eker portakal- kitap zeti

İsimli konu WH 'Kitap Özetleri' kategorisinde, cagoooo üyesi tarafından 28 Kasım 2007 tarihinde yazılmıştır. eker portakal- kitap zeti hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Zeze fakir bir ailenin ince ruhlu , zeki ancak anlaşılamamış, yaramaz bir çocuktur. Erken yaşta kendi kendine okumayı öğrenir, hayatın içine gerçeklerine daha erken atılır. Babası işsizdir. Annesi geç saatlere kadar çalışmaktadır. Okula başlayıncaya kadar geçen zamanda ablası ve küçük kardeşi ile evde yaşadıkları anlatılır. Zeze, diğer öğretmene hemen hemen tüm öğrenciler çiçek getirirken kendi öğretmenine kimsenin çiçek getirmediğini fark eder. Parası olmadığı için bir bahçeden çiçekleri gizlice toplar ve her sabah erkenden öğretmenin masasına bırakır. Ancak bir süre sonra yakalanır. Yaptığının hırsızlık olduğunu söylerler ve onu cezalandırırlar.
  İnce ruhunun yanında yaramaz olan Zeze’nin eline eski bir çorap geçer. Tıpkı yılana benzemesi onda muzur bir fikir uyandırır. Bir ucuna ip bağlar, ağacın üstünden geçirir ve saklanıp avını bekler. Annesinin arkadaşını korkutur ve dayakla cezalandırılır.
  Bir gün okula gitmek istemez. Bir Kiliseye gider oradaki mumları uçurtmasının ipine süreceğini söyleyerek papazdan alır ve Kilise’nin girişine mumları sürer. Yine annesinin bir arkadaşı Zeze’nin kurbanı olur, kayarak düşer. Zeze yine yakalanır, cezalandırılır.
  Zeze Noel’de babasının kendisine bir şey almadığına söylenmesini babasının duyduğunu fark edince çok üzülür, tüm gün babasına sigara alacak parayı biriktirmek için ayakkabı boyacılığı yapar.
  Yine okuldan kaçtığı bir gün sokakta müzik parçaları yazılı afişler satan bir adamla tanışır, yanında çalışmaya başlar. Bu sırada öğrendiği parçalardan birini babasını üzgün gördüğü bir gün söylemek ister. Babası Zeze’nin ilk cümlesine bir tokatla karşılık verir. “Devam et” der. Zeze devam eder. İkinci bir tokat daha gelir. Zeze söylediği şarkının sözlerinin anlamını bilmez. Babasının niçin sinirlendiğini de anlamaz. Zeze’nin gözlerinden yaşlar gelmeye başlar, babası çok sinirlenmiştir. Kemerini eline alır, Zeze’yi fena halde döver. Zeze buhran içindedir ve onu kimse anlamamaktadır. Bu nedenler onu bir portakal ağacı fidanı ile dost olmaya iter. Dertlerini bu fidanla paylaşır. Manuel Valenderes ise Zeze’nin dertlerini paylaştığı, orta yaşın üstünde bir dostudur. Belki de Zeze’yi anlayan tek yetişkindir. Zeze ona öylesine bağlanmıştır ki ona kendini evlatlık olarak alıp almayacağını sorar. Bu dostunun arabasıyla tren raylarının arasında parçalanması Zeze’yi karamsarlığa iter.
  Hikayenin sonunda babası iş bulmuştur ve Zeze’ye artık hayatlarının düzene gireceğini söyler. Ancak Valanderes ölmüş, Şeker Portakalı fidanı da kesilmiştir. Zeze için artık her şey bitmiştir.
  Hikaye “Olup bitenleri çocuklara niçin anlatmalı?” sorusu ile biter. Zeze’ye gerçekler çok erken anlatılmıştır.

  ÇOCUKSU ÖĞELER
  Zeze’nin hiç kimsenin çiçek getirmediği öğretmeni için bir bahçeden gizlice çiçek toplaması ve erkenden gelip öğretmeninin masasına bırakması.
  Babasını üzdüğünü düşündüğü için ayakkabı boyacılığı yaparak babasına en sevdiği sigarayı alacak kadar para biriktirmesi
  Ayağının kırık cam parçasıyla kesildiğini , ailesinin kızacağından korktuğu için çektiği acıya rağmen saklaması
  Şeker Portakalı ile kurduğu diyolog
  Babasını mutlu etmek için ona şarkı söylemesi.

  KAHRAMANLAR:
  Zeze: Fakir ve kalabalık bir ailenin en küçük oğlu. Oldukça zeki, ince düşünceli ve yaramaz bir çocuk. Kendinin kötü bir çocuk olduğunu düşünmekte ve ailesi tarafından kendine uygulanan şiddeti haklı görmektedir.
  Gloria: Zeze’nin ablasıdır ve evde Zeze’yi dövmeyen tek kişidir. Zeze’yi daima korur ve sever.
  Edmundo Dayı: Zeze’nin merak ettiği her şeyi sıkılmadan ona anlatan ve Zeze’ye sürekli bir şeyler öğreten yaşlı akrabalarıdır.
  Luis: Zeze’nin bakmakla zorunlu olduğu küçük kardeşidir. Zeze her zaman ona iyi olanı öğretmeye çalışmaktadır.
  Portekizli Manuel Valendares: Zeze’nin kötü bir şekilde tanıştığı fakat sonra çok iyi dost olduğu zengin bir adamdır.
  Minguinho: Zeze’nin evlerinin bahçesinde bulunan ve Zeze’nin hayatına dair her şeyi paylaştığı konuşarak rahatladığı şeker portakalı fidanının adıdır.
  28 Kasım 2007
  #1
 2. eker portakal- kitap zeti Cevapları

 3. lütfen bir daha yazın
  çünkü çok uzun
  13 Şubat 2012
  #2
 4. Teşekkürler
  18 Mart 2012
  #3
 5. çok teşekkür ederim çok işime yaradı Admin Helal olsun
  19 Mart 2012
  #4
 6. beninki böyle değil
  13 Mayıs 2012
  #5
 7. vallaha abi çok işime yaradı o upuzun kitabı okumaktansa buraya kısa özetini yazman iyi olmuş helal olsun be admin
  16 Haziran 2012
  #6
 8. oey

  oey

  helal olsun :)
  18 Kasım 2012
  #7
 9. helal admin süpesin hoca sınavda sorucaktı 1 gün vardı sınava Helal olsun
  7 Ocak 2013
  #8
 10. Bence okunması gereken bir kitap basitliğinin altında cok sey barındırıyor ... ben sonuna geldiğinde çok ağlamıştım... hayatımda iz bırakan bir kitap....
  9 Mayıs 2013
  #9
 11. Kitap, kısa bir özet şeklinde yazılır ama bu kadar uzun tutulmaz. Resmen kitabın hepsini yazmış. Sayfanın yöneticisi kimse kitabın özetinin bir kısmını yazar ve sonra merak uyandıracak şeklinde yarıda bırakırdım. Kitap almak isteyende merak uyandırmak için. Ama ben yine de kitabı okuyacağım.
  13 Mayıs 2013
  #10
 12. bence süper ödevlere kolaylık
  14 Mayıs 2013
  #11
 13. şeker portakalı
  15 Mayıs 2013
  #12
 14. gerçekten beğendim süpersiniz...
  18 Mayıs 2013
  #13
 15. bu hafta sınav
  20 Mayıs 2013
  #14
 16. Çok teşekkürler sınava 1 gün vardı fakat biraz daha uzun yazabilirdin
  28 Mayıs 2013
  #15
 17. az daha kısası yyok mu yaa bu ne ?? :(
  24 Nisan 2014
  #16
soru sor

eker portakal- kitap zeti