dar pantolon ve laptop spermi öldürüyor mu?

İsimli konu WH 'Erkekçe' kategorisinde, ¦Żακκυм¦ üyesi tarafından 6 Mayıs 2010 tarihinde yazılmıştır. dar pantolon ve laptop spermi öldürüyor mu? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. ANTALYA - Üreme Tıbbı Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Erol Tavmergen, "Sıkı pantolon giyildiğinde, erkek yumurtalıklarının vücuda daha yakın konumda durması sebebiyle ısı artışı oluşmakta, bu da sperm hücrelerinin hareketliliğine ve sayısına olumsuz yönde etki göstermektedir" dedi.

  Tavmergen, bu yıl Antalya’da ikincisi düzenlenen kongrede,
  Türkiye’de evli çiftlerin yaklaşık yüzde 10-15’inin kısırlık sorununa bağlı olarak çocuk sahibi olamadığını söyledi. Çiftlerin 1 yıl süresince çocuk sahibi olamaması durumunda kısırlığın söz konusu olabildiğini belirten Tavmergen, "Bu süreden sonra kısırlık tetkiklerinin yapılmasında fayda vardır. Yapılan çalışmalar, kısırlıkların yüzde 40’ının erkek, yüzde 40’ının kadın ve yüzde 20’sinin her ikisini birlikte ilgilendiren nedenlerden kaynaklandığını göstermektedir" diye konuştu. Kadınlarda görülen kısırlık sorunlarının bir kısmının iltihabi hastalıklardan kaynaklandığını anlatan Tavmergen, ’Dış cinsel organlardan başlayan enfeksiyonlar, rahim ağzında görülebilen enfeksiyonlar, rahim iç tabakasındaki bazı sorunlar, geçirilmiş kürtajlara bağlı sorunlar, tüplerin kapalı olması, aşırı zayıflık ya da aşırı kilolu olma gibi gerekçelerle yumurtlama fonksiyonlarının bozulmuş olması gibi durumlar kadında kısırlığa yol açmaktadır" diye konuştu.

  Tavmergen, her 3-4 kadında bir görülen miyom adı verilen iyi huylu tümörlerin rahim iç tabakasına bası yaptığını ve kısırlığa neden olabildiğine dikkati çekerek, yumurtalık kistlerinin yumurtlama fonksiyonlarını bozabildiğini, halk arasında bilinen şekliyle çikolata kistlerinin de yapışıklıklara neden olabildiğini söyledi. Bu
  gibi durumlar sonucunda bu dokulardan salgılanan bazı maddelerin yumurtayı ya da spermi olumsuz yönde etkileyebildiğini ifade eden Tavmergen, söz konusu durumda yumurtanın sperm tarafından döllenmesinde sorun yaşanabildiğini bildirdi.

  Erkeklerde ise kısırlığın genellikle spermlerin sayı, hareket ve şekil bozukluklarından kaynaklandığını belirten Tavmergen, "Bunlar arasında sıklıkla karşılaştığımız, erkek yumurtalık dokusu civarındaki damarların genişlemesi (varikosel), geçirilmiş olan enfeksiyonlar ya da doğuşsal bazı sorunlar nedeniyle sperm yollarının kapalı olması kısırlığa neden olabiliyor" diye konuştu.

  SİGARA, KISIRLIĞA YOL AÇABİLİYOR

  Prof. Dr. Tavmergen,
  kadın ve erkekte görülen tıbbi sorunların dışında çevresel faktörlerin de kadın ve erkekte kısırlığa yol açabildiğine dikkati çekti.

  Sigara tüketiminin kısırlığa ciddi zemin hazırladığını vurgulayan Tavmergen, "Çünkü, günde 10-15 sigara tüketilmesi ve bunun 5-6 yıl boyunca devam etmesi durumunda kadınların yaklaşık normalden 3-4 yıl önce menapoza girmesine neden olmaktadır" dedi. Yumurtlama fonksiyonlarının menapozdan 8 yıl önce bozulmaya başladığını belirten Tavmergen, şunları kaydetti:

  "Sigara tüketiminden kaynaklı kadının erken menapoza girmesi de daha erken dönemde yumurtlama fonksiyonlarının bozulmasına bağlı kısırlık sorunlarının yaşanmasına yol açacaktır. Bunun dışında sigaranın içindeki bazı maddelerin etkisiyle, yumurtanın kromozomlarında, genetik yapısında bazı bozulmalara neden olmaktadır. Bu da yumurtanın döllenmesini ya da döllense bile embriyonun yerleşmesi ve gelişmesini olumsuz etkileyebilir. Kadının pasif içici olması bile gebe kalma şansını yüzde 30 oranında olumsuz yönde etkileyecektir.

  Öte yandan, günde 3 bardaktan fazla kahve tüketilmesi de alınmış olan kafein sebebiyle yumurtanın genetik şifresinde bazı sorunlara neden olabilmektedir."

  Ayrıca, zirai bazı ilaçların da kısırlığa yol açabildiğini ifade eden Tavmergen, "Bunlar, iyi yıkanmayan yiyecekleri tüketmemiz halinde alınan maddelerdir. Bunlar da yumurtlama fonksiyonlarını ve yumurtanın kendisini olumsuz yönde etkiler. Çünkü, nikotin de dahil olmak üzere, vücutta biriken maddeler, yumurtanın içinde büyüdüğü yumurta kesesinin sıvısında da bol miktarda bulunabiliyorlar. Böylece yumurta gelişim süresince, kendisi için düşman olan bir çevrede gelişmek zorunda kalıyor. Bu durumdaki yumurta hücresi de maalesef arzu edilen kalitede olmuyor" uyarısında bulundu.

  KIYAFET SEÇİMİNE DİKKAT
  Kıyafet seçimlerinin de özellikle erkeklerde kısılığa neden olabildiğini belirten Tavmergen, "Sıkı ve dar pantolon giyildiğinde, erkek yumurtalıklarının vücuda daha yakın konumda durması sebebiyle ısı artışı oluşmaktadır. Isı artışı da sperm hücrelerinin hareketliliğine ve sayısına olumsuz yönde etki göstermektedir" dedi.

  Tavmergen, yapılan mesleğe bağlı çalışma koşullarının da erkek yumurtalığında oluşabilecek sorunlara zemin hazırlayabildiğini anlatarak, "Erkek yumurtalıklarında ısı artışa neden olan durumlar, genellikle gün içerisinde işin oturarak yapıldığı meslek gruplarında çalışanlarda görülmektedir. Uzun yol şoförlerinde, yüksek ısı karşısında çalışmak zorunda olan fırıncılık gibi hizmet verilen sektörlerde alışanlarda daha sık görülmektedir" diye konuştu.

  Cep telefonlarının yaymış oldukları alanlarının bazı tümörlerin gelişmesine neden olduğunu belirten Tavmergen, cep telefonlarının genital bölgelere yakın yerlerde tutulmasının kadında ve erkekte yumurtalık fonksiyonlarını olumsuz yönde etkileyebileciğine dikkati çekti.

  Prof. Dr. Erol Tavmergen, bunların dışında özellikle alkol tüketen erkeklerde spermlerde şekil bozukluğunun görülebildiğini sözlerine ekledi.(aa)
  laptopta öldürüyor...

  Prof. Dr. Mustafa Bahçeci, çocuk sahibi olmak isteyipte olamayan erkeklerle ilgili soruları yanıtladı. Bahçeci, özellikle ofis ortamında çalışan erkekler için tavsiyelerde bulundu.

  Erkeklerde kısırlığa yol açan ilginç nedenler var mı?

  Spermler için ideal olan sıcaklık 35.5 derece. Sıcak ortamlarda bulunmak sperm sayısını azaltıyor. Örneğin; diz üstü bilgisayarları uzun süre dizlerinin üzerinde kullanan erkeklerin sperm sayısı azalıyor. Sıcak ortamlarda bulunmak sperm üretimini olumsuz etkiliyor, testislerde sperm üretimi için düşük ısı gerekiyor. Hamamda, fırınlarda çalışan veya saunaya sık giden kişilerde sperm sayısında azalma görülüyor.

  Riskli meslekler var mı?

  Tabii... İşi gereği tarım ilaçlarıyla yakın teması olanlarda kısırlık oranı son derece yüksek. Bu kişilerin maske ile çalışması gerekir. Kişilerin yine işi ya da rahatsızlığı nedeniyle fazlaca radyasyona maruz kalmaları, demir ya da gıda fırını işçileri gibi aşırı sıcak ortamlarda çalışmaları da kısırlık nedeni olabilir. Aşırı sıcak her zaman sperm üretimini olumsuz etkiler. Kısırlık sorunu ile karşı karşıya olan erkeklere kesinlikle, sıcak su banyoları ya da saunaları tavsiye etmeyiz. Ayrıca dar iç çamaşırları da aşırı sıcak oluşturduğu için testis damarlarının genişlemesi sonucu sperm kalitesini azaltabilir.

  FİZİKSEL EZİYET GİBİ

  Çocuk sahibi olmak istendiğinde en büyük iş kadına düşüyor. Erkekler bir tek sperm veriyor. Erkekler için en zorlu tedavi hangisi?

  Çocuk sahibi olamayan bir çift için, özellikle erkek faktörü söz konusu ise; sperm vermek bir kabus! Çünkü bütün bu işlemler, erkek için öncelikle duygusal açıdan, sonra fiziksel olarak eziyete dönüşüyor. Her ne kadar artık kısırlığın sadece kadının değil, çiftin problemi olduğunu kabullenseler ve eşlerinin elini tutup gelseler de, söz konusu kendileri ile ilgili işlemler olunca oldukça zorlanıyorlar. Bu durumdaki baba adaylarından sperm elde etmek için bazen çok uğraşıyoruz. Sperm verme işlemlerinin erkekler için kabusa dönüşmemesi gerekiyor ve bunun tıbbi bir sorun olarak algılanması büyük önem taşıyor.

  ÇAPKIN ERKEKTE BİLE SORUN OLUYOR

  Sperm olmaması ne demek, iktidarsızlık anlamına mı geliyor?

  Erkeğin menisinde canlı veya cansız hiç sperm hücresi olmamasıdır. Bunun iktidarsızlıkla ilgisi
  yoktur. Seksüel olarak son derece aktif bir erkekte de bu sorun görülebilir. Ama artık bunun bile tedavisi var. TESE ile operasyonla sperm aranıyor, bazen bir tek sperm hücresi bile baba olmak için yeterli oluyor. Ama bu vakalar zor vakalardır ve biraz da şansa ihtiyaç duyulur.

  Sperm üretimi ve sperm sayısı artırılabilir mi?

  Doğru beslenme, hareketli yaşam, sigara, alkol, kafein alışkanlıklarının kontrolü, mevcut diyabet, tiroid yetmezliği gibi hastalıkların ve hormonal bozuklukların tedavisi, varikosel gibi sorunların cerrahi olarak düzeltilmesi, antioksidan destekler sperm sayısını artırabiliyor.

  SICAK BANYO BİLE ZARARLI

  Sigara, alkol ve ilaçlar sperm kalitesini düşürür mü?

  Evet. Ayrıca steroid, antidepresan, sulfomidli bazı antibiyotikler, kanser tedavisinde kullanılan kimi ilaçlar da sperm kalitesi, hareketliliği ve üretimi için zararlı olabilmektedir.


  ŞEKLİ BOZUK SPERM ERKEKTE KISIRLIK NEDENİ

  Erkekte sperm hücrelerinin üretiminde sayısal azlık (oligosperm)

  Hareket azlığı (astenosperm) veya
  yokluğu

  Hücrelerin kümelenmeleri (aglütinasyon) gibi nedenler tek başına olabileceği gibi, bütün bu faktörler bir arada da bulunabilir.

  SPERM SAYISINI DÜŞÜREN NEDENLER

  Bazen sperm hücresi, sperm kanallarının tıkalı olması nedeniyle dışarı çıkamaz (tıkanıklığa bağlı azospermi) veya hücre yapımının olmayışı ile ilgili yapısal azospermi görülebilir. Sperm yapımı ve olgunlaşmasına ait problemler, erkek kısırlığı nedenleri arasında en geniş grubu oluşturur.

  Sperm hücreleri, yeterli sayı, şekil veya hareket özelliklerinde olmamaları nedeniyle yumurtayı döllemeyebilirler.

  Bazı enfeksiyon hastalıkları üreme organlarını etkileyerek testislerde sperm yapımını bozabilirler.

  Ergenlik çağından sonra geçirilen kabakulak hastalığının, yüzde 25 oranında infertiliteye sebep olması en iyi bilinen örnektir.

  Hormonal eksiklikler, immünolojik bozukluklar (bazı erkeklerde kendi spermlerine karşı antikorlar oluşturarak sperm hareketleri bozulabilir veya spermlerin başlarından veya kuyruklarından yapışarak hareket yeteneğini kaybedebilir) neden olabilirler.

  Varikosel de sperm kalitesini bozabilir. Varikosel, erkek hastalarda yüzde 21-41 oranında görülür.

  Çevresel faktörler ve hayat tarzı sperm kalitesini etkileyebilir.

  SAĞLIKLI SPERM REÇETESİ

  Testislerin ısısının, vücut ısısından 1.5-2 derece daha düşük olması gerekir.

  İnmemiş testislerin bir an önce tedavi edilmesi gerekir.

  Sıcak banyo, hamam, sauna ve dar pantolonlar vücut ısısını arttırdığı için spermleri olumsuz etkiler.

  Estrojen etkisi olan besinler sperm sayısını azaltabiliyor. Denizlerdeki kirlilik nedeniyle kabuklu deniz hayvanlarında cıva, nikel gibi ağır metaller birikiyor ve bu ağır metaller sperm sayısını azaltıyor.

  Sigara ve alkol kullanımı, yanlış beslenme alışkanlıkları sonucu görülen aşırı şişmanlık gibi pek çok sosyal neden büyük rol oynuyor.

  Yüksek kolesterol, spermin zar yapısını bozduğu için döllenme yeteneğini azaltır ve kısırlığa neden olabilir. Bu nedenle özellikle aşırı yağlı, kolesterolü artırıcı gıdalardan uzak durmak bir erkek için çok büyük önem taşır
  6 Mayıs 2010
  #1
 2. dar pantolon ve laptop spermi öldürüyor mu? Cevapları

soru sor

dar pantolon ve laptop spermi öldürüyor mu?