Cennet Papaganlari ( Sevda Papaganı )

İsimli konu WH 'Hayvanlar Alemi' kategorisinde, \\marjory\\ üyesi tarafından 12 Aralık 2007 tarihinde yazılmıştır. Cennet Papaganlari ( Sevda Papaganı ) hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. [​IMG]
  Adı: Cennet Papağanı- Sevda Papağanı- Lovebird

  Yaşam süreleri: 10-15 sene olarak bilinmektedir.


  Oldukça meraklı, sosyal ve gürültücü, uçucu kuşlardır. Günün her saatinde seslerini duymak mümkündür ancak özellikle sabah saatlerinde bu sesler daha da fazladır.

  Çok aktif papağanlardır, her daim hareketlidirler. Kafeslerinden çıkarıldıklarında dikkatle takip edilmeleri gerekir çünkü kemirmeyi ve çiğnemeyi severler. Mobilyaları, duvarları, elektrik kablolarını kemirebilirler. Dikkatli olmak gerekir.

  Zaman zaman agresif tavırlar sergileyebilirler. Bunun nedeninin çok küçük papağan türleri olmalarına rağmen doğal yaşam alanlarında diğer kuşlarla ve daha büyük papağan cinsleriyle yaptıkları yer veya yiyecek kavgalarını evde de size karşı sürdürüyor olabileceğini savunan bir tez öne sürülmüştür. Bu yiyecek ve yer kavgalarını kazanan tarafın da çoğu zaman cennet papağanları olduğu bilgisini ek olarak vermek isteriz.

  Uçucu bir tür oldukları için kafes boyutları kanatlarını açtıkları zaman rahatça hareket edebileceği büyüklükte ve içinde küçük uçuşlar yapmasına olanak verecek derinlikte, köşeli formlarda olmalıdır. Günlük olarak mutlaka birkaç saat kafes dışında olması ve uçarak kanat egzersizleri yapması gerekir. Kanat ayarı bu tür için gerekli değildir, uçamamak cennet papağanının depresyona girmesine sebebiyet verecektir. Cennet papağanınıza kanat ayarı yaptırmayınız. Tüneklerinin ağaç dallarından (Narenciye ağaçları, Dişbudak Ağacı, Manolya, Karaağaç, Okaliptüs, Avustralya Çamı, Dut ağacı) ve farklı kalınlıklarda olması gaga ve tırnaklarını törpüleyip sabit uzunlukta kalması için faydalıdır. (Gagaları oldukça güçlüdür ve tırmanma, yer değiştirme, tohumları kırma gibi hayati işlemlerde gagayı kullandığı için gaga bakımını yapabilmesi hayati önemdedir.)

  Doğalarında oldukça geniş gruplar halinde yaşadıkları için genellikle eş olarak beslenmeleri tavsiye edilmektedir. Cennetler çift olduklarında onları evcilleştirmek çok zor birşeydir, çünkü çiftler kendi aralarında anlaşarak hareket ettikleri için size ne kadar ilgilenirseniz ilginin alışmaları çok güçtür, çünkü eş olmuşlardır ve onlar için amaç bir şeyler öğrenmek değil çiftleşmek ve üremektir. Tek olarak alınacaksa mutlaka yakından ilgi ve sevgi gösterilmelidir. Evcilleştirilmeleri oldukça güçtür, güvenleri zor kazanılır. Ancak tek başına beslenecekse sabır ilk şarttır. Ayrıca erişkin bir cennetin evcilleştirilmesi neredeyse imkansızdır denilebilir. Evcilleştirmek için 50-70 günlük yavrular idealdir. Bunun için iki erişkin cenneti çiftleştirip alınan yavruların evcilleştirilmesi en akla yatkın yoldur. Bir cennetin güvenini kazanana kadar onun izin verdiği bir uzaklıkta kalarak onunla konuşmalı, sevdiği bir yiyeceği (mesela yeşilbiber) ikram etmeli, sıkılmasını önlemek adına ses çıkaran ve renkli oyuncaklarla ilgisini çekmeyi denemelisiniz.

  Konuşma özellikleri yok denecek kadar azdır. Konuşsa bile birkaç kelimeden fazla bir şey beklememek gerekir.

  Ayrıca diğer tüm türlerde olduğu gibi her gün suyunu, yemlerini ve gerekirse kafesin altını değiştirmek, haftada bir tünekleri, yemlikleri, kafesindeki aksesuar ve oyuncakları ılık sabunlu suyla yıkamak sağlıklı bir cennet papağanı için gereklidir.

  Cennet papağanları banyo yapmaktan çok hoşlanırlar. Kafeslerinde özellikle yaz aylarında sürekli bir banyoluk bulunması yararlı olacaktır. Eğer cennet papağanınızı siz su püskürterek yıkayacaksanız dikkat edilmesi gereken nokta burnunun ve kulaklarının ıslanmasını ve kuşun ıslakken uyumasını önlemektir.

  Beslenme:

  Doğalarında aynı muhabbet kuşları gibi, çiçek ve bitki tohumları, ayçiceği tohumu (bildiğimiz tuzsuz çekirdek) yeşil yapraklı sebzeler, meyveler ile beslenmektedirler. Hazır yem olarak muhabbet kuşu için hazırlanmış paket yemler cennet papağanınız için de uygundur ama sadece hazır yem beslenme için yeterli değildir. Her gün mutlaka taze meyve ve sebze verilerek vitamini bu şekilde almaları sağlanmalıdır. Meyvelerin tümü kabul edilir olmakla birlikte, yüksek su içerikleri nedeniyle isale sebebiyet vermemek için küçük miktarlarda sunulmalıdırlar. Ayrıca meyve çekirdekleri toksik etki yapacağı için mutlaka ayıklanmalıdır. Günlük olarak verilebilecek karışım nijer, akdarı, keten tohumu, yulaf, mevsimine göre elma, muz, portakal, kayısı, şeftali, üzüm şeklinde olabilir. Sebzelerden yeşil ve kırmızı biber, brokoli, karahindiba, bezelye, kereviz, mısır, taze fasulye verilebilir. Erişkin bir cennet papağanına ek olarak fındık, fıstık (kabuksuz olarak), ceviz, pişmiş tavuk, yağsız ve tuzsuz peynir, yağsız yoğurt, pişmiş yumurta, pirinç, düşük şekerli düşük sodyumlu tahıl gevrekleri ve bunun gibi besinler verilebilir. Daha önce muhabbet kuşu konusunda değindiğimiz gibi toksik etkisi ile ölüme sebebiyet verebilen avokado, çikolata, elma çekirdeği asla verilmemelidir. Yağ ve tuz oranı yüksek besinlerden kesinlikle kaçınılmalıdır.

  Ek olarak kafeslerinde mineral takviyesi sağlayıcı gaga taşı (mürekkep balığı kemiği) bulundurmak gereklidir.
  12 Aralık 2007
  #1
 2. Cennet Papaganlari ( Sevda Papaganı ) Cevapları

 3. Saol banada yenı bı Cennet Papaganı geldı ona bakıyom gercekten sankı hıper aktıf gıbı manyak bısı xD bı kere recep ıvedıgın danstakı su yercekımıne meyden okuyan hareketını yaptım artık benı gordukce onu yapmaya calısıyo sankı :D saol yardım ıcın
  29 Eylül 2008
  #2
 4. PayLaşım İçin TeşekkürLer.....
  29 Eylül 2008
  #3
 5. tessekkur ederım
  29 Eylül 2008
  #4
 6. renklerin uyumuna bayıldım
  2 Ekim 2008
  #5
 7. saol.çok güzeller.
  24 Ekim 2008
  #6
 8. Paylaşım için tşk...
  29 Ekim 2008
  #7
 9. papağan alıcam ama bunun ne olacağına daha karar vermedim
  3 Kasım 2008
  #8
 10. emeğe saygı duyulur teşekkürler
  3 Kasım 2008
  #9
 11. PayLaşım İçiN TşK Ler

  3 Kasım 2008
  #10
 12. ßiLgiLer İçin teşekkürLer.
  4 Kasım 2008
  #11
 13. haha hiperpapağan xD
  6 Kasım 2008
  #12
 14. arkadaşlar bende bir erkek muhabbet kuşu ve bir dişi cennet papağanı var aynı kafesteler ve cennet yavruladı yumurtanın çıkma olasılığı var mı araştırdım muhabbet kuşuda bir papağan cinsiymiş
  9 Kasım 2008
  #13
 15. arkadaşlar ben de papağan almak istiyorum.ama ne tür alayım karar veremedim.cennet papağanı komşuları rahatsız edicek kadar gürültü yapıyomuş doğrumu?sultan papağanı mı alsam?yardımcı olursanız sevinirim.buarada gkhn arkadaşım senin durum da çok ilginçmiş gelişmeleri haber verirsen sevinirim bende merak ettim
  10 Kasım 2008
  #14 16. cennet papağanları çok tatlı oluyolar ama gerçekten çok sesleri çıkıyo.bizim alt komşunun var.sanki bizim evdeymiş gibi sesi geliyo.ve çok tiz bi sesi var maşallah...muhabbet kuşu al bence.en canayakınları,en akıllıları ve en sevimlileri muhabbet kuşları.istediğin gibi de eğitirsin...;)
  11 Kasım 2008
  #15
 17. marjory tavsiyen için teşekkürler.sultan papağanları hakkında da fikrini söylersen sevinirim
  11 Kasım 2008
  #16

 18. valla sultan papağanlarını tanımıyorum...:)
  12 Kasım 2008
  #17
 19. benim babam beslemişşş
  12 Kasım 2008
  #18
 20. benim bir muhabbet kuşum var,oldukça sessiz ve gürültüsüz.şimdilik iyi geçiniyoruz.bilgi ve paylaşımın için teşekkür ederim.
  12 Kasım 2008
  #19
 21. paylasım ıcın saol:)
  14 Kasım 2008
  #20
soru sor

Cennet Papaganlari ( Sevda Papaganı )