ELİFBA resimli..

İsimli konu WH 'İslam ve Din Kültürü' kategorisinde, Nacizane.. üyesi tarafından 30 Haziran 2009 tarihinde yazılmıştır. ELİFBA resimli.. hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Kur’an-ı Kerim Elifbası’nda 28 harf vardır!
  Kur’an-ı Kerim alfabesinin birbirinden güzel 28 harfi var.
  Bu harfler, “Elif” harfiyle başlar, “Ye” harfiyle biter. Bu harflerin Türkçede kullandığımız harflerden farklı bir özelliği vardır. Bu harfler sağdan sola doğru yazılır ve yine sağdan sola doğru okunurlar.

  [​IMG]Lâmelif:
  Lâm ile Elif’in birleşmesidir
  Lâmelif, Lâm ve Elif harfinin yanyana gelmesiyle oluşur. Bu da bizlere yazarken ve okurken kolaylıklar sağlar. Onun için Lamelif harfini de Kur’an harflerinden biri sayarız.


  [​IMG]

  [​IMG]


  Kur’an harflerinin okunuşlarını öğrenelim!
  Bütün dünya dilleri içinde, okunması en kolay kitap hiç şüphesiz Kur’an’dır. Kur’an’ın kendine has bir dili ve alfabesi vardır. Biz buna “Kur’an Alfabesi” diyoruz.
  Kur’an harflerini öğrenmek ve yazmak çok kolaydır. Zor olan bu harflerin telaffuzu, ağızdan çıkış şeklidir.
  Kur’an harflerini öğrenmek ve Kur’an’ı okuyabilmek için bu harflerin Türkçe alfabesindeki karşılıklarını ve okunuş şekillerini de bilmemiz gerekmektedir. Çünkü; Kur’an harflerinden bazılarının okunuş şekilleri ve sesleri, Türkçedekinden farklıdır. Hatta bu harfler içinde, Türkçede sesi bulunmayanlar ve Türkçe alfabede olmayan harfler de vardır.
  Onun için biz Kur’an harflerini, mümkün olduğu kadar, ağzımızdan çıkışlarına (mahrece) göre işaret ederek açıklamaya çalışacağız. İşte tek tek Kur’an harflerinin okunuşları:


  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]
  Yazılışlar ve harflerin bitişmesi
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Harekeler...
  Kur’an harfleri içinde sesli harf yoktur. Onun için bu harflerin okunuşunu ancak harekeler ve bazı özel işaretler sağlar.
  Şimdi biz elifbamızın bu sayfasından sonraki sayfalarda harekelerden başlayarak konuları “Cezim, Şedde, Tenvîn, Med harfleri, Belirlilik Takısı, Mukatta Harfleri ve He’nin Okunuşu”nu tek tek tanıtmaya çalışacağız.
  Harekeler üç çeşittir. Bunlar üstün, esre ve ötre diyerek isimlendirirler. Kur’an harflerinde Türkçedeki (a, e, i, u, ü) sesli harflerin yerini üstün, esre, ötre harekeleri alır. Bu harekeler, harfi Türkçedeki gibi kısa okuturlar.
  [​IMG]
  Üstün; harfin üstüne konan sola eğik bir çizgidir. İnce harflere “e” kalın harflere ise “a” sesi verir.
  [​IMG]
  Esre; harfin altına konan sola eğik bir çizgidir. İnce harflere “i” kalın harflere ise “ı” sesi verir.
  [​IMG]
  Ötre; küçük “vâv” harfine benzer ve harfin üstüne konur. İnce harflere “u-ü”arası bir ses, kalın
  harflere ise “u” sesi verir.


  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]


  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]


  [​IMG]
  [​IMG]
  30 Haziran 2009
  #1
 2. ELİFBA resimli.. Cevapları

 3. çok güzel anlaşılır net bir kaynak aslında burdan bile öğrenebilir insan yalnız seslerin çıkış yerlerini ve telaffuzları bilmesi lazım tabi diyelimki 1yada 2 kere gidebildi sonra imkanı olmadı ozaman gayet rahat bu yoldanda öğrenebilir gerçi şimdi çok alternatif var bunu veya herhangi bir yöntemi tercih eden arkadaşlar size kolaylık sağlayacak bir ayet yazıyorum ki bunu tüm öğrenim hayatınızdada kullanabilirsiniz ben KURAN-I KERİM-İ bu yolla öğrendim sesler mahreçler için 2yada 3 kere gittim hocaya kalanı evde hallettim tecvit varmı yok şuan için daha sonra oda olur inşallah...yazacağım ayet zihin açıklığı ezberde tutabilme kolay öğrenebilme için özellikle çok faydalı :"VEGUL RABBİ ZİTNİ İLMEN VE FEHMEN"ayet bu arkadaşlar okunuş şekli ise özellikle bu tarz tekrarların en etkili olduğu saatlar vardır sözcüklerin titreşim alanları fizik boyutla ilgili zamanlama çok etkili bir yöntemdir özellikle imkan var ise sabah namazının arkasından 7defa her defasında besmele çekerek BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM DİYEREK 7X7 KEZ TEKRARLANIR
  ama bu saatte kalkılmıyor namazda kılınmıyor faydalanmasınmı faydalansın tabi o zamanda ders çalışacağı her zaman nerde ihtiyaç olursa sınavdan önce hazırlık aşamasında bizzat sınavda vs 7x7 yöntemini uygulayabilirsiniz...teşekkürler konu için mükafat Allahtan teşekkür bizden:)
  30 Haziran 2009
  #2
 4. sagolasın kardesim her zamanki gibi yine mührünü vurmussun konuya :):)
  30 Haziran 2009
  #3
 5. Monsie süper paylasım allah razı olsun..
  30 Haziran 2009
  #4
 6. cümlemizden...
  30 Haziran 2009
  #5
 7. sizin en hayırlılarınız kuranı öğrenen ve öğreteninizdir.....
  30 Haziran 2009
  #6
 8. Hz. Muhammed(S.A.V) :):)
  30 Haziran 2009
  #7
 9. ne güzel olmuş böyle okumayı bilmeyenler faydalanırlar...
  30 Haziran 2009
  #8
 10. evet bende onun icin paylastım zaten :):)
  30 Haziran 2009
  #9
 11. Allah razı olsun güzel bir düşünce...
  30 Haziran 2009
  #10
 12. cümlemizden...:):)
  30 Haziran 2009
  #11
 13. Allah razı olsun.
  29 Eylül 2012
  #12
soru sor

ELİFBA resimli..