Dünyanın En Zehirli Örümcekleri (ß_ßı'nın istegi üzerine:)

İsimli konu WH 'Garip Olaylar' kategorisinde, Revenge66 üyesi tarafından 18 Haziran 2010 tarihinde yazılmıştır. Dünyanın En Zehirli Örümcekleri (ß_ßı'nın istegi üzerine:) hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. [​IMG]
  Karadul Özellikleri:
  Boy: En fazla 2 cm, karın çapı 1 cm.
  Renk: Parlak siyah, bazen kahverengi tonları
  Karınlarının alt bölgesinde bulunan kırmızı leke genelde bir kum saati şeklindedir. Isırdığında çok acı veriyor olması ve etkisinin birkaç gün sürmesi sebebiyle, insanlar arasında korkulan bir örümcek türüdür. Bu ısırıklar öldürücü olmamakla birlikte, küçük çocuklar ve yaşlılar için risk teşkil etmektedir.

  Davranışları:
  Kara dul örümcekleri, yere yakın seviyelerde, belirli bir şekli olmayan yapı iskelesi tipinde ağlar kurarlar. Ağları, kerste yığınları altı, kutuların arası gibi korunaklı yerlerde görülür. Yüksek bir noktadan belirli mesafeye ağ şeridi atıp, bu şekilde yeni noktalara sıçrayabilir. Bu sebeple, binalarda görülürler ancak kısa sürede ölürler. Avlayabildikleri her tür böceği yerler. Dişileri genellikle erkeklerini yerler.
  Yaşam Alanları:
  Isırma vakalarına, açıkta duran bir eşyayı kaldırırken veya bir terliği giyerken, altında saklanan kara dul örümceğiyle temas edilmesinde rastlanır. Ağlarını kuytu ve korumalı yerlerde kurup, bu noktalardaki böcekleri avlamaya çalışırlar. Bu alanlar garaj veya dış alanlarda gelişigüzel yerleştirilmiş tüm malzemelerin altlarıdır.

  Mücadele İpuçları:
  - Dış alanda, garajlarda, bodrumlarda ve depolarda uzun süredir yerinden oynatılmamış malzemeleri taşırken, ısırılma riskine karşı eldiven giyilmelidir.
  -Örümcek gözle görülmese de, ağlara çıplak elle müdahale edilmemelidir.
  - Mücadele Otaş gibi profesyonel bir firma yardımıyla yapılmalıdır. Sayıca fazla olduklarında vakumlanmaları gerekir.

  Kahverengi İnziva Örümceği
  Loxosceles reclusa

  Brown Recluse Spider:


  [​IMG]

  Özellikleri:
  Boy: En fazla 1,50 cm, ayaklarıyla birlikte çapı 4 cm.
  Renk: Açık kahverengi
  En belirleyici özellikleri kafalarının ön kısmında üç çift olarak sıralanmış altı göz ve kafalarının arka kısmındaki keman şeklindeki izdir. Bu şekil sebebiyle keman örümceği ‘violin’ olarak da adlandırılırlar.

  Davranışları:
  Birçok örümcek gibi, kendini müdafaa etmek dışında insan ısırma alışkanlıkları yoktur. Maalesef ısırdıklarında, oldukça çirkin ve ülsere dönüşebilecek açık bir yaraya sebep olurlar. Eğer pansuman yapılmazsa ve bir doktor kontrolü olmazsa, bu ısırıklar enfeksiyon kapabilir ve doku nekrozu oluşabilir.

  Yaşam Alanları:
  İç ve dış alanlardaki tüm köşeler kahverengi inziva örümcekleri için ağ kurma noktalarıdır. Garaj, ara bölme, bodrum gibi yerlerde daha fazla böcek yaşayabildiğinden ağlarını genelde buralara kurarlar.

  Mücadele İpuçları:
  Bu cins örümcekle karşılaşılan evlerde, ortada mümkün olduğunca eşya, giyecek, ayakkabı bırakılmaması; ayakkabıların sallanmadan giyilmemesi; yatakların duvar ve perdelere bitişik olmaması; uzanmadan önce yatakların kontrol edilmesi gereklidir.  Evcil Örümcek
  Tegenaria domestica

  Domestic House Spider:


  [​IMG]

  Özellikleri:
  Boy: En fazla 2,50 cm, ayaklarıyla birlikte çapı 5 cm
  Renk: Kahverengimsi gri ve üzerinde şekiller


  Davranışları:
  Evcil örümcekler, düz ancak bir ucu huni şeklinde bir ağ örerler. Dişiler hayatlarının büyük kısmını ağda geçirirken, erkek ve yavrular daha uygun ağ noktaları aramak için gezinirler ve kapalı mekanlarda görülenler bunlardır. Isırmaları tehlike arzetmez

  Yaşam Alanları:
  Bu cins örümcekler, ağlarını yarık çatlak yerlere yaparlar. Bu yolla, huni şeklindeki ucu inzivaya çekilme amacıyla yarığın içine yaparlar. Bu ağlar bodrum, garaj gibi yerlerde ve dış alanda bitkilerin üzerinde görülürler.

  Mücadele İpuçları:
  En önemli mücadele yolu ağlarını bulmak, tahrip etmek ve yarık çatlak içerisine kimyasal uygulama yaparak örümceğin öldüğünden emin olmaktır. Yeni örümcek girişini önleyebilmek için, bina çevresinde yoğun bitki örtüsü oluşmasını engellemek, dış alandaki yarık çatlakları kapatmak, tavan aralarını izole etmek, tesisat girişlerini tecrit etmek gerekir. Sayıca fazlalaştıklarında profesyonel hizmet alınması ve gerekli uygulamaların yapılması faydalı olacaktır.  Zıplayan Örümcek
  Family Salticidae

  Jumping Spider:


  [​IMG]

  Özellikleri:
  Boy: 1 cm.
  Renk: Siyah veya gri.
  Bazıları parlak renkli veya parlak renk lekeli Bu örümcekler yoğun tüyle kaplıdır.

  Davranışları:
  Gündüzleri aktif olmaları sebebiyle, evlerin çevresinde en sık görülen örümcek türüdür. İri ve güçlü yapıları, hızlı hareketleri ve başarılı zıplayışlarıyla tanınırlar. Çok geniş iki göze sahip olup, bundan avlarının yerini tespit etmede faydalanırlar.

  Yaşam Alanları:
  Bu örümcekler dış alanda bitki yaprakları arasında, çit, duvar, teras gibi yerlerde yaşar ve av ararlar. Ender olarak evlere girerler.

  Mücadele İpuçları:
  Tehlikeli olmayan bu örümcekler bir ev zararlısı olarak kabul edilmezler. Kapalı alanda karşılaşılanlar çekinmeden yakalanıp dış alana atılabilirler.
  Tarantula
  Family Theraphosidae

  Tarantula:


  [​IMG]

  Özellikleri:
  Boy: En büyük örümcek türü, 6,0 - 6,50 cm. ayaklarıyla birlikte çapı 10 cm
  Renk: Kahverengi ve çok tüylü

  Davranışları:
  Tarantulalar pasif avcılardır. Yuvalarının yakınından geçen diğer böcek ve örümcekleri avlayarak beslenirler. Yalnız geceleri yuvaları dışında görülürler. Ancak yaz sonu ve sonbaharda, erkek tarantulalar çiftleşecek dişi bulabilmek için yuvalarından çok uzaklara gidebilir ve rastlantı sonucu garaj, bodrum gibi kapalı mekanlara girebilirler.

  Yaşam Alanları:
  Toprak içerisinde veya yerde duran malzemelerin altında yuvalanırlar.

  Mücadele İpuçları:
  Büyük boylarına rağmen, tarantulalar tehlikeli değillerdir ve yavaş hareket ederler. Karşılaşıldığında, vücutları bir fırça veya sopa yardımıyla yönlendirilip bir kutu içerisine alınabilir ve evden uzak bir noktaya bırakılabilirler.

  Tarantula


  [​IMG]

  Lycosa tarantula, adını İtalya'nın Taranto kentinden alan bir örümcektir. Aslında bir kurt örümceğidir. İsmi Roma döneminde Taranto kentinde tarihi ve kültürel nedenlerden dolayı yapılan ve bu örümceğe adanan tarantism adı verilen bir tarikat inanışı içerisinde yer alan tarantella isimli danstan gelmektedir. İnanışa göre bu dans Lycosa tarantula (kurt örümceği)'nin ölümcül etkilerini azaltacak ve bir çeşit terapi görevide yapmış olacaktı. Tarantella olarak bilinen bu dans sembolik olarak halen italya'da oynanmaktadır. Lycosa tarantula (Kurt örümceği) günümüzde Tarantula olarak sınıflandırılan eklembacaklı ailesinden ayrı ve farklı bir ailedir. Diğer kurt örümceklerinde olduğu gibi yavru (sling) örümcekler kendi başlarına hayatta kalmayı başarabilecekleri döneme kadar annelerinin sırtında yaşamlarını sürdürürler.(bknz:sağ üst foto) Annelerinden ayrılacak ergenliğe geldiklerinde dağılır ve her biri kendi yuvalarını hazırlar. Bu örümcekler kış boyunca yuvalarında kış uykusunda yatmaktadırlar. Erkekler 2, dişiler 4 yıl civarı yaşar. Gece aktif olurlar ve avını pusu kurarak yakalamayı tercih ederler.

  TARANTİSM
  Roma döneminde Lycosa tarantula tarafından ısırılan insanların tedavi olabilmek için yaptıkları özel bir dans (tarantella) ve inanışlarına verilen isimdir.

  ZEHİR
  Tüm örümceklerde bir tür zehir mevcuttur. Bu zehirleri avlanmak ve kendilerini korumak için kullanırlar. Lycosa tarantulanın zehri bir böcek için ölümcül etkiye sahipken bir insanda daha az bir etkiye sahiptir.  Migale

  [​IMG]

  Bilinen en iri ve en zehirli örümcek türü. (guyanada yaşayan migale) gövdesi 9cm uzunluğundadır. bu hayvan yirmi yıl, hatta bazen daha fazla yaşayabilir.  Karadul

  [​IMG]
  Genellikle karanlık yerlerde, tavan aralarında yaşar. Sekiz gözü vardır. Karın bölgesinde tepeleri birleşik iki üçgene benzeyen kum saati gibi bir işaret bulunur. Ortalama 10-12 mm büyüklüktedir. Avrupa'nın güney bölgesinde sık rastlanır. Ağ tuzakları kurarak avlanır. Çaprazvari tellerle ördüğü ağın ortasında kısa bir tünel bulunur. Burada böceklere pusu kurar.
  Dişi, eşleşmeden sonra çoğu zaman erkeğini yediğinden dolayı karadul olarak da bilinir. Dişisi, kuvvetli bir zehire sahip olmakla beraber, sokmasından kaynaklanan rahatsızlık abartılmaktadır. Zehri, bir insanı öldürebilecek kadar tehlikeli olmasada her yıl karadul ısırmasından 15 insan ölür. Bu köpekbalığı ısırmasının 2 katıdır.

  İşte dünyanın en zehirli örümceği !
  [​IMG]


  Dünyanın en zehirli örümceği hakkında tüm bilimeyenler...

  Hollywood bilimsel araştırma merkezinin tezine göre, dünyanın en zehirli örümceği, kahverengi keşiş örümceği... Bu örümceğe, sinema ekranlarında da bolca rastlamak mümkün... Hızla zehirli, bol kıllı bir kahverengi örümcekten kaçan insanlar ve bu örümceği etkisiz hale getirmek için hayatını riske atan kahramanımız...  [​IMG]


  Gerçekte, bizim "Arachnophobia-tarantulas" olarak bildiğimiz bu korkunç örümcek, sizi ısırdıktan yalnızca 15 saniye sonra hayata gözlerinizi yumarsınız... Çünkü örümceğin bedeninize enjekte ettiği zehir, tüm sinir sisteminizi anında felç eder ve kalbinizin durması yalnızca saniyeler sürer..

  Her ne kadar bu olasılıklar korkutucu gibi gözükse de, bu örümceğin sizi sokma sebebi yalnızca kendini tehdit altında hissetmesi olabilir... Ayrıca sanıldığı gibi zehirli örümcek türleri çok fazla da değildir. Bu güne kadar bilinen 40.000 örümcek türünden çok az bir kısmı sizi ısırdığında, vücudunuzda ağrıya veya hasara neden olabilecek toksine sahiptir...
  [​IMG]  Bütün bu bilgilerin ışığında, kim bir gece korkunç bir keşiş kahverengi veya kara dulla karşılaşmak ister ki ?....
  [​IMG]
  18 Haziran 2010
  #1
 2. Dünyanın En Zehirli Örümcekleri (ß_ßı'nın istegi üzerine:) Cevapları

 3. öff yürü git :D
  21 Haziran 2010
  #2
 4. tırstım :hehehe::hehehe:
  21 Haziran 2010
  #3
 5. [​IMG]


  işte bu ya boceklerın efendısı super bişey bu inan olsa evde evcıl hayvan gıbı beslerım kafezsız fln sahane bısey
  21 Haziran 2010
  #4
 6. Yoruma saol,
  23 Haziran 2010
  #5
 7. bnd trstmm:s
  24 Haziran 2010
  #6
 8. sana katılıyorum kardeşim
  24 Haziran 2010
  #7
 9. Daha bir çok zehirli canlı var ama örümcek insaları en cok korkutanlardan biridir Paylaşım için Teşekkürler
  21 Aralık 2010
  #8
 10. Karadul u köyde görmüştüm evde :S Ananem bırak gitsin o zararsız demişti uyurken 1 gözüm açık uyumuştum ama artık sık görüyorum çoğaldımı ne :D Vicudundaki kum saatine benzer işaret çok belli ediyor kendini uzaktan
  21 Aralık 2010
  #9
 11. en iyi tarafı bunların gerçekten tarantulla nın zehri insana etki etmemesi beni sevindiriyor. ama keşiş örümceğin bacakları parlıyor en son foto da. korktum
  22 Aralık 2010
  #10
 12. ben örümceklerden nefret ederim bu fotoları gördükten sonra bayağı midem bulandı gece rüyama girerler diye korkuyorum zaten bi kaç gün önce rüyamda yine örümcek görmüştüm BIKTIM ŞU ÖRÜMCEKLERDEN
  22 Aralık 2010
  #11
 13. Karadul <3
  23 Aralık 2010
  #12
 14. Yorumlara sağolun :tamam:
  30 Mayıs 2011
  #13
 15. Geçen hafta bunu yakalamak için canım çıktı. Sonra öldürdüm.
  30 Mayıs 2011
  #14
 16. Bu böcekler beni ısırsa .... :D
  30 Mayıs 2011
  #15
 17. Geçmiş olsun :D
  31 Mayıs 2011
  #16
 18. Yorumlara sağolun :tamam:
  22 Eylül 2011
  #17
 19. örümcek adamıda karadul örümceği ısırıyordu dikkat ederseniz:D:D
  13 Ekim 2011
  #18
soru sor

Dünyanın En Zehirli Örümcekleri (ß_ßı'nın istegi üzerine:)