Bir kimseye feyzin geldiği nasıl anlaşılır?

İsimli konu WH 'İslam ve Din Kültürü' kategorisinde, ozan güneri üyesi tarafından 21 Mayıs 2010 tarihinde yazılmıştır. Bir kimseye feyzin geldiği nasıl anlaşılır? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Bir kimseye feyzin geldiği nasıl anlaşılır?


  Sual: Bir kimseye feyzin geldiği nasıl anlaşılır?
  CEVAP
  Büyük zatların kendileri, kabirleri, sözleri, kitapları, eşyaları, hatta ellerini değdikleri taştan bile, kıyamete kadar feyz yayılır. Bir kimseye feyzin geldiği şu yollardan anlaşılır:

  1- Allahü teâlâ bizi küfürden koruyorsa, feyzin geldiğine alamettir.
  2- Feyz gelen haramlardan uzaklaşır.
  3- Dünyadan soğur.
  4- Büyükler, salih kimseler, feyz geleni sever.
  5- Ölüme karşı hasret duymaya başlar.

  İşte bunlar varsa, feyz geliyor demektir. Demek ki feyz, küfürden korumaktan tutun da, evliyalığa kadar insanı götürür. Eğer haramlardan soğumuyorsak, günahlardan soğumuyorsak, dünya hırsı aynen devam ediyorsa, feyz alamıyoruz demektir. Bu da iki sebepten olur: Ya o zat noksandır veya kabirdeki, bu işe ehil biri değildir; çünkü noksandan fayda gelmez. Yahut biz feyz alamıyoruzdur.

  Feyzin gelmesine büyük günahlar engel olur. O zaman o büyük zatı hemen reddetmemeli, kusuru kendimizde aramalıyız. Bütün günahlara tevbe ve istiğfar edilirse, bu kapı açılır. Yağmur geliyor, fakat kapta birikmiyorsa, kabın dolması için iki ana musluğa ihtiyaç vardır. Biri istiğfar, diğeri tevazu... Çünkü su, dağlardan ovalara akar. Hiç bir su, aşağıdan yukarı akmaz.

  Feyz gelmesi için, salih insanlarla beraber bulunmak şarttır.
  21 Mayıs 2010
  #1
 2. Bir kimseye feyzin geldiği nasıl anlaşılır? Cevapları

soru sor

Bir kimseye feyzin geldiği nasıl anlaşılır?