Bilek Burkulması ve Tedavi Yöntemleri

İsimli konu WH 'Çeviri Konular' kategorisinde, O.l.r.i.c üyesi tarafından 16 Aralık 2009 tarihinde yazılmıştır. Bilek Burkulması ve Tedavi Yöntemleri hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Bileği yaralanmaları ortak sorunlar ve bunlar nasıl işlevsel el ve ellerde bağımlı verilen oldukça büyük bir sıkıntı olabilir. Ne zaman düşmeye başlaması, doğal içgüdüsü dışarı yakalamak için veya Fall Break ellerinizi yerleştirmek. Bunu bilek genellikle aniden ve zorla, torqued veya bükülmüş yaparken. Bu bir bilek burkulma adı verilen ortak bir yaralanmaya neden olabilir.

  Bilek burkulma nedir?
  Ne zaman bu tip yaralanmalar meydana gelir ve hasta bir bilek burkulma sürerken, bileğinin bağları normal sınırlar ötesinde gerilerek yerleştirilir. Bir bağ, bir ortak etrafında hareket kontrol fibröz doku zor. Bileğine ligamentler ortak yardım elin konumunu sağlamlaştırmak ve kontrollü hareketleri sağlar.

  Bilek burkulma yaralanma şiddetine göre sınıflandırılır:

  * Sınıf I: Hafif yaralanma, bağ, ancak genişlediğinde anlamlı yırtarak oluştu.

  * Grade II: Orta yaralanması, ligamentler kısmen yırtılmış olabilir.

  * Sınıf III: Şiddetli bileği burkulma, bağ tamamen ve yırtık vardır orada ortak kararsızlık olabilir.

  Kimler bileği burkulma görülür?
  Bilek burkulma insanların bazı grupların özellikle ortak yaralanmaları vardır. Bilek burkulma düşme sonra meydana eğilimindedir. Insanlar kaldırımda için kayma sonra sonbaharda buzlu havalarda, el bileği burkulma yaygındır. Sportif faaliyetleri de el bileği burkulma nedenleri yaygındır. Spor içinde bileği burkulma genellikle futbol, basketbol, kayak, snowboard, paten ve diğer birçok spor yer oluşur.

  Ne bilek burkulma belirtileri nelerdir?
  Bir bilek burkulma bazı ortak belirtileri şunlardır:

  * Ağrı ve bilek hareketi ile

  * Bileğine eklem şişmesi

  * Bruising veya deri renk değişikliği

  Bileğine * yanma veya karıncalanma duyumları

  Nasıl bir bilek burkulma yapılan tanı nedir?
  Bir bilek burkulma tanısı nasıl zarar oluştu bilerek tarafından yapılır ve fizik muayene bulguları bakıyor. Orada bilek tendinit ve bilek kırık veya çatlak skafoid dahil bir burkulma benzer belirtiler olabilir diğer bilek sorunları vardır.

  Doktorunuz bir röntgen size ortak etrafında kemikleri kırık değil emin olmak için elde edecektir. Bazı durumlarda bir MRG yararlı olabilir. Eğer tanı ya da belli değildir, eğer beklendiği gibi belirtiler çözmezse Bu yapılabilir.

  Tedavi burkulan bilek durumlarda (nereye hiçbir kırık veya önemli istikrarsızlık) "PİRİNÇ" yöntemi vardır. Eğer burkulan bileğinin şiddeti, doktorunuzla görüşün herhangi bir tedavi veya rehabilitasyon başlamadan önce geçin. Aşağıdaki burkulan bilek, tedavi RICE yönteminin bir açıklaması var:

  Rest *:
  İlk 24-48 saat sonra yaralanma kritik bir tedavi dönemi ve faaliyetleri olarak kabul edilir azaltılacağı gerekir. Yavaş yavaş kadar tolere tarafından neden olan herhangi bir ağrı faaliyetleri önlemek için deneyin dahil bileğinizi kullanın. Erken dönemlerinde zarar izleyen bir bilek ateli kullanmak belirtileri kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

  * Ice:
  Bir seferde ilk 48 saat sonrası yaralanma, buz burkulan bilek 20 dakika boyunca her 3-4 saat. Buz torbası dondurulmuş sebze (bezelye veya mısır) bir çanta, yeniden yapabilmek için izin olabilir torba kullanın. Popüler bir tedavi yöntemi su ile daha sonra kap dondurma kağıt bardak doldurmaktır. Olarak buz erir, kağıt uzak soyulması Dondurma koni gibi donmuş küp kullanın. Bir seferde en fazla 20 dakika DON'T buz bir bilek burkulma! Sen burkulan bilek daha hızlı iyileşmesi yardımcı olmayacak ve dokulara zarar verebilir! Öğrenmek nasıl buz bir yaralanma tıklayın ...

  * Sıkıştırma:
  Sıkıştırma kullan zaman erken tedavisinde burkulan bileği yükseltme. , Parmakları önkol üst tüm yol kadar tabanından bilek wrap, tek wrap genişliği yarısı tarafından elastik wrap örtüşen bir As bandaj kullanma. Şal, ama rahat olmalı ve el bileğine dolaşımı kesilmesi değil. Bu nedenle, parmaklarınızla soğuk olur, mavi veya sızlamak, yeniden-wrap!

  * Elevate:
  Senin burkulan bilek mümkün olduğunca sık kalbinizin daha yüksek tutun. Yükseltmesine gece kolunuzun altına yastık koyarak.

  Ligament tamamlamak gözyaşları dahil Daha şiddetli burkulma bilek yaralanmaları ve kemik kırıkları farklı tedavi ve rehabilitasyon basit bir burkulan bilek daha gerekebilir. Eğer yeterli tedavi edilmezse kırık bir bilek artrit ve istikrarsızlığa yol açabilecek ortak yanı ameliyat gerektirebilir. O veya tedavi başlangıcında eğer belirtiler giderek zaman içinde geliştirmek don't önce doktorunuza görmek önemlidir.
  Burkulan Bilekler Önlenmesi
  Bazı faaliyetler katılımcıların bir burkulan bilek sürdürülmesi için önemli risk altındadır tür bulunmaktadır. Paten gibi, sokak hokeyi, spor koruyucu atel Giyim ve birçok burkulan bilek engelleyebilirsiniz snowboard. Kayak yaparken, bir kutbu olan ve düşük profilli tutma özelliği var sıkı kemerler ile bileklerinizi bir kutup güvenli duymaz.
  16 Aralık 2009
  #1
 2. Bilek Burkulması ve Tedavi Yöntemleri Cevapları

soru sor

Bilek Burkulması ve Tedavi Yöntemleri