DNA nedir, nerede bulunur?

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, Opacy üyesi tarafından 20 Kasım 2007 tarihinde yazılmıştır. DNA nedir, nerede bulunur? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. DNA nedir, nerede bulunur?:
  DNA "Deoksi Ribo Nükleik Asit" isimli bir tür molekül grubunun kısaltılmış isimidir.DNA'nın çift zincirli ip merdivene benzediğinden bahsetmiştik(Bkz.Önsoz,Sekil-1).Çift zincirli yapıdaki DNA zinciri oldukça uzun bir zincirdir.Bu zincir hücre içindeki özel enzimler ve proteinler aracılığı ile paketlenir.
  Nasılki uzun bir ipi makaraya düzenli bir şekilde sarıyorsanız, hücrede buna benzer bir mekanizma ile DNA yı paketleyerek çekirdeğinin (Nukleus) içine yerleştirir.DNA her hücrede bulunur.Örneğin şu an ekrana bakan gözlerinizdeki her hücrenin içinde DNA zinciri paketlenmiş bir vaziyette yerleşik olarak bulunur.Veyahut klavyeyi kullanan ellerinizdeki herbir hücrenin içerisinde ayrı ayrı DNA molekülü bulunur.Böbreklerinizin hücrelerinde, karaciğerinizin hücrelerinde, kemik hücrelerinizde kısacası vücudunuzdaki her hücrede DNA molekülü mevcuttur.
  DNA uzun bir zincir olmasına karşılık üzerindeki baz sıraları bir düzen içerisinde taksim edilmiştir. Taksim edilen bu baz gruplarına ise" Gen "denir.Mesela bir canlının DNA zincirinde 15.000.000 adet baz(Nukleotid) dizisi olsun ve bu baz dizileri 1000 ' er adet olmak üzere 15 gruba ayrılmış olsun.İşte bu 15 tane grubun her biri birer "gen" dir.İnsan hücresinde ise yaklaşık olarak 3 milyar adet gen bulunur.Tabii her genin içinde binlerce nükleotid dizisi vardır.
  Bir canlının bütün karakterleri ise DNA daki genlerde saklıdır.Bu genlerin nasıl olupta bir canlıyı meydana getirdiğine ilerleyen bölümlerde deyineceğiz.
  [​IMG]
  Yukarıdaki DNA zincirine bakacak olursanız a,t,g ve c olmak üzere 4 farklı bazın birbirleriyle karşı karşıya gelerek bağlandığını görürsünüz.Bu bağlanmalar belirli bir düzene göre yapılır. "a=adenin","t=timin","g=guanin" ve "c=sitozin" bazları arasında adenin bazı yanlızca timin ile guanin bazı ise yanlızca sitozin(c) ile bağ yapar.Bunun nedeni ise oldukça ilginçtir.
  Adenin ve Guanin bazları yapısal olarak büyük boylu moleküllerdir.Timin ve Sitozin ise küçük boylu moleküllerdir.Adenin ve timin bazlarını bir futbol topu, guanin ve sitozin bazlarını ise tenis topu olarak düşünebilirsiniz.
  Eger adenin bazının karşısına timin değilde guanin gelseydi heliks yapısının düzgün ilerlemesi mümkün olmayacaktı.Fakat DNA da küçük bazlara karşı büyük bazların gelmesiyle aradaki mesafenin her noktada sabit olması sağlanmıştır. DNA nın yapısı bazların bu şekilde ardı ardına sıralanmasıyla uzayıp gider.Aşağıdaki şekilde ise bazların sıralanışı biraz daha anlaşılır bir şekilde görülmektedir.
  [​IMG] Eminizki bazların DNA üzerinde bu şekilde sıralanmasının, canlılığın "şifresi" ile ne ilgisi olduğunu merak ediyorsunuzdur.Az öncede belirttiğimiz gibi bu şifrelerin bir canlı organizmayi nasıl meydana getirdiğini şimdi açıklayacağız.
  DNA daki şifrelerden canlı bir organizmanın meydana gelmesi, aslında hücre içinde oldukça karmaşık bir dizi işlem neticesinde meyadana gelir.Fakat yazımızda bu işlemleri en kaba haliyle ele aldık.
  DNA daki şifrelerin deşifre olup organizmayı meydana getirmesi aşama aşama meydana gelmektedir.Bu aşamalar ise sırasıyla ;
  1-) DNA dan RNA sentezi (Transkripsiyon)
  2-) RNA dan protein sentezi (Translasyon)
  3-) Proteini üretilen hücrenin farklılaşması (Morfogenez)
  Şimdi bu aşamaları teker teker ele alarak yanlızca bir DNA molekülünden devasal bir canlının nasıl mükemmel bir şekilde meydana geldiğini öğrenelim.
  20 Kasım 2007
  #1
 2. DNA nedir, nerede bulunur? Cevapları

 3. saol odev ıcın bu bılgıler cok lasımdı:)
  5 Ekim 2008
  #2
 4. ben ce çok az daha çok bilgi lazım
  15 Şubat 2009
  #3
 5. okulda öğrenmiştik biliodum iice pekişti sağol dostum
  20 Şubat 2009
  #4
 6. Yüce yaradanın kusursuz sanatı. vay beee cok saol bızımle paylastıgın ıcın
  20 Şubat 2009
  #5
 7. ben tşk ederim dostlar
  20 Mart 2009
  #6
 8. paylaşım için tşkler...
  1 Mayıs 2009
  #7
 9. düzgün konuş [kizgin] saol paylaştığın için
  1 Mayıs 2009
  #8
 10. paylaşım için saol......
  9 Mayıs 2009
  #9
 11. PAyLasım ıcın saoL ...
  15 Temmuz 2009
  #10
 12. :yuppi::yuppi::yuppi:Tek BüyüK War Oda FenerBahçe:yuppi::yuppi::yuppi::yuppi:
  19 Kasım 2009
  #11
 13. güzel olmuş
  14 Ekim 2010
  #12
 14. paylasım için tşkrlrrrr :) :) :)
  14 Aralık 2010
  #13
 15. ya bildiğim şeyleri buraya yazmışsınız.daha ilginç daha dikkat çekici bilgiler verseniz ya.
  17 Aralık 2011
  #14
 16. Dna nerede bulunur
  6 Ekim 2012
  #15
soru sor

DNA nedir, nerede bulunur?