Cinsel ilişki sırasında veya sonrasında kanama, lekelenme

İsimli konu WH 'Evlilik Ve Cinsel Yaşam' kategorisinde, hkngnrs üyesi tarafından 17 Şubat 2009 tarihinde yazılmıştır. Cinsel ilişki sırasında veya sonrasında kanama, lekelenme hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Adet zamanı olmamasına rağmen cinsel ilşki sırasında veya sonrasında kanama olması anormal bir durumdur ve kesinlikle doktora başvurmayı gerektirir.

  Bu kanamanın çeşitli sebepleri olabilir:
  - Vajinal enfeksiyon (vajinit)
  - Vajina içerisinde bir lezyon
  - Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
  - Cinsel ilişki sırasında vajinada yırtılma oluşması
  - Erkeğin penisinden olan bir kanamanın vajinaya bulaşmış olması nadiren yanıltabilir ve kanamanın vajinadan olduğunu düşündürebilir
  - Semende (menide) kan olması da aynı yanılgıya düşürebilir
  - Servisit (rahim ağzı iltihabı)
  - Servikal polip
  - Servikal erozyon (rahim ağzında yara)
  - Kanama bozuklukları ve bazı kan hastalıkları
  - Rahim veya özellikle rahim ağzı kanseri de bu duruma sebep olabilecek en ciddi durumlardan birisidir. Rahim ağzı kanserinin bazen ilk belirtisi ilişki sonrası kanama olabilir.
  - Nadiren idrar yollarından gelen kanama da vajinadan geliyor sanılarak yanılgı yaratabilir
  - Gebelik varken ilişki sırasında kanama olması düşük tehtidi olabilir ve ileri gebelik aylarında bebeğin eşinin önde olması gibi durumlarda da ilişki ile kanama olabilir.

  Hangi sebeple olursa olsun ilişki sonrasında kanama olması hemen doktora başvurmayı gerektiren şikayetlerden birisidir. Detaylı bir jinekolojik muayene ve bazı tahliller sonrasında sebep aydınlatılacaktır.

  Tedavi kanamaya yukarıdaki durumlardan hangisi sebep olmuşsa ona göre planlanır. Yukarıdaki sebeplerin tedavileri ilgili konularda anlatılmıştır.
  17 Şubat 2009
  #1
 2. Cinsel ilişki sırasında veya sonrasında kanama, lekelenme Cevapları

 3. adetıme gun var ilişkiden sonra kanamam oldu az miktarda gun icinde az da olsa devam ettı cogalma yok adet olmayı beklemelimiyim gerek varmı yoksa hemen doktara gıtmelimiyim.
  28 Şubat 2012
  #2
 4. ben 5 aylık evlıyım ve ılıskı esnasında ve sonrasında kanamam oluyo ne yapmam lazım .....
  7 Mart 2012
  #3
soru sor

Cinsel ilişki sırasında veya sonrasında kanama, lekelenme