Davlumbaz ve Davlumbaz Temizliği

İsimli konu WH 'Ev ve Dekorasyon' kategorisinde, ¦Żακκυм¦ üyesi tarafından 19 Eylül 2011 tarihinde yazılmıştır. Davlumbaz ve Davlumbaz Temizliği hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Davlumbaz ve Davlumbaz Temizliği

  Teknolojinin en çok kullanıldığı alanlardan biri de mutfak. Elektrikli birçok alet, mutfakta da hayatımızı kolaylaştırıyor. Buzdolabı, fırın, mutfak robotu derken davlumbazlarda vazgeçilmezlerden biri oldu. Mutfakta pişen yemeklerin evin her bölümüne dağılması istenmeyen bir durum. Özellikle kızartmalar ve balık gibi fazla koku yayan yiyeceklerin pişmesiyle yayılan koku ağırdır ve günlerce çıkmaz. Bu sebeplerle üretilmiş davlumbazlar koku problemine son veriyor. Davlumbazlar, modern ankastre mutfaklarda mutlaka bulunan bir detaydır. Model bakımından da çok zengin olan davlumbaz bütün beyaz eşya üreticileri tarafından üretiliyor.

  [​IMG]

  Davlumbazları, baca sistemi ve filtre sistemi olarak iki sınıfa ayırabiliriz.

  Baca sistemi
  Davlumbazın boruyla bacaya bağlanması en sağlıklı olanıdır. Kokuyu en etkili yok eder ve uzun süre bakım gerektirmeden çalışır. Çektiği havayı, yayılma şansı vermeden direk bacaya iletir. Nadiren filtre tabletlerinin de temizlenmesi davlumbazın çalışma verimini arttırır.


  [​IMG]
  Filtre sistem
  Davlumbazın sadece filtreleriyle kokuyu hapseden ve temizleyen sistemdir. Bacaya bağlı değildir. Genellikle sonradan eklenen mutfaklarda hali hazırda baca bulunmamasıyla yapılan bir tercihtir. Baca açmak gibi zor işlere girişmek istemeyenler filtre sistem davlumbaz kullanır. Filtreli sistem davlumbaz, baca sistemi olan davlumbaza göre daha az koku temizler. İşlevinin devamı açısından bu filtreler temizlenmek zorunda.

  Davlumbaz filtreleri nasıl temizlenir?
  Davlumbazlarda bulunan filtre tabletleri yerlerinden çıkarılabilen parçalardır. Özellikle yağ tortuları bu tablete yapışır. Bu parçaları çıkarıp deterjanla yıkayabilirsiniz. Tabletler kuruduktan sonra tekrar yerlerine takılır.

  Genellikle davlumbaz mat gri metal malzemelerden yapılır. Davlumbazlarda da kaliteli seçim tavsiye ediyoruz çünkü silindiğinde ardından bıraktığı su dalgaları gözünüze hoş görünmeyebilir. Sert süngerler ve kuvvetli deterjanlar kullanılması çizilme ihtimaline karşı önerilmez. Davlumbazları temizlerken ılık suyla ıslatılmış yumuşak bezler kullanılmalı.

  Davlumbaz ve filtre temizliği konusunda kullandığınız markanın bakım elemanlarından daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
  19 Eylül 2011
  #1
 2. Davlumbaz ve Davlumbaz Temizliği Cevapları

 3. Önceden davul fırına biz davlumbaz diyorduk, yalnış biliyormuşum yani , bende o sanmıştım :) Meğersem bu farklı birşeymiş..:)
  12 Mart 2012
  #2
 4. Evet bu farklı aspiratör gibi, davul fırın ;
  [​IMG]

  böyle bişey :)
  12 Mart 2012
  #3
soru sor

Davlumbaz ve Davlumbaz Temizliği