Einstein 'in En Güzel Anlamlı Sözleri Mutlaka Okuyun

İsimli konu WH 'Genel Sohbet' kategorisinde, ADINLAR üyesi tarafından 11 Aralık 2010 tarihinde yazılmıştır. Einstein 'in En Güzel Anlamlı Sözleri Mutlaka Okuyun hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. - "Hayal gücü(Fantazi) bilgiden daha önemlidir."
  - "Bir hatayı ikiden fazla tekrarlamayan en mükemmel insandır."
  - "Beyninizin varolan ögretiler tarafindan ele geçirilmesine asla izin vermeyin."
  - "Eğer gerçegi açıklamak istiyorsan zarafeti terziye bırak."
  - Ayrıca, evliligin fantazi sahibi olmayan bir domuz tarafindan kesfedildigini soylediği de söylenmektedir.
  - "Büyük zekalar, sıradan ruhlar tarafından engellenmiştir."
  - Çocukken: "Okula gitmem neden gerekiyor babacığım?"
  evrenin en anlaşılmaz özelliği, anlaşılabilir olmasıdır
  tanrı zar atmaz..
  salt mantıksal düşünceyle ampirik dünyaya ilişkin bilgi elde edemezsin.
  - aklı ile övünen kişi hücresinin genişliği ile övünen mahkuma benzer.

  -"İşte orada" diyordu Einstein ve ekliyordu: " Bu muazzam alem vardı ve karşımızda bizim varlığımıza tabi olmaksızın büyük ve ebedi bir bilmece gibi duruyordu. Bu alemin temaşası, bana bir kurtuluş yolu gibi görünüyordu."
  -Einstein, ABD’ de kendisini hiçbir zaman yurdunda hissetmedi. O, hep huzursuz oldu: Bir defasında :
  Yahudiler için ben bir azizim
  Amerikalılar için bir gösteri parçası
  İş arkadaşlarım için bir şarlatan "
  demişti.
  -Einstein, doğumda hiçbir seçimi olmadığını, fakat ölümünün kendi seçimi olabileceğini biliyordu.
  einstein sürekli çıktığı seminerlerden çok sıkılır ve yine bir seminere giderken bunu şöförüyle paylaşır, şöför onun yerine kendisinin çıkmasını teklif eder. sürekli aynı şeyleri anlattığı için ezberlediğini ve aksamadan çıkıp anlatabileceğini söler. bölelikle einstein dinlenecektir. Seminer başlar ve şöför hiç şaşırmadan anlatır her şeyi. son söz bittiğinde adamın biri bir soru sorar kürsüde bulunan şöför bir müddet durakladıktan sonra şöle der " bu öylesine basit bir sorudur ki bunu en arka sırada oturan şöförüm bile yanıtlayabilir. "
  -"Relativite kuramım başarıyla kanıtlanırsa Almanya benim bir Alman olduğumu iddia edecek, Fransa ise dünya vatandaşı olduğumu açıklayacaktır. Kuramım gerçek dışı çıktığında ise, Fransa bir Alman olduğumu söyleyecek, Almanya ise bir Yahudi olduğumu açıklayacaktır."
  Fransız Felsefe Cemiyeti'ne konferansından.
  zamanın güzellerinden biri gel seninle bir çocuk yapalım ,benim güzelliğim ve senin zekanla mükemmel insan olur demiş. o da ya senin zekan ve benim güzelliğimi alırsa ne olur diye sormuş....affınıza sığınıyorum yanlış bilgi vermiş olabilirim fakat olay gerçektir.
  -" uzayın sonunu görebilseydiniz,gördüğünüz nokta kendi enseniz olurdu..."
  -E=mc2
  -"ben gelecek için hiç endişe duymadım, o yeterince hızlı geliyor..."
  -bir de yunan grameri öğretmeninin einstein'e söyleyerek tarihe geçtiği bir söz vardır.
  ''sen adam olmazsın ''
  -hayatı yaşamanın iki yolu vardır.biri, hiçbir şey mucize değilmiş gibi yaşamak.diğeriyse sanki her şey bir mucizeymiş gibi.
  eger bir adam marşla uyum icinde yuruyebiliyorsa gozumde onun hicbir degeri yoktur, çünkü
  kendisine yalnizca bir omurilik yetebilecegi halde, her nasilsa,
  bir beyni olmustur onun. uygarligin bu lekesi en kisa surede yok edilmelidir.
  -emirle gelen kahramaliktan, bilincsiz siddetten, aptalca milliyetcilikten, nasil da nefret ediyorum!
  -ben savasi oylesine tiksinti verici ve asagilayici buluyorum ki, boyle
  -igrenc bir eyleme katilmaktansa kendi kendimi parcalayip yok ederim daha iyi!
  -benim anlayisima gore, siradan bir cinayet, savasta adam öldürmekren daha kötü değildir.
  -"aklı ile övunen kişi hücresinin genişliği ile övünen mahkuma benzer"
  -Tanrı zar atar ama zar tutar!
  -"hiçbir sihir ve gizeme inanmıyorsanız bir ölüden farkınız yoktur."
  -delilik, aynı şeyi tekrar tekrar yapıp, her defasında başka sonuç çıkmasını beklemektir.
  -beni bir karım anladı, o da yanlış anladı...
  -Einstein aktif profesörlük yaparken bir öğrencisi ona sordu:" Bu seneki sorular geçen seneki soruların aynısı? "
  "Doğru!" dedi ve ekledi, "Ancak bu sene bütün cevaplar farklı!"
  insanların aşık olmasında yer çekimi kuvvetinin sorumluluğu yoktur.
  - "Dinin gerçeği benim için, insanın kendisini bir başka insanın yerine koyabilmesi, onun sevinciyle sevinip, onun üzüntüsüyle kederlenmesidir."
  - "Şu kâinatın akla dayandığı veya en azından anlaşılır olduğu kanaati (ki bu, dini duyguya yakındır) bütün bilimsel çalışmaların temelini teşkil eder. Bu kanaat, aynı zamanda benim Tanrı anlayışımı oluşturur."
  - "Emredici ahlâk, insanlığın en kıymetli geleneğidir. Ahlâki davranış, basitçe, hayatın belli zevklerine sırt dönmenin emredilmesine dayanmaz. Daha ziyade, bütün insanlar için daha mutlu bir kader olarak kabul edilen faydaya dayanır."
  - "Konfor ve mutluluk, benim için asla ulaşılması gereken amaçlar olmadı. Mal sahibi olma, aldatıcı vitrin başarıları ve lüks hayat, ilk gençlik döneminden bu yana bana küçümsenmeye ve hor görülmeye lâyık şeyler gibi geldi. Hatta ahlâkın bu en alt derecesini zevk düşkünü sefihlerin ideali olarak adlandırıyorum."
  - "Hayat her zaman bir birşey olmaktır, asla mevcut olmak değil."
  - "Müzik için bir tutku olduğu gibi, anlamak için de bir tutku vardır. Bu tutku daha ziyade çocuklarda görülür, fakat yaşın ilerlemesiyle çoğunda kaybolur. Bu olmaksızın, ne matematik ne de bilimler olurdu. Bende her zaman mevcut olan bu tutku asla azalmadı."
  - "Bence, bir kişiye hayranlık duyulması doğru değildir. Tabiatın, çocukları arasında yetenekleri çok çeşitli olarak dağıtması kendindendir ve oldukça yetenekli bu çocukların sayısı da bir hayli fazladır. Bunların büyük kısmının sessiz ve silik bir varlık sürdürdüğü kanaatindeyim. Bunlardan bazılarına ölçüsüz olarak hayranlık duyulması, bana ne doğru, ne de iyi bir beğeni olarak geliyor, zira insanlar, onlara insanüstü zekâ ve karakter atfediyorlar. Kesin olarak benim payıma düşen şu; bana atfedilen kapasite ve mükemmellik ile gerçekte sahip olduğum arasında gerçekten gülünç bir tezat var. Eğer güzel bir teselli bulmasaydım, hakkımdaki bu kanı, benim için dayanılmaz olacaktı. Bulduğum teselli, tarih boyunca kıymeti sadece ruhi ve ahlâki planda olan insanların kahraman kabul edildiği gerçeğidir. Maddeci çağımızda çok sık tenkit edilse de, bu olgu, insanların çoğunun, kişinin sahip olduğu bilgiye ve dürüstlüğe, zenginlik ve güçten daha fazla değer biçtiğini ispat eder."
  - "Benim tipimde bir adamın gelişme sürecinde, bütün çabayı varlık hakkındaki entelektüel kaygıya teksif etmek için sadece şahsi ve anlık konularla ilgilenmek, yavaş yavaş bırakıldığında bir dönüm noktası meydana gelir. Benim gibi bir adamın varoluşunda esas olan şey "ne" düşündüğü ve "nasıl" düşündüğüdür"
  - "İnsanlar dinlenmeli mi? Evet ama dinlenme nedir? Yattıkları zaman dinlenen insanlar vardır ve bunlar uyurlar, diğer bir kısım insanlar uyanık iken dinlenirler; bazılarının ise dinlenmek için çalışmaları veya yazmaları ya da eğlenmeleri gerekir. Herkese, nasıl dinlenilmesi gerektiğini göstermek için bir kanun çıkarırsanız, bu sizin herkesi aynı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Aynı olan iki insan bile yoktur"
  - "Belli bir hisle, saf düşüncenin, eskilerin rüyasını gördükleri, gerçeği yakalama istidadına sahip olduğunu düşünüyorum".
  - "Karşı karşıya kaldığınız aşılması güç problemleri, mevcut düşünce yapınızla çözemezsiniz; çünkü bu problemler, mevcut düşünce yapınızın ürünüdürler."
  - "Nasıl oluyor da, anlamadıkları halde herkes beni seviyor? "
  - "Bendeniz, bütün insanları seven münzeviyim."
  - "Güzel bir kızın yanındayken bir saat bir dakikada geçer gider, sıcak bir fırına girerseniz bir dakika bir saat gibi gelir."
  - "Sevgili gelecek kuşaklar! Sizler bizlerden daha barışçıl ve makul olmazsanız, cehennem sizi bekliyor!"
  - "Karıma, hiç izne çıkarmadığım müstahdem gibi davrandım."
  - "Araplarla dürüst işbirliği olmazsa barış da olmaz, refah da (İsraillilere hitaben)"
  - "Benim barışseverliğim bende insiyaki bir duygudur. Çünkü insanın öldürülmesi, bende tiksinti doğurmaktadır. Benim teorim, entelektüel bir teoriden doğmuyor, bilakis her türlü kan dökücülük, vahşet ve kine karşı duyduğum derin antipatiden ileri geliyor. Bu reaksiyonumu akılcılaştırmaya yönelebilirdim, ama bu gerçekte "a posteriori" (olaydan sonra, ondan ibret alarak geliştirilecek bir tepki) bir düşünce olacaktı."
  - "İnsanları barışçılığa kazandırmak, sosyalizme kazandırmaktan daha kolaydır. Ekonomik ve sosyal meseleler bugün çok daha zordur, fakat erkeklerin ve kadınların barışçı çözümlere inandıkları bir noktaya ulaşmaları gerekmektedir. Siyasi ve iktisadi problemlere bir işbirliği anlayışı içinde yaklaşılması ümit edilir. Her şeyden önce sosyalizm için değil ama pasifizm (barışçılık) için çalışmamız gerektiği kanaatindeyim"
  - "Modern eğitim tarzı, araştırma merakını henüz tam olarak boğamamıştır. Nazenin bir çiçeğe benzeyen araştırma merakı teşvik ve özellikle hürriyete ihtiyaç duyar, aksi takdirde sararıp solar. Gözlem ve araştırma yapma hazzının baskı, zorlama veya ödev duygusundan kaynaklandığına inanmak ciddi bir hatadır"
  - "Birşeyi ezberlemektense, her türlü cezayı çekmeyi tercih ederdim"
  - "Sosyal adalet ve sorumluluğa dair şiddetli idealim, insanlarla doğrudan biraraya gelme konusunda bilinen yetersizliğimle her zaman zıtlık arzetmiştir. At koşulan bir araba için biçilmiş bir kaftan, yani tek kişilik bir koşu takımı için uygun bir atım. Böyle bir tecerrüd bazen acıdır ama, diğerlerinin anlayış ve sempatisinden uzak olmaktan üzüntü duymuyorum. Muhakkak birşeyler kaybediyorum bu bakımdan, fakat diğerlerinin alışkanlıklarından ve peşin hükümlerinden kendimi kurtarıyorum ve ruh duruluğumu böylesine hareketli temeller üzerine dayandırma arzusunda değilim."
  ve....
  "Ben görevimi burada bitiriyorum."
  Son sözü.
  Alıntı Değildir Kendi Araştırıp Toplamıştır..
  11 Aralık 2010
  #1
 2. Einstein 'in En Güzel Anlamlı Sözleri Mutlaka Okuyun Cevapları

 3. emeğine sağlık
  12 Aralık 2010
  #2
soru sor

Einstein 'in En Güzel Anlamlı Sözleri Mutlaka Okuyun