Deprem ÇeŞİtlerİ

İsimli konu WH 'Coğrafya' kategorisinde, HoLyWar üyesi tarafından 23 Kasım 2007 tarihinde yazılmıştır. Deprem ÇeŞİtlerİ hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. DEPREM ÇEŞİTLERİ
  1. Tektonik Depremler: İç kuvvetlerin neden olduğu gerilimlerin boşalması ile meydana gelen yer kabuğu hareketlerinin yol açtığı sarsıntılara Tektonik Depremler adı verilir. Gerek şiddet gerekse etki alanı bakımından en önemli ve en yıkıcı olan depremlerdir. Yeryüzünde olan depremlerin % 90'ı bu gruba girer. Türkiye'de olan depremler de büyük çoğunlukla tektonik depremlerdir.
  *
  2. Volkanik Depremler: Bunlar volkanların püskürmesi sonucu oluşurlar. Yerin derinliklerinde ergimiş maddenin yeryüzüne çıkışı sırasındaki fiziksel ve kimyasal olaylar sonucunda oluşan gazların yapmış oldukları patlamalarla bu tür depremlerin meydana geldiği bilinmektedir. Bunlar da yanardağlarla ilgili olduklarından yereldirler ve önemli zarara neden olmazlar. Japonya ve İtalya'da oluşan depremlerin bir kısmı bu gruba girmektedir. Türkiye'de aktif yanardağ olmadığı için bu tip depremler olmamaktadır.
  *
  3. Çöküntü Depremleri: Bunlar yer altındaki boşlukların (mağara), kömür ocaklarında galerilerin, tuz ve jipsli arazilerde erime sonucu oluşan boşlukları tavan bloğunun çökmesi ile oluşurlar. Hissedilme alanları yerel olup enerjileri azdır fazla zarar getirmezler. Özellikle karstik sahalarda görülürler. Ülkemizde en çok Akdeniz Bölgesindeki karstik mağaraların tavan kısımlarının çökmesi ile meydana gelirler.
  23 Kasım 2007
  #1
 2. Deprem ÇeŞİtlerİ Cevapları

 3. çok teşekkür ederim böyle gerekli bir bilgi paylaştıgınız için allah razı olsun aslanım
  25 Mayıs 2010
  #2
 4. teşekkür ederim ödevimin bir konusuda bura idi
  29 Aralık 2010
  #3
 5. İyi cok saol ...
  1 Mart 2011
  #4
soru sor

Deprem ÇeŞİtlerİ