çağıl yücelen akın

İsimli konu WH 'Biyografiler - Hayat Hikayeleri' kategorisinde, ozan güneri üyesi tarafından 15 Aralık 2010 tarihinde yazılmıştır. çağıl yücelen akın hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. ÇAĞIL YÜCELEN AKIN  (Doğ. 1962) Devlet Sanatçısı
  Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın solisti olan kemancımız Çağıl Yücelen, müziğe dört yaşında babası Akşit Yücelen'le başlamış, Ankara Devlet Konservatuvarı'nı altı kez sınıf atlayarak bitirdikten sonra italya'da Chigiana Müzik Akademisi'nde ve Viyana Devlet Müzik Yüksek Okulu'nda öğrenim yapmıştır. Ankara'da Jules Higny ve Suna Kan'la çalışan sanatçımız, italya ve Avusturya'da Wolfgang Marschner, Josef Sivo, Salvatore Accardo, Roswitha Randacher gibi seçkin kemancıların öğrencisi olmuş, Franco Farulli ile oda müziği dalında eğitimini sürdürerek Viyana Müzik Yüksek Okulu'nu "üstün başarı" derecesiyle bitirmiştir.
  Sanatçımızın yurtdışında konser ve resital verdiği ülkeler arasında Avusturya, Almanya, Belçika, Fransa, ingiltere, italya ve ispanya bulunmaktadır.
  Çağıl Yücelen, 1986'da Viyana Yaz Festivali'ne katılmış, uluslararası istanbul ve Ankara müzik festivallerinde yer almıştır. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde konçertolar yorumlayan kemancımız, "Anadolu Yaylılar Dörtlüsü"nü kurulmasına öncülük etmiştir.
  Geniş bilgi için Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Müdürlüğü'ne başvurulabilir (Tel: 0312.310 72 90).
  Diskografi:
  Chamber Music from Turkey,Anadolu Kuarteti, Hungaraton HCD 31521.
  15 Aralık 2010
  #1
 2. çağıl yücelen akın Cevapları

soru sor

çağıl yücelen akın