Picidae) familyasına ait bir kuş türü. Büyüklüğü 25-28 cm ağırlığı 130-180 gram kadardır. Tüyleri yakın akrabası olan yeşil ağaçkakana benzer. Üst kısımları yeşil alt kısımları soluk gri ve kıç sarıdır. Siyah bıyıkla gri bir başı vardır. Erkek kırmızı bir taca sahiptir. Yeşil ağaçkakandan daha kısa bir boynu daha ince-uzun gagası ve biraz daha yuvarlak başı vardır. Karışık ormanlarda yaşarlar.
  17 Mart 2010
  #9
 11. Yeşil Ağaçkakan

  [​IMG]

  Yeşil ağaçkakan (Picus viridis) ağaçkakangiller familyasına ait bir kuş türü.

  Avrupa'nın çoğu parçasında ve batı Asya'da görülürler. Büyüklükleri 30-36 cm kanat açıklıkları 45-51 cm kadardır. Dikkat çekici giysisi yüksek bir sesi vardır. Eşeylerin tüyleri benzerdir. Üst kısımları koyu yeşil alt kısımları sarımsı yeşildir. Taç ve ense koyu kırmızıdır. İber Yarımadası formu olan P. v. subsp. sharpei alt türü hariç diğerlerinin gaga dibi ve göz arasındaki boşluk ve gözün etrafı erkek ve dişide siyahtır. Kıç krom sarısıdır bu uçuşta çok açıktır ve bazı mesafeden türün teşhisine izin verir. Gaga ve ayaklar kurşuni gri renktir.

  Yuva diğer ağaçkakanlarınkine benzer ama delik daha büyüktür. 5-7 parlak beyaz yumurtayı nisan mayıs aylarında tahta kırıntılarının üzerine bırakırlar.
  17 Mart 2010
  #10
 12. Kara ağaçkakan


  [​IMG]Resmi Tam Boy Görmek İçin Tıklayın [​IMG]
  Kara ağaçkakan (Dryocopus martius) ağaçkakangiller (Picidae) familyasına ait bir ağaçkakan türü.

  Büyük bir ağaçkakan olup 40-46 cm boylarında 67-73 cm kanat açıklığında bir kuş türüdür. Kuzey palearktiğin karşısında olgun ormanda yaşarlar. O bölgede cinsinin yegane temsilcisidirler. Sahası Avrupa'da geniştir. Göçmen değildirler. Bu karga boylarındaki ağaçkakanın tüyleri kırmızı tacı dışında tamamen siyahtır. Eşeyler yavru kuşların olduğu anda ayrılırlar. Uçuşu düzdür. Yuva dört veya daha çok yumurtanın koyulduğu bir ağaç deliğidir.
  17 Mart 2010
  #11
 13. Göknar ağaçkakanı


  [​IMG]

  Göknar ağaçkakanı (Dendrocopos major) ağaçkakangiller (Picidae) familyasına ait bir ağaçkakan türü.

  Özellikler

  Tüylerine rağmen çoğunlukla göze çarpan bir kuş değildirler. Büyük beyaz omuz yaması ve göz yaması vardır. Büyüklükleri 23-26 cm kanat açıklıkları ise 38-44 cm kadardır. Erkeğin üst parçaları düz ve parlak siyahtır ensede koyu kırmızı bir nokta yüz ve boynun kenarlarında beyaz tüyler vardır. Gaga siyah ve bacaklar yeşilimsi gridir. Dişide ve gençte ensede koyu kırmızı nokta yoktur ama taç koyu kırmızı renklidir. Karnının koyu kırmızı olması ile daha küçük olan Küçük ağaçkakandan ayrılabilir. Son buzul çağı esnasında yaşayan prehistorik P. m. submajor dahil birkaç alt cinsi vardır.

  Yayılışları

  Avrupa ve kuzey Asya boyunca yayılış gösterirler. Ormanlık bölgeler ve parkların sakinidirler yiyecek için bağlıdır ve yuva için yaşlı ağaçların üzerine yerleşirler.
  17 Mart 2010
  #12
 14. Alaca Ağaçkakan

  [​IMG]

  Alaca ağaçkakan (Dendrocopos syriacus) ağaçkakangiller (Picidae) familyasına ait 22-23 cm boyunda parklar ve karışık ormanlarda yaşayan ağaçların gövdelerine tırmanmaya uyum sağlamış bir ağaçkakan türü. Uzun dili yardımıyla ağaç kabuklarının altından ve çürümüş gövdelerden çıkardığı böceklerle beslenir.
  17 Mart 2010
  #13
 15. Gümüş martı (Larus cachinnans)


  [​IMG]

  Gümüş martı (Larus cachinnans), martıgiller (Laridae) familyasından 55-67 cm boyunda deniz kıyılarında yaşayan iri bir martı türü. Akdeniz ve KaradenizGagası parlak sarıdır ve ucunda bir leke bulunur. kanat üstleri ve sırtı gridir.
  17 Mart 2010
  #14
 16. Gökçe güvercin

  [​IMG]

  Gökçe güvercin (Columba oenas), güvercingiller (Columbidae) familyasından bir güvercin türü.

  Avrupa ve batı Asya sahasının kuzey parçasında gökçe güvercin göçmendir, başka yerlerde dağılmış ve çoğunlukla yerleşiktirler. Üç batı Avrupalı Columba güvercininin, görünüşte aynı şekilde olmasına rağmen, çok ayırıcı karakteri var. Tahtalı hemen, (Erişkinlerde) boynunda ve kanatlarında beyaz ile söylenebilir. Kaya güvercini ve gökçe güvercin, boyut ve kuş tüyü olarak daha benzerdir ama kaya güvercininin vahşi örneklerinin beyaz bir sağrısı ve iki iyi-işaretli koyu kanat çizgileri vardır, gökçe güvercininin sağrısı gri olup kanadında çizgiler yoktur. Gökçe güvercininin uğrakları, hemen hemen açık ülkededir, buna rağmen çoğunlukla, sık ormanlarla park alanlarında tercih ettiği ağaçlarda yuva yapar.w
  17 Mart 2010
  #15
 17. Gök ardıç kuşu (Monticola solitarius)

  [​IMG]

  Gök ardıç kuşu (Monticola solitarius), karatavukgiller (Turdidae) familyasına ait bir kuş türü.
  Kayalıklarda, vadilerde yaşayan uzun kuyruklu ve koyu renkli kuşlardır. Boyları 15-20 cm arasındadır. Erkekleri koyu mavi renktedir. Dişilerinin sırt kısmı kahverengi tonlarında alt tarafı kirli sarı renklerindedir. Gagaları uzundur. Böceklerle beslenirler. Genellikle 3-5 yumurta bırakırlar.
  17 Mart 2010
  #16
 18. Gri doğan (Falco concolor)

  [​IMG]

  Gri doğan, avcı kuşların narin bir türüdür. 32-37 cm boyunda, 78-90 cm. kanat açıklığındadır. Görünüşü, uzun sivri kanatları ve kuyruğu, ince bedeniyle delice doğana ya da ada doğanına benzer. Yetişkinler mavi-gridir ve ada doğanından farklı olarak kanat altı siyahlıkları yoktur. Genç kuşlar iri genç delice yavrularına benzerdir.
  Gri doğanlar genellikle kuşlarla beslenirler, bununla beraber kızböcekleri gibi iri böcekleri de uçarken pençeleriyle ağızlarına alırlar.

  Yuvalarını çıkıntılı kayalara vb. yerlere yaparlar, 4 üzeri yumurta bırakırlar.
  17 Mart 2010
  #17
soru sor

Bazı Kuş Çeşitleri