D Vitamini eksikliğinin zararları

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, breakerturk üyesi tarafından 19 Şubat 2008 tarihinde yazılmıştır. D Vitamini eksikliğinin zararları hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Güneşe aşırı derecede maruz kalmanın cilt kanserine yakalanma riskini artırdığı biliniyor, ancak yapılan son araştırmalar, güneşten gerekli ölçüde yararlanmanın birçok faydası olabileceğini gösterdi.


  ABD'de yayımlanan bir araştırmada, D vitamini eksikliğinin kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini artırabileceği ortaya çıktı.

  Harvard Tıp Fakültesinden Thomas Wang başkanlığındaki ekibin, 5 yıl boyunca ortalama 59 yaşındaki 1739 kişi üzerinde yaptığı araştırma, kanında D vitamini eksikliği bulunan (her mililitre kanında 15 nanogramdan az) kişilerin kalp krizi veya beyin kanaması geçirme ya da kalp yetmezliğine yakalanma riskinin, kanındaki D vitamini seviyesi daha yüksek kişilere göre iki kat fazla olduğunu ortaya koydu.

  Araştırma, D vitamini eksikliği olan özellikle yüksek tansiyon veya şeker hastaları ya da kolesterolü yüksek hastalarda kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskinin yüzde 60 daha fazla olduğunu da gösterdi.

  Giderek daha fazla bulgunun D vitamini eksikliğinin kalp-damar için zararlı olduğunu gösterdiğini ve araştırma sonuçlarının ilginç olduğunu söyleyen Wang, bu vitaminin eksikliğinin kalp-damar hastalıklarını artırdığının kesin olarak belirlenmesi için daha geniş çaplı araştırmalar yapılması gerektiğini vurguladı.

  Araştırma, Amerikan Kalp Derneği dergisinde yayımlandı.

  Amerikan Ulusal Bilimler Akademisinin (PNAS) yıllık dergisinde yayımlanan başka bir araştırma da güneşli bölgelerde yaşayan, dolayısıyla D vitamini alabilen kişilerin kanserden ölme riskinin, daha az güneş olan kuzeydeki bölgelerde yaşayanlara göre az olduğunu gösterdi.


  aa
  19 Şubat 2008
  #1
 2. D Vitamini eksikliğinin zararları Cevapları

soru sor

D Vitamini eksikliğinin zararları