boy nasıl uzar?

İsimli konu WH 'Soru Cevap' kategorisinde, güziş üyesi tarafından 29 Mart 2010 tarihinde yazılmıştır. boy nasıl uzar? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. mrb ben 20 yaşındayım 1.56 boyum , boyumu 10 cm falan uzatmak istiyorum 5 cm bile olsa yeter boyumu nasıl uzatabilirim ?lütfen bana yardımcı olur musunuz teşekkürler
  29 Mart 2010
  #1
 2. boy nasıl uzar? Cevapları

 3. Hemen hemen hepimiz boyumuzdan şikayetçiyiz. Biraz daha uzun olsam düşüncesi herkesin aklından geçmiştir.
  Peki boy nasıl uzar, ne yemeliyiz, ne içmeliyiz, ne yapmalıyız?
  İnternette satılan, jmexy, Uzamax (Uzamaks), YOKO marka KIMI vb. ilaçlar- kürler bizce hikaye.

  Kızların 16, erkeklerin ise 18 yaşına kadar boy uzaması devam ediyor. Ancak bilinenin aksine 25 yaşına kadar uzama sürebilir.
  Boyumuzu Genetik etki, hormonal etki, çevresel etkiler ve gelişim dönemindeki beslenme, beslenme alışkanlıkları belirliyor.
  Bilindiği gibi boy, kemik uçlarındaki büyüme plakları denen kıkırdak yapıdaki doku gelişimiyle uzuyor. İleriki yaşlarda bu plaklar kapanıyor uzama yavaşlıyor. Sağlıklı beslenme ve kemik yapısının gelişiminde sütün önemi çok büyüktür. Düzenli olarak her gün süt içilmelidir.
  ÇOCUĞUNUZ BÜYÜYÜNCE BOYU NE KADAR OLACAK ?
  Bir erkek çocuğun ileriki boyunu hesaplamak için anne ve babanın boyu toplanıp buna 13 ekleniyor ve çıkan rakam ikiye bölünüyor. Bu formülle elde edilen rakam, erkek çocuğun ileride ulaşacağı nihai boy oluyor. Kız çocuğun erişkin boyunu hesaplamak içinse, anne ve babanın boyları toplamından 13 çıkartılıp ikiye bölünüyor. Bu şekilde hesaplanan nihai boy, kişinin genetik boyu olarak kabul ediliyor ve ortalama 5cm farklılık gösteriyor. Yani, beslenme, spor ve tüm sağlıklı yaşam önerileri, genetik boyu 5-10 cm etkiliyor.
  Bu durumda erişkin boyu 150cm olarak hesaplanan bir kişinin boyunun 170cm olması mümkün değil. Tabii bu tür hesaplamala, altta yatan bir hastalık yada hormon yetmezliği olmadığı durumlarda yani sağlıklı kişilerde geçerli. Boy kısalığı için, büyüme hormonu eksikliği gibi altta yatan bir sebep varsa, zamanında yapılan bir tedavi sonrası 20cm'nin üzerinde boy uzaması sağlanabiliyor.  BOY KISALIĞININ EN ÖNEMLİ SEBEBİ
  Kişinin nihai boyunu etkileyen en önemli etken genetik şifre olsa da, tüm dünyada boy kısalığının en önemli nedeni beslenme yetersizliği. Beslenmenin boy uzaması üzerindeki etkileri, bilim adamlarınca yoğunolarak araştırılıyor. Çocuğun boyunun uzun yada kısa olmasında anne babanın kalıtsal etkilerinin yanı sıra, doğumdan ergenlik çağına kadar olan dönemdeki beslenmenin etkisi oldukça önemli.  GIDALARIN BOY UZAMASINA ETKİSİ
  Araştırmacılar, gıdaların boy üzerindeki etkisinin anne karnında başladığını ifade ediyorlar. Annenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi, alkol ve sigaradan uzak durması gerekiyor. Hamilelik sırasında sıkı diyet uygulanması ve kilo vermek önerilmiyor. Aşırı alınan kilolarda sağlıklı bir gebeliği tehlikeye sokuyor.

  BASKETBOL GİBİ SPORLAR BOYU UZATIR MI?
  Boy uzamasında düzenli yapılan, basketbol ve yüzme gibi sporların faydası olduğuna inanılıyor. Ancak basketbol ya da voleybolun boyu uzattığına dair kesin bir veri bulunmuyor. Bazı araştırmacılar bu tür sporların boy üzerindeki etkisinin ikincil bir etki olduğu, yani kişinin genel sağlığına yaptığı olumlu etkilerin sonucunda genel vücut gelişimini etkilediği, bu neden boy uzamasına katkıda bulunduğunu söylüyor.

  HALTER BOYU KISALTIR MI?

  Ancak tüm spor türleri boyun uzamasına katkıda bulunmuyor. Örneğin, halter, güreş ve vücut geliştirme gibi kemik uçlarındaki büyüme plaklarına stres uygulayan sporlar boy uzamasını yavaşlatabiliyor. Ancak bu sporlarda uygulanan ağırlık çalışmalarının mı yoksa kullanılan "anabolik steroid" denen ilaçların mı kemik uçlarındaki büyüme plaklarının erken kapanmasına yol açtığı kesin olarak ortaya konulmuş değil.
  Sonuç olarak dengeli beslenme ve düzenli spor, vücut gelişimini olumlu etkileyerek boy uzamasına da katkıda bulunuyor. Şunu unutmamak gerekiyor kibu tür önlemler belirli bir yaşa kadar etkili. Kızlar 14, erkekler 16 yaşında nihai erişkin boylarının %96'sına ulaşıyor. Boy uzaması, iskeletin son halini alması, yani kemik uçlarındaki büyüme plaklarının kapanmasıyla, kızlarda 16, erkeklerde 18 yaşında büyük ölçüde duruyor. Bu yaşlardan sonra en fazla 1-2 cm'lik uzama görülüyor.  BOY UZATMAK İÇİN İLAÇ VAR MI?
  Büyüme hormonu dışında boy uzamasını sağlaya vitamin ya da ilaç yok. Boy kısalığına yol açan bazı hormon yetmezliklerinde ve hastalıklarda, testesteron ya da tiroid hormonu desteği gerekebiliyor. Bu nedenle boy kısalığına yol açan sebebin bulunması, boyu uzatmak için atılması gereken en önemli adım. Büyüme hormonu eksikliğinde uygulanan tedaviyle istenilen büyüme hızına ulaşmak mümkün olabiliyor. Eğer büyüme hormonu normal değerlerdeyse yani hormon eksikliği yoksa yine hormon takviyesiyle 5-6cm'lik uzama sağlanabiliyor.
  Herhangi bir nedene bağlanamayan boy kısalıklarında alınması gereken önlemler çocukluk çağında başlıyor. Ancak sağlıklı beslenme ve düzenli spor yapılmasına karşın bu kişiler genetik olarak belirlenmiş boylarını en fazla 5-10cm aşabiliyorlar. Yani bu kişler ne yaparsa yapsın daha fazla uzamaları mümkün değil. Kemik gelişimin tamamlandığı ergenlik bitiminden sonra ne yapılırsa yapılsın boyu 1-2 cm'den fazla uzatmak mümkün değil. Ameliyatla boy uzatmaksa sadece bazı doğuştan olan orantısız kol ve bacak kısalıklarında uygulanıyor. Bu tür ameliyatlar oldukça zor ve riskli.  BOY UZATMA AMELİYATLARI
  Çeşitli doğuşsal anormalliklerde ya da kişinin gündelik hayatını devam ettiremeyecek kadar kısa boylu olan kişilerde ameliyatla boy uzatılabiliyor. Bu tür ameliyatlar tüm vücuda değil, sadece kol ve bacak kemiklerine uygulanıyor. Eğer omurga eğriliğine bağlı boy kısalığı varsa, omurgayı düzeltmek suretiyle boy uzatılabiliyor. Bu tür omurga eğriliklerinde tüm omurga boyunca yerleştirilenmetal çubuklar sayesinde kişinin boyu 10-15cm uzatılabiliyor.
  Gerek doğuştan gerekse sonradan meydana gelen bacak ve kollardaki orantısız kısalıklar kozmetik sorun oluşturacağı gibi işlevsel bozukluklara da yol açıyor. Bu durumlarda ameliyatla kol ya da bacak boyunu uzatmak mümkün. Uzatılması istenen kemiğin her iki ucuna yerleştirilen metal çivilerden ve bu çiviler arasındaki metal bağlantıdan oluşan bu yöntem, kemiği adeta bir kafes gibi kaplıyor. Kemiğin her iki ucundaki çivilerin arasındaki metal bağlantı sayesinde çivilerin birbirine olan mesafesi ayarlanabiliyor. Aradaki bağlantıyı uzatarak çivileri birbirinden uzaklaştırmak mümkün. Çiviler metal ara bağlantı sayesinde birbirinden uzaklaştırıldıkça bağlı bulundukları kemik parçalarını da yavaş yavaş birbirinden ayırıyor. Kısa olan kemiğin her iki ucu birbirinden uzaklaştıkça aradaki boşluk yeni kemik dokusuyla doluyor. Aradaki kemik dokusunun oluşumuna zaman kazandırmak için kemikler birbirinden çok yavaş uzaklaştırılıyor. Sağlıklı kemik uzaması için, her iki kemik ucunun günde 1mm'yi geçmeyecek şekilde birbirinden uzaklaştırılması gerekiyor. Bu yöntemle kemiklerde 15-20cm'ye varan uzama sağlanabiliyor.
  Bu tür kemik ve boy uzatma yöntemleri, ancak zorunlu tıbbi geeklilik hallerinde ortopedi uzmanları tarafından yapılabiliyor. Hormonal sebeplere bağlı yada aileden gelen boy kısalıklarında bu tür cerrahi yöntemler önerilmiyor.
  29 Mart 2010
  #2
 4. çok süt iç ve boyun uzasın:).Ben sabah kahvaltıda sıklıkla süt,akşam da yemekte yoğurt yerim.Sütlü ürünler her zaman boy uzamasına yardımcı olur
  29 Mart 2010
  #3
 5. 20 yaşındaysanız genleriniz artık Boy Uzama genleriniz devre dışı kalmıştır. O yaştan sonra uzamanız tıp dilinde imkansızdır.
  29 Mart 2010
  #4
 6. tabanlar var terliğe koyuyon 10 cm fln uzuyo işe yarar ama kalıcı olmasını istersen sür iç bol bol :(
  29 Mart 2010
  #5
 7. ben 16 yaşındayım.boyum 1.65 süt içemiyorum.boyum nasıl uzar?dediğiniz testi yaptım annemve babamın boyu topladım 13 ekledim 2 ye böldüm 1.75 falan cıktı ne zaman boyum uzar nasıl uzar?
  17 Aralık 2011
  #6
 8. Bnde o formulu uyguladim uas 18 yni girdim sonuc 1.67 cikiyor ama boyum 1.81 daha uzarmi
  26 Temmuz 2012
  #7
 9. Ben 19 yasindayim onceden benden kisa olan arkadaslarim suan benden 5 cm daha uzun 1.70 boyunda bir kizim ama daha uzamak istiyorum ne yapicam ben
  24 Eylül 2012
  #8
 10. Ben 12 yaşındayım boyum 1.59 boyumun uzun olması için ne yapabilirim.......
  8 Mayıs 2013
  #9
 11. merhaba ilk önce erkeklerde boy-yaş-kilo orantısını yazalım kısamısın onu görelim istersen
  12.yaş 135-165 cm arası boy
  26.7-60.1 kg arası
  bu durumda boyun kısa değil gayet güzel erkeklerde 21 yaşına kadar bu uzama devam eder...
  dahada uzun olmasını istiyorsan öncelikle ailenin genetiğine bakmak lazım arkasından doğru ve dengeli beslenme protein kalsiyum fosfor çinko bakır iyot A C D vitaminleri ile kombine edilmiş bir beslenme alışkanlığın olması lazım sebze meyve çiğ tüketebilirsen çok daha faydalanırsın sebzelerden münkün olanları tabi bunlarıda yaptınmı uykuna dikkat etmelisin spor yapman özellikle basket voleybol gibi sporlar boyunun uzamasında çok etkili olur sigara alkol ve benzeri şeylerden uzak durmalısın ki zaten öyle yapıyorsundur yaşın ilerledikçede bu alışkanlığını bozmamalısın [​IMG]böyle bir kitapta satışta bunuda okuyabilirsin bunun yanısıra boyuzatıcı haplar var ancak bunları sadece ve sadece doktor önerir gerek duyarsa kemik yaşına bakabilir bunun için sol elinin röntgenini çekiyorlar ve 21 yaşına kadar ne kadar uzayacağını söylüyorlar
  yukarıdaki verilerine göre gayet güzel giden bir gelişimin var doğal yollardan şaşma süt ürünleri düzenli tüket özellikle evde yapılmış doğal yoğurt güvendiğiniz bir sütcüden alınmış sütle yapılsın ve bu tarz süt tüket bulabilirsen hakikisini arı sütü polen içebilirsin tabi bunları sabah aç karnına içki kilo olmasın bol bol yükseğe hopla zıpla :)ciddiyim üşenirsen dediğim gibi baskete yazıl
  ;) sana hayırlı uzun boylar:tamam:
  8 Mayıs 2013
  #10
 12. Ben 12 yaşındayım ve boyum1.70 yani doktora gittim boyum 1.90 olurmuş bu arada ben kızım
  31 Mayıs 2013
  #11
soru sor

boy nasıl uzar?