Bilişim suçu nedir?

İsimli konu WH 'Genel Sohbet' kategorisinde, baba_uğur üyesi tarafından 20 Mayıs 2007 tarihinde yazılmıştır. Bilişim suçu nedir? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Bilgisayar, çevre birimleri, pos makinesi,cep telefonu gibi her türlü teknolojinin kullanılması ile işlenilen suçlardır..

  BİLİŞİM SUÇLARININ TÜRLERİ NELERDİR?

  Suçların türleri TCK da suç teşkil edecek tüm suçları kapsaya bilmekte veya bu suçlara zemin hazırlamaktadır. Suçların işleme şekilleri;

  Hakaret, küfür, kredi kartı yolsuzlukları, sahte belge basımı, bilgilerin çalınması ve buna bağlı olarak devam edebilecek suçları kapsamakla, birlikte bunlarla sınırlı olmayıp, günden güne değişiklikler göstermektedir. İl Emniyet Müdürlüğümüz Bilgi İşlem Şube Müdürlüğümüz 1999 yılından itibaren değişik birimlerden ve Cumhuriyet Başsavcılıklarından gelen talepler doğrultusunda çalışmalarına başlamıştır. 1999 yılında başlayan çalışmalarımız talebin atması nedeniyle Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü içerisinde bulunan Bilgi Sistemi Büro Amirliği bünyesinde çalışmalarını sürdürmüştür. 2002 yılından itibaren Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde İnternet ve Bilişim Suçları Şube Müdürlüğün kurulması sonucu taşra teşkilatı olarak Şube Müdürlüğümüz içerisinde Bilişim Suçları Büro Amirliği adı altına çalışmalarını sürdürmektedir.

  ÜLKEMİZDE EN ÇOK KARŞILAŞILAN BİLİŞİM ŞUÇLARINDAN ÖRNEKLER

  • Başkalarının adına e-mail göndererek özellikle ticari ve özel ilişkileri zedeleme.
  • Başkalarının adına web sayfası hazırlamak ve bu web sayfasının tanıtımı amacıyla başkalarına e-mail ve mesaj göndermek ve bu mesajlarda da mağdur olan şahsın telefon numaralarını vermek.
  • Kişisel bilgisayarlar yada kurumsal bilgisayarlara yetkisiz erişim ile bilgilerin çalınması ve karşılığında tehdit ederek maddi menfaat sağlanması
  • Şirketlere ait web sayfalarının alan adının izinsiz alınması ve bu alan adlarının karşılığında yüklü miktarlarda para talep etmek.
  • Özellikle Pornografik içerikli CD kopyalamak ve satmak.
  • Sahte evrak basımı gibi çok farklı konuları içerebilmektedir.

  NOT: Unutmayın bu tür suçların tek mağduru siz değilsiniz. Karşılaşılmış olan durumdan utanmadan tüm deliller ile birlikte en yakın Cumhuriyet Başsavcılığına başvurunuz.

  BİLİŞİM SUÇU İLE KARŞILAŞTIĞINIZDA YAPABİLECEKLERİNİZ

  Yasadışı siteler (web sayfaları) ile ilgili şikayetlerinizi 155@iem.gov.tr adlı e-mail ihbar adresine bildirebilirsiniz.

  Şahsınız ile ilgili şikayetçi olduğunuz konular ile ilgili elde edebildiğiniz tüm deliler ile birlikte en yakın Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat ederek şikayetçi olabilirsiniz.

  İl Emniyet Müdürlüğümüz tarafından yürütülmekte olan tüm tahkikatlarda Savcılık talimatı veya Mahkeme kararı esas alınmaktadır.

  Şikayetçi olduğunuz konular ile ilgili olarak yapılacak çalışma neticesinde ISP(İnternet Servis Sağlayıcının) yurt dışında bulunması durumunda Adli Makamlar tarafından yapılacak olan Adli İstinabe ile konunun takibi yapılabilmektedir.

  BİLİŞİM SUÇLARI İLE İLGİLİ OLARAK MAĞDUR OLMADAN ÖNCE YAPILABİLECEKLERİNİZ

  Şirketinize veya şahsınıza ait önemli bilgilerinizin yer aldığı bilgisayarınız ile özel güvenlik önlemleri almadan internete bağlanmayınız.
  İnternet ortamında %100 güvenliğin hiçbir zaman sağlanamayacağını unutmayın!

  Özellikle Chat ortamında bilgisayarınıza saldırılabileceğini;
  Chat de tanıştığınız kişilere şahsınız, aileniz, adres, telefon, işiniz v.s. konularda şahsi bilgilerinizi vermemeniz gerektiğini unutmayın!
  İnternet ortamında tanıştığınız kişilere kredi kartı bilgilerinizi vermeyin.
  İnternet üzerinden yapılan yazışmalarınızda karşınızdaki kurumlarla özel bir yöntemle yazışmanızda fayda olacaktır. Bu şekilde sizin adınıza birlikte ticaret yaptığınız şirketlere asılsız bilgiler veya sizi kötüleyici bilgiler gönderilse bile karşı taraf bunun sizden gelmediğine emin olacaktır.

  BİLİŞİM SUÇLARI İLE YAPILAN ÇALIŞMALARIN HUKUKİ DAYANAKLARI

  • Bilgisayar Yoluyla Dolandırıcılık TCK 503-507: Dolandırıcılık ve İflas
  • Bilgisayar Yoluyla Sahtecilik TCK 316-368: Sahtecilik Suçları
  • Kanunla Korunmuş Bir Yazılımın İzinsiz Kullanımı 5846'nolu Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu (FSEK)
  • Yasadışı Yayınlar TCK 125-200: Devletin Şahsiyetine karşı cürümler;
  • TCK 480-490: Hakaret ve Sövme Cürümleri
  • TCK 426-427: Halkın ar ve haya duygularını inciten veya cinsi arzuları tahrik eden ve istismar eder nitelikte genel ahlaka aykırı: ve diğer anlatım araç ve gereçleri.
  • Bilgisayar Sistemlerine ve Servislerine Yetkisiz Erişim ve Dinleme "Bilişim Alanında Suçlar TCK 525a, b, c ve d". Maddeleridir.

  YENİ TCK'DA BİLİŞİM SUÇLARI

  1 Nisan 2005 tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni TCK'nın kapsamında, bilişim sistemlerine karşı işlenen suçları da gerekçeleriyle birlikte yer alıyor.

  Bilişim sistemine girme, sistemi engelleme,bozma, verileri yok etme veya değiştirme, tüzel kişiler hakkında güvenlik tedbiri uygulanması, banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması kapsamındaki suçları tanımlayan kanun maddeleri TCK'nın 243 -246.maddelerinde yer alıyor.

  Bilişim sistemine girme

  MADDE 243. - (1) Bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren veya orada kalmaya devam eden kimseye iki yıla kadar hapis veya adli para cezası verilir.

  (2) Yukarıdaki fıkrada tanımlanan fiillerin bedeli karşılığı yararlanılabilen sistemler hakkında işlenmesi hâlinde, verilecek ceza yarı oranına kadar indirilir.

  (3) Bu fiil nedeniyle sistemin içerdiği veriler yok olur veya değişirse, iki yıldan dört yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

  Sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme

  MADDE 244. - (1) Bir bilişim sisteminin işleyişini engelleyen, bozan, sisteme hukuka aykırı olarak veri yerleştiren, var olan verileri başka bir yere gönderen, erişilmez kılan, değiştiren, yok eden kimseye bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilir.

  (2) Bu fiillerin bir banka veya kredi kurumuna ya da bir kamu kurum veya kuruluşuna ait bilişim sistemi üzerinde işlenmesi hâlinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır.

  (3) Yukarıdaki fıkralarda tanımlanan fiillerin işlenmesi suretiyle kişinin kendisinin veya başkasının yararına haksız bir çıkar sağlamasının başka bir suç oluşturmaması hâlinde, iki yıldan altı yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adli para cezasına hükmolunur.

  Banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması

  MADDE 245. - (1) Başkasına ait bir banka veya kredi kartını, her ne suretle olursa olsun ele geçiren veya elinde bulunduran kimse, kart sahibinin veya kartın kendisine verilmesi gereken kişinin rızası olmaksızın bunu kullanarak veya kullandırtarak kendisine veya başkasına yarar sağlarsa, üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası ve adli para cezası ile cezalandırılır.

  (2) Sahte oluşturulan veya üzerinde sahtecilik yapılan bir banka veya kredi kartını kullanmak suretiyle kendisine veya başkasına yarar sağlayan kişi, fiil daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, dört yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

  Tüzel kişiler hakkında güvenlik tedbiri uygulanması

  MADDE 246. - (1) Bu Bölümde yer alan suçların işlenmesi suretiyle yararına haksız menfaat sağlanan tüzel kişiler hakkında bunlara özgü güvenlik tedbirlerine hükmolunur.
  20 Mayıs 2007
  #1
 2. Bilişim suçu nedir? Cevapları

 3. ellerine saglık
  16 Ekim 2008
  #2
 4. Teşekkürler.
  16 Ekim 2008
  #3
 5. eline sağlık
  işime yarayacak güzel bir kaynak oldu benim için
  1 Aralık 2008
  #4
 6. paylaşım için tşkrlerr
  1 Aralık 2008
  #5
 7. hırsızlık yapmak
  2 Aralık 2008
  #6
 8. teşekürler

  :tamam:
  2 Aralık 2008
  #7
 9. SÜper olmus co saol odevİme yardim ettİgİn İÇİn
  15 Aralık 2008
  #8
 10. SaoL ßro Ellerine sagLık Emeqe Sayqı Sonsuz!!
  10 Nisan 2009
  #9
 11. ellerine sağlık...paylaşım için sağol..
  10 Nisan 2009
  #10
 12. Bedava Televİzyon
  arkadaslar size ne kolay televizyon izleme yöntemi[​IMG]telefonunuzun mesaj bölümüne play hmzbae yazıp 2523 gönderin anında 26 yerli kanalı izleyin tüm vidio oynatan telefonlarda gecerlidir.(not:sadece turkcell servisi için gecerlidir.)ücretlenme mesaj atımında 4 kontur gidiyor .kesinlikle televizyon izlerken kontur gitmiyor ben hergün izliyorum görüntü kalitesi telenona göre değişiyor.bir teşşekürü hak ediyoruum heralde..[​IMG]
  10 Nisan 2009
  #11
 13. çok güzel olmus
  8 Ekim 2010
  #12
 14. emeğinize sağlık ... güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler...:)
  3 Kasım 2010
  #13
 15. tşkler .... :)
  3 Kasım 2010
  #14
 16. merhaba bilişim sçları hakkında neden örnek vermiyosunuz :) örnek verieseniz sevinirim
  8 Kasım 2010
  #15
 17. bilişim suçunun en basit örneği msn adresi çalınmasıdır... sonra işte banka dolandırıcılıkları fln hepsi bilişim suçuna örnektir...
  9 Kasım 2010
  #16
 18. cok tesekkurler dersteyim suan çok iyi oldu:yuppi:
  31 Ekim 2011
  #17
 19. eline salık kardeşim:muha::muahaha:
  2 Kasım 2011
  #18
 20. çok sıkıcı konu ama işime yaradı :D
  2 Ekim 2012
  #19
 21. Ben bir kişiye ıstegı uzere foto gonderdım fotoda bıraz sapıkcaydı :D ama sonra senı polıse sıkayet edecem dedı sızce suc mu kendısı ıstedı fotoyu
  2 Şubat 2013
  #20
soru sor

Bilişim suçu nedir?