Dinamometre ve Basit Dinamometre yapımı

İsimli konu WH 'Ansiklopedi' kategorisinde, ●ŚOП İKλZ● üyesi tarafından 23 Kasım 2010 tarihinde yazılmıştır. Dinamometre ve Basit Dinamometre yapımı hakkında bilgi ve tartışmalar.


 1. Dinamometre ve Basit Dinamometre yapımı  Dinamometre (ya da kuvvetölçer) en çok, bir elektrik motorununya da bir otomobil motorunun beygir gücünü ölçmede de kullanılır. Döner parçaya uygulanan burma kuvveti (moment) ile açısal hızın çarpımı, kuvveti verir. Cismin uyguladığı kuvvet ne kadar büyükse yay o kadar gerilir. Dinamometrede ölçülen değerler, Newton birimiyle (N) gösterilir. (1 Newton = 1.9.81 kg)
  Dinamometreler metallerin esneklik özelliğinden yararlanılarak yapılmıştır. İç içe geçmiş iki borudan oluşur. İçteki boruda yay asılıdır. İçteki borunun üzeri eşit olarak bölümlendirilmiştir. Cisim içteki borunun ucundaki çengele takılır. Yer cismi ne kadar kendine doğru çekebilirse o cismin ağırlığı o kadardır.


  BENİM DİNAMOMETREM  MALZEMELER
  Bir Adet Şırınga
  Bir Adet Yay(Baskı Yayı)
  Bir Adet 10 cm Boyunda Bakır Tel
  DİNAMOMETRENİN YAPILIŞI
  İlk önce şırınganın sapının ucundaki pistonu çıkartıyoruz. Sonra 10 cm boyundaki telimizi pense ile 3 cm lik bölümünü tutup ocakta kırmızılaşıncaya kadar tutuyoruz. Telimizin istediğimiz yeri kırmızı olunca şırınganın sapındaki pistonu çıkardığımız yerin yan taraftan ısınan demir ile eriterek demirin şırınganın sapının ortasına sokuyoruz geriye kalan kısa demiri pistonu çıkarılan yerin etrafına doluyoruz. Demirin geriye kalan 7 cm lik bölümünü dümdüz yapıyoruz. Dümdüz yaptığımız telimizin ucundan yayımızı geçiriyoruz. Sonra şırınganın sapını şırıngaya ucunda telle birlikte takıyoruz. Sapın ucundaki teli de şırınganın ucundan çıkartıyoruz. Şırınganın ucundan çıkan telin 1 cm liğini çengel şeklinde kıvırıyoruz. Ve işte dinamometremiz hazır.

  SORULAR

  1- Dinamometre ne işe yarar?
  A) Isıyı ölçer B) Basınçölçer C) Kuvveti ölçer D) Hızı ölçer


  2- Ayşe hazır olarak aldığı dinamometresi ile evine gidiyor. Hemen dinamometreye ağırlık asmak istiyor ve pazardan aldıkları 7 kg’lık patates çuvalını dinamometrenin çengeline asıyor. Ve kaldırdığında dinamometrenin yayının enekliğini kaybettiğini fark ediyor.
  Ayşe’nin dinamometresinin yayı neden esnekliğini kaybetmiş olabilir?


  3- Kuvvetin birimi nedir?
  A) Cm B) Km C) Amper D) Newton

  4- Dinamometrenin içinde sıkışan yayda o anda depolanan enerji türü nedir?
  A) Kinetik Enerji B) Potansiyel Enerji C) Rüzgâr Enerjisi D) Elektrik Enerjisi


  DOĞRU-YANLIŞ

  Aşağıda doğru olanların başına “D” yanlış olanların başına “Y” harfi koyunuz.

  ( ) Dinamometrenin içinde yay kesinlikle kullanılmaz.

  ( ) Dinamometre basınçölçer.

  ( ) Günlük hayatımızda dinamometreler tamamen kalkmıştır.

  ( ) Dinamometre haberleşmeyi sağlayan araçlar arsında sayılamaz
  .

  23 Kasım 2010
  #1
 2. Dinamometre ve Basit Dinamometre yapımı Cevapları

soru sor

Dinamometre ve Basit Dinamometre yapımı