Bir Çocuğa Her gün Verilmesi Gerekenler

İsimli konu WH 'Anne Ve Çocuk' kategorisinde, HiLaL-i TüRK üyesi tarafından 27 Şubat 2008 tarihinde yazılmıştır. Bir Çocuğa Her gün Verilmesi Gerekenler hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Bir Çocuğa Her gün Verilmesi Gerekenler

  [​IMG]

  Çocuğunuzun sağlıklı yemek yemesi için her öğünde alması gereken temel besinler vardır. Birinci grup süt ve süt ürünleridir.

  Süt, yoğurt, peynir gibi bu besinler kalsiyum, çinko, iyot, magnezyum, protein, A ve B vitaminlerini içerir. 1 yaşın üzerindeki çocuklara günde 500 ml' den fazla süt verilmemelidir. Bu dönemde az yağlı ( diyet peynir, diyet süt gibi) ürünlerinde kullanılması önerilmez. İkinci grup et, balık ve mercimek, nohut gibi baklagillerdir. Ayrıca yumurtayı da eklemeliyiz.

  Bu besinler protein, A ve B vitaminleri, demir, çinko ve lif içerirler. Özellikle demir eksikliğine bağlı kansızlığın önlenmesi için kırmızı etten zengin beslenme bu dönemde çok önemlidir. Sonra Sebze ve meyveler gelir. A ve C vitaminleri, folik asit, demir ve potasyum içerirler. Dördüncü grup ise - Ekmek, patates ve diğer tahıllar (pilav, makarna ve diğer unlu gıdalar..) Bu besinler niasin, tiamin, kalsiyum, demir ve lif içerir.

  Beş yaşına kadar bir çocuğa her gün 2 su bardağı süt veya yoğurt verilmelidir. Çünkü bu besinler kemik gelişimi için önemli olan Kalsiyum'un en iyi kaynağıdır. İki kibrit kutusu peynirde de bir bardak sütteki kadar kalsiyum vardır. Vücutta kan yapımında görevli olan Demir'in en iyi kaynağı olan tavuk, balık,yumurta ve kuru baklagillerin bir veya birkaçından en az iki porsiyon bulunmalıdır. Yumurta, düzenli et yiyen çocuklara gün aşırı, diğerlerine her gün verilebilir. Yumurta rafadan veya katı pişmiş olarak sandviç içinde veya omlet şeklinde de tüketilebilir. 1 porsiyon et = 2 köfte veya 3-4 silme yemek kaşığı kuru baklagil ( mercimek, bakla, kuru fasülye ) Meyva ve sebzeler, Vitaminler açısından zengindir, ayrıca kalsiyum ve demir emilimine de yardımcıdır. Bu ya?ta çocuklara 3-4 porsiyon sebze ve meyva verilmelidir. Ancak çocuklar özellikle sebzeler konusunda çok seçicidir. Bu nedenle sebzelerin çorbalar, pilav, makarna, börek ve köfteler içine doğrudan konması veya yine pilav, makarna, köfte yanında ek olarak şeklinde verilmesi sebzelerin daha zevkli ve kolay yenmesin sağlayabilir.
  Meyvaların kabuklu olarak yenmesi bu yaş grubunda sık rastlanan kabızlık sorununun önlenmesine yardımcı olur.

  1 porsiyon sebze = 5-6 silme yemek kaşığı sebze yemeği
  1 porsiyon meyva = 1 orta boy meyva = 3/4 su bardağı meyva suyu

  Vücudun esas ENERJİ kaynağı olan ekmek ve diğer unlu nişastalı yiyeceklerden günde en az 6 porsiyon yenmesi gerekmektedir. Belirlenen bu miktarın 3 porsiyon 3 dilim ekmek, diğerleri çorba, pilav, makarna, patates, börek vb. şeklinde verilebilir.

  1 porsiyon = 5-6 silme yemek kaşığı pilav / makarna veya 1 dilim ekmek
  27 Şubat 2008
  #1
 2. Bir Çocuğa Her gün Verilmesi Gerekenler Cevapları

 3. 16 yaşındaki oğlum kansız ne yapa bilirim
  18 Aralık 2008
  #2
 4. bebeğim 9 aylık her sabah yumurta veriyorum acaba bir sakıncası olurmu
  10 Şubat 2009
  #3
 5. Sizleri buraya yönlendırim yardımsever doktorlarımıza sorabilirsiniz...
  Uzmanına Sorun
  11 Şubat 2009
  #4
 6. bence olmaz ben 8 aylıktan itibaren hergün sarısının tamamını ezer verirdim.1 yaşından sonrada beyazını vermeye başladım.doktorumuz dedi.ama sen genede kendi doktoruna danış bir.
  6 Mart 2009
  #5
 7. bilgi için sağolun.şimdiki gençlerin hepsimi kansız olur yazık.bence yedikleri içtikleri sahte besinlerden.
  1 Nisan 2009
  #6
soru sor

Bir Çocuğa Her gün Verilmesi Gerekenler