BitTorrent ? Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

İsimli konu WH 'Yazılım Genel' kategorisinde, Metallica üyesi tarafından 2 Aralık 2005 tarihinde yazılmıştır. BitTorrent ? Nedir ? Nasıl Kullanılır ? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. BitTorrent ? Nedir ? Nasıl Kullanılır ?  ************************************************** ******
  Öncelikle Çalışma Mantığını Anlamaya Çalışalım...!
  A kişisi var ve herhangi bir dosyayı paylaşıma açıyor.. B kişisi gelip bu dosyayı A kişisinden indirmeye başlıyor.. Yalnız dosyayı indirmeninde bir bedeli var.. Upload yapmak zorunda, indirdiği dosyayı aynı zamanda paylaşıma açmak zorunda(merak etmeyin bu işlemi "BitTorrent" programı yapıyor.. ) Sonra C kişisi geliyor ve bu dosyayı sizden indirmeye başlıyor.. İşte mantık burada başlıyor.. C kişisi dosyayı indirirken hem A kişisinden hemde B kişisnden indirmeye başlıyoor.. Bu sayede hız artıyor.. ve Overnet; Edonkey; E-mule gibi programlarda olan sıra kavramı ortadan kalkıyor.. Sonra D kişisi geliyor.. D kişiside dosyayı hem A kişisinden hem B kişisinden hemde C kişisinden indiriyor.. Bu sayede download hızı gittikçe artıyoor.. Herkes dosyayı indirdikten sonra o Ağ kapanıyor ve birdaha indirmek mümkün olmuyooooor..
  ************************************************** ******
  Şimdi işin "BitTorrent" kısmına girelim..!
  A kişisi "seeder" olarak tanımlanıyor.. "seeder" sadece Upload yapıyor.. Nekadar çok "seeder" okadar hızlı "Download"
  B,C,D kişileri ise "peer" oluyor.. "peer"lar Download yaptıkları gibi Upload'da yapmak zorunda... Birde "tracker" var buda kişiler arasındaki bağlantıyı sağlıyor.. "tracker" indirilen şeyin ne olduğunu bilemiyor sadece kişileri birbirene bağlıyoor.. Bu sayede gözetim altından kurtuluyorsunuz..

  Ayrıca programın sizden bir ricası var. Download' işleminiz bittikten sonra indirdiğiniz dosyayı paylaşıma açık bırakmanız. Bu sayede diğer kullanıcılar sizden bu dosyayı çekebilirler. Kısacası download bittikten sonra sizden “seeder” olmanızı istiyor. Bu tamamen sizin elinizde. İsterseniz paylaşıma açık tutarsınız, "peer’ların download hızı artar isterseniz bencillik yapar kaldırırsınız. Ama unutmayın ki ne kadar çok "seeder" o kadar hızlı download.! Eğer herkes sizin gibi yaparsa programın işlevselliği gider. Programın en büyük artısı sıra beklemek yok.. Bu sayede Download hızı artıyoor..

  [hide]
  Eng - Download - Torrent[/hide]
  2 Aralık 2005
  #1
 2. BitTorrent ? Nedir ? Nasıl Kullanılır ? Cevapları

 3. saoLSın abe eyvaLLah.....................................................
  2 Şubat 2006
  #2
 4. bilginin iyisi,kötüsü olmaz saol
  4 Kasım 2007
  #3
 5. Saolasın isime yaradı
  23 Kasım 2008
  #4
 6. saol:bravo: kardeş çok işime yaradı
  7 Şubat 2009
  #5
 7. Bilgi için teşekkürler
  ama nasıl tracker olabiliyoruz ayarlarlamı alakalı yoksa program otomatik olarakmı ayarlıyor?
  24 Mayıs 2009
  #6
soru sor

BitTorrent ? Nedir ? Nasıl Kullanılır ?