Büyüklere Saygı, Küçüklere Sevgi Göstermek

İsimli konu WH 'Makaleler' kategorisinde, kafkas67 üyesi tarafından 11 Eylül 2010 tarihinde yazılmıştır. Büyüklere Saygı, Küçüklere Sevgi Göstermek hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Başta İslam olmak üzere bütün dinler büyüklere saygıyı ve küçüklere sevgiyle yaklaşmayı emreder. Anne, baba, amca, teyze, hala, dayı, dede, nine (abi ,abla )gibi yakın akrabalarımızdan büyüklere gösterdiğimiz saygıyı, yaşına hürmeten diğer büyüklere de göstermeliyiz.

  Yolda gördüğümüz büyüklerimize selam vermeli, onların iyi dualarını almalıyız. Tren, otobüs metro gibi kitle iletişim araçlarında yaşlı kimselere yer vermeli, yardım istediklerinde seve seve yardımlarına koşmalıyız.

  Bir gün Peygamberimiz ashabıyla beraber oturuyordu. Müslümanlar, etrafına çevrelenmiş, onu dinliyorlardı. Bu sırada yaşlı biri yaklaştı. Peygamberimizi dinleyenler bu yaşlı adama yer vermekte geciktiler. Bunun üzerine Peygamberimiz:

  “–Küçüğümüze şefkat, büyüğümüze saygı göstermeyen bizden değildir” buyurdu.

  Büyüklerimizin bilgi ve deneyimlerine saygı gösterirsek, hem kendimizi güvende hisseder, hem de toplum halinde güven ve dayanışma içinde ilerleriz.

  Bir gün bizim de yaşlanacağımızı, küçüklerin bizi ziyarete gelmelerini, elimizi öpmelerini isteyeceğimizi unutmamalıyız. Başta bizim üzerimizde emeği olan büyüklerimiz olmak üzere bütün büyüklere saygıyla davranmalı, yaşlılık gereği yaptıkları gaflar sebebiyle onları alaya almamalıyız.
  11 Eylül 2010
  #1
 2. Büyüklere Saygı, Küçüklere Sevgi Göstermek Cevapları

 3. nerde kafkas nerde nerdeyse büyüdüğümüz için suçlu oluyoruz bu zamanda:uzgun:
  11 Eylül 2010
  #2
 4. haklısın bile diyemiyorum ABLA kalp kırmak o kadar kolayki birde kazanmanın kıymetini bilebilsek o erdeme ulasabilsek ...aklıma birden bir yerlerden kalan bir kaç cümle gedi
  yaşarım bazı şeylerin birbirine seslendiği yeryüzü yuvarında haykırdığımızda daha güçlü çıkar sesimiz denizi çağıran suların sesinden öyle bir yer işte her ırmak gözyaşı damlacıklarıyla yüklü
  İnsanlar acıtır burada her biri nefret içinde
  insanlar mutludur burada, olağanüstü güzelliklerle kuşatılmış....birde mutlu olmayı öğrenebilirsek işe o zaman .......!
  11 Eylül 2010
  #3
 5. ne kadar güzel ....mutlu olmak bir kelebeğin kanadı kadar narin biranda kaçabilecek hiç ummadığın andada yanında bitiverecek bir güzellik..
  biz bildiğimiz gibi devam edelim niyet hayır akibet hayır benimde aklıma Kıymetli Hak Aşığı Yunus Emre hz.lerinden 1-2 dize aklıma geldi
  Dünyaya gelenler gider
  Hergiz gelmez yola gider
  Bizim halimizden haber
  Soranlara selam olsun

  Miskin Yunus söyler sözün
  Yaş doldurmuş iki gözün
  Bizi bilmeyen ne bilsin
  Bilenlere selam olsun
  11 Eylül 2010
  #4
 6. Teşekkürler. Elimden geldiğince hususlara dikkat etmeye çalışıyorum.
  15 Ekim 2010
  #5
soru sor

Büyüklere Saygı, Küçüklere Sevgi Göstermek