Ciltteki beyaz lekeler hastalık habercisi

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, breakerturk üyesi tarafından 19 Şubat 2008 tarihinde yazılmıştır. Ciltteki beyaz lekeler hastalık habercisi hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. VÜCUDUN özellikle kol, bacak ve yüz bölgelerinde oluşan beyaz lekeler önemsenmeli.

  Dermatoloji Uzmanı Dr. Hasibe Özkılıç, ciltteki beyaz lekelerin önemli hastalıkların habercisi olduğunu belirtti. Özkılıç, vücuttaki beyaz lekelerin ‘Lupus’ hastalığının habercisi olabileceğini söyledi.

  Kadınlarda daha yaygın

  Bu hastalıkta, cildin üzerinde pullu, kelebeğe benzeyen lekelenmeler oluştuğunu söyleyen Özkılıç, bunun da bağışıklık sistemindeki sorundan kaynaklandığını ifade etti. Özkılıç, “Beyaz lekeler ‘maling melanoma’ denilen, karışık renkli, kenarları düzensiz görünümlü benlerle ortaya çıkan deri tümörüne de yol açabiliyor. Vitiligoda ise, vücudun değişik bölgelerinde normal cilt renginden çok daha açık tonda önceleri küçük sonları giderek büyüyen lekeler oluşuyorve bu lekeler bazen yarım santimetreye kadar ulaşabiliyorî dedi. Özellikle kol ve bacaklarda ileri yaşlarda ortaya çıkan beyaz lekelerin lupus hastalığından kaynaklanabileceğini ifade eden Özkılıç, beyaz lekelerin kadınlarda erkeklere oranla daha yaygın görüldüğünü ancak beyaz lekeli mantar hastalığının erkeklerde daha sık göründüğünü belirtti.
  19 Şubat 2008
  #1
 2. Ciltteki beyaz lekeler hastalık habercisi Cevapları

 3. bu hastalığa yakalanmış birini tanıyo musun peki. bnm kızımın vücudunda önce bi döküntü oldu. sonra kabuk bağlar gibi oldu . sonrada beyazladı iz kaldı . kaç tane cilt doktoruna götürdüm . daha teşhis koyan olmadı . acaip moralim bozuluyor . daha öncede baktım netten . ama bir şey bulamamıştım. şimdi senin yazdıklarını okudum. iice stres oldum . hmn alıp bu doktora götürcem. eğer başka bi bilgin varsa paylaşırsan sevinirm
  2 Temmuz 2008
  #2
soru sor

Ciltteki beyaz lekeler hastalık habercisi