çörtük Otu Faydaları çördük Suyunun Faydaları

İsimli konu WH 'Yararlı Bilgiler' kategorisinde, TRUzman üyesi tarafından 12 Mayıs 2013 tarihinde yazılmıştır. çörtük Otu Faydaları çördük Suyunun Faydaları hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. çörtük otu faydaları ve çördük suyunun faydaları ile ilgili bu yazıda çörtük Otu Faydaları çördük Suyunun Faydaları hakkında kısa özet bilgiler bulabilirsiniz. İnşallah işinize yarayacağını düşünüyorum... paylaşım uzmanından...

  çördük otu çörtük otunun faydaları çördük nedir çörtük suyu faydaları cörtük otu

  [​IMG]

  Çördük Otu Nedir? Çördük Otu Faydaları, Çördük Çayı Nasıl Yapılır?  [​IMG]Kökeni ve Yayılışı

  Esas gen merkezi küçük Asya'dır. Bu Altay dağlarından Karadeniz'e kadar uzanan alanda yaygındır. Güney Alpler'e kadar Akdeniz bölgesinde de yine yaygın bulunmaktadır. Bugün bir çok yerlerde özellikle Orta Avrupa, Rusya, Çekoslavakya, Yugoslavya, İtalya, Güney Fransa ve İspanya'da kültürü yapılmaktadır.

  Botanik Özellikleri

  Yarı çalımsı ve kuvvetli kazık kökü bulunan çördük otu özellikle temelde çok dallanır ve 100 cm kadar yüksekliğe varabilir. Saplar üzerinde yaprakları dökülmüş mat kahverengi kabuk bulunur. Esas yapraklar lanzet şeklinde, 3.5 cm kadar uzunlukta, 1 cm kadar genişliktedir. Ucu yuvarlak veya kısa sivridir. Kenarları tandır, az veya çok bükülmüştür, sağlam orta yeşillikte, tamamen parlak yaprakların her iki yüzünde yapraklar tipik kserofit formdadır. Yapraklar genellikle karşılıklı ve sapa oturmuş durumdadır. Ancak bazen sapları da bulunabilir. Çiçek, çalımsı bitkide seyrek başak şeklinde ve 25 cm kadar uzunluktadır. Çiçekler başak üzerinde kümeler halindedir. 5 çanak yaprak boru şeklinde olup, sivri 5 uçla nihayetlenir. Aynı şekilde beş parçalı taç yaprağı ve bu taç yapraklar içinde 4 adet stameni bulunmaktadır. Taç yapraklar canlı viole-mavi nadir olarak da pembe veya beyazdır.

  Koyu renkten siyah-kahverengiye kadar değişen mat cevizciği uzunumsu yumurta şeklinde, 2.5 mm kadar uzunlukta, 1.2 mm kadar genişliktedir. Bağlandığı yer biraz daralmıştır. Bağlantı yeri belirgin beyaz renklidir. Üst yüzü derin noktalıdır.

  Özellikleri:

  • Bu bitkinin daha çok yaprak ve çiçeklerinden faydalanılır.
  • Çiçeklerinde sakızlı acı bir toz mevcuttur.
  • Yaprakları ayvaya benzemekle birlikte uçları sivridir.

  Faydaları:

  • Uyarıcı ve kuvvet vericidir.
  • Kansızlığa karşı etkilidir.
  • Hazımsızlığa ve kulunç ağrılarına şifa verir.
  • İdrarı söktürür.

  Çördük Çayında Bulunması Gereken Şifalı Bitkiler:

  Çorduk otu. Bağ sarmaşığı, Kiraz çiçeği, Limon çiçeği, Nar, Şeker

  Çördük çayının Hazırlanış Şekli:

  1. Üç tutam çördük otu yaprağı, yarım tutam bağ sarma*şığı, birer tutam kiraz çiçeği ve limon çiçeği ve bir fincan dolusu tatlı nar tanesi aynı kapta yirmi dakika kaynatılarak demlenir. Şeker ile tatlandırılıp günde iki bardak içilir.
  2. Frengi hastalıklarında, tıkanıklarda ve mafsal ağrıla*rında çördük çayının etkin yararları vardır.
  3. Çördük çayı, ayrıca hazımsızlığa ve kulunç ağrıları*na da iyi gelir.
  12 Mayıs 2013
  #1
 2. çörtük Otu Faydaları çördük Suyunun Faydaları Cevapları

soru sor

çörtük Otu Faydaları çördük Suyunun Faydaları