Bebeğinizin kilosunu takip edin

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, breakerturk üyesi tarafından 21 Kasım 2007 tarihinde yazılmıştır. Bebeğinizin kilosunu takip edin hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Bebeğinizin ruhsal gelişimi kadar bedensel gelişimi de büyük önem taşır.

  Bu yüzden onu yakından takip etmeli ve belirli aralıklarla tartıp sağlıklı gelişip gelişmediğini sürekli olarak kontrol altında tutmalısınız....

  Bebeğinizin kilosu, özellikle ilk yıl sağlıklı gelişiminin göstergesidir. O yüzden her ay düzenli olarak tartılmalıdır. Kız bebekler erkek bebeklere göre daha düşük kiloludur. Eğer bebeğinizin kilosu normal değerlerden düşük ya da fazlaysa, mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Bebeğiniz için ortalama değerler ise şöyle:

  KIZ BEBEKLER...

  8-9 ay arası: Bebeğiniz 9. ayına girdiğinde, 8.700 gr onun için normal değerlerdir. Bebeğinizin aylık kilo artışı yaşamın ilk aylarına göre daha düşüktür. İlk aylarda aylık 1 kilo bile artabilirken, bu aylarda 500 gr civarında bir artış gösterir. Bebeğinizin bu ayki en düşük normal ağırlığı 6.800 gr, en yüksek normal ağırlığı ise 10.500 gr'dır. 9-10 ay arası: Bu ay için ortalama değer 9.000 gr, en düşük normal değer 7.000 gr, en yüksek ağırlık ise 10.800 gr'dır. 10-11 ay arası: Bebek 11 aylıkken 9.3 kg onun için ortalama ağırlık olup, en düşük normal ağırlık 7.400 gr, en yüksek ise 11.200 gr'dır. 11-12 ay arası: Bebeğiniz yaşına girdiğinde ağırlığı ortalama olarak 9.700 gr olmalıdır. En düşük normal ağırlık 7.500 gr, en yüksek normal ağırlık ise 11.500 gr'dır.

  ERKEK BEBEKLER...

  7-8 ay arası: Bebek 8 aylıkken 8.800 gr ortalama ağırlıktır. En düşük normal ağırlık 7.000 gr, en yüksek ise 10.800 gr'dır. 8-9 ay arası: Bebek 9. ayına girdiğinde 9.300 gr onun için normal değerdir. Bebeğinizin aylık kilo artışı yaşamın ilk aylarına göre daha düşüktür. İlk aylarda aylık 1 kilo bile artabilirken, bu aylarda 500 gr civarında bir artış gösterir. Bebeğinizin bu ayki en düşük normal ağırlığı 7.400 gr, en yüksek normal ağırlığı ise 11.200 gr'dır. 9-10 ay arası: Bu ay için ortalama değer 9.600 gr, en düşük normal değer 7.800 gr, en yüksek ağırlık ise 11.700 gr'dır. 10-11 ay arası: Bebek 11 aylıkken 10 kg onun için ortalama ağırlık olup, en düşük normal ağırlık 8.000 gr, en yüksek ise 12.00 kg'dır. 11-12 ay arası: Bebeğiniz yaşına girdiğinde ağırlığı ortalama 10.200 gr olmalıdır. En düşük normal ağırlık 8.100 gr, en yüksek normal ağırlık ise 12.300 gr'dır.

  Emme fonksiyonu yeni doğmuş çocuklarda çok kuvvetlidir. Ancak parmak emme ve dil emme alışkanlıkları, ilk 1.5 yıl normal olmakla birlikte 2 yaşın sonunda kaybolur. Ancak bu alışkanlık devam ederse henüz gelişmekte olan kas ve kemik yapıları üzerine basınç uygulayarak dişlerin yer değiştirmesine yol açar. Bu durumda üst ön dişler öne alt ön dişler geriye doğru eğilir ve alt ve üst ön dişler arasında açıklık meydana gelir. Alışkanlık 3.5 yaşına kadar bırakılırsa kalıcı hasar olmaz.

  Örnek beslenme menüleri

  10-11 aylık

  Saat 08.00'de

  Anne sütü (veya devam formulü) + bal veya pekmez + 1 tam yumurta (gün aşırı yerine beyaz peynir) + ince bir dilim ekmek + 1 çay kaşığı tereyağ

  Saat 12.00'de

  Sebze püresi + püreye karıştırılmış 2 tatlı kaşığı haşlanmış karaciğer rendesi, tavuk veya köfte (Sebze püresi yerine normal ev yemekleri ezilerek verilebilir. Sabah ekmek almadıysa bu öğünde yedirilir.)

  Saat 16.00'da

  150-200 gram kadar muhallebi veya yoğurt ile birlikte meyve püresi

  Saat 20.00'de

  Muhallebi veya yoğurt (1-2 kaşık hamur işi, örneğin makarna ile karıştırılabilir.) + 2-3 çorba kadar kaşığı sebze püresi (Yoğurt yemeyen bebeğe süt verilebilir.)

  12 aylık

  Sabah

  150 ml süt + 30 gram beyaz peynir ya da yumurta + 1-2 bisküvi veya ince 1 dilim ekmek + 1 tatlı kaşığı reçel, bal ya da pekmez

  Öğle

  Evdeki etli sebze yemeği veya sebze püresi (Yoksa köfte) + makarna veya meyve püresi

  İkindi

  150 ml devam formülü ya da inek sütü veya yoğurt ya da sütlaç + 2 bisküvi

  Akşam

  2-3 çorba kaşığı sebze püresi + ezilmiş makarna veya pilav + yoğurt (ya da aile fertleri için hazırlanan diğer çorba ve sebze yemekleri)

  Takvim
  21 Kasım 2007
  #1
 2. Bebeğinizin kilosunu takip edin Cevapları

 3. Ne kadar bilinçsiz bir yazi! Bebeklere ilk 12 ay yani 1 yasina kadar bal, yumurta beyazi ve inek sütü alerji riski nedeniyle yasaktir! 12 aydan küçük bebeklerde bu besinler ölümlere bile yolacabilir! Böylesi hassas konularda nasil böyle bilinçsiz olunabiliyor anlamiyorum!!!!!!!!!!!!!!!
  20 Şubat 2012
  #2
 4. [h=1]Çocuğunuzun kilosunu takip edin[/h]
  [​IMG]


  [h=2]Çocuğunuzun kilosunu kontrol altında tutmak sizin elinizde...[/h]"Okul öncesi dönemdeki çocukların şişmanlığından anne-babalar ve bakıcılar sorumludur" diyen Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, çocuğun kilosunu kontrol altında tutmak için dikkat edilmesi gerekenleri anlatıyor...
  İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, çocuklarda iştahsızlık kadar obezitenin de önemli bir sorun olduğunu söylüyor ve çocuklarda kilo kontrolünü sağlamak için şu uyarılarda bulunuyor:
  "Sadece ek gıdayla beslenen çocukların ağız tadı çok zor oluşur ve çok seçici olurlar. Yuvaya yollanan çocuklar ise çok daha güzel yemek yerler."
  "Okul öncesi dönemdeki çocukların şişmanlığından anne-babalar ve bakıcılar sorumludur. Çocukluk obezitesi ülkemizde hızla yayılıyor. Bu durumu genetiğe bağlayan aileler var. Oysa eskiden çocuklar okula yürüyerek giderlerdi, şimdikiler servisle; eski çocuklar sokakta oynarlardı, bugünküler bilgisayar başında… Önemli olan nokta, beslenme ve orta derecede hareketi bir arada tutmak, bilinçli beslenmek, genetiği kontrol altına almaktır. Özellikle çocukların bel çevresi ölçümü çok önemlidir. ‘Abdominal Obezite’ varsa dikkat edilmesi gerekir. Toplumumuzda kilo ve boy ölçüleri anormal olan çocuklar var ve bu karaciğer açısından dikkat edilmesi gereken bir husustur."
  Ebeveynler çocuklara örnek olmalı

  "İki yaşın altındaki çocuklarda diyet önerilmez. 2-7 yaş arasındaki çocuklar için yaşa uygun sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite esas alınarak, önce ağırlık artışı durdurulur. Zaman içinde incelmeye olanak sağlanır. Felsefemiz, ‘yeterli miktarda yiyin, fazla ya da az değil’ olmalıdır. Bazı aileler kendi yemediklerini zorla çocuklarına yediriyorlar. Çocuklara ebeveynlerinin rol-model olması gerekir.”
  Diyetisyenle ilk randevuya dikkat!

  "Önemli hususlardan biri de diyetisyene getirilirken çocukların korkutulmasıdır. Örneğin; 'Diyetisyene gittikten sonra çikolatalı dondurma yiyebilecek misin bakalım?' ya da 'Doktora gidelim de görürsün' gibi yaklaşımlar çok yanlıştır. Çocukların küçük yaşta diyetisyenle tanıştırılması hassas bir durumdur ve bu durumda ebeveynlere rol düşüyor.”
  20 Şubat 2012
  #3
soru sor

Bebeğinizin kilosunu takip edin