En Pahali Benzİn TÜrkİye'de

İsimli konu WH 'Ekonomi' kategorisinde, HiLaL-i TüRK üyesi tarafından 11 Mayıs 2008 tarihinde yazılmıştır. En Pahali Benzİn TÜrkİye'de hakkında bilgi ve tartışmalar.

  1. ARTAN BENZİN FİYATLARI AİLE BÜTÇELERİNİ ZORLUYOR
    Yani verginin bile vergisi alınıyor. Uzmanlar, kâr oranlarının indirilmesini, devletin de vergi oranını düşürmesini istiyor.

    Son zamlarla Türkiye'de benzinin litresi 3,48, motorinin litre fiyatı da 3,03 YTL'ye çıktı. Buna göre Türkiye'de bir litre benzin 2,6, motorin ise 2,5 dolara satılıyor. Ham petrol fiyatlarındaki artışa yüksek vergi ve kâr marjları da eklenince Türkiye, Avrupa'da en pahalı akaryakıt tüketen ülke oldu. Ham petroldeki artışın nerede duracağının bilinmediğini söyleyen uzmanlar, vergi ve kâr marjlarında yapılacak fedakarlıkla vatandaşların rahatlatılmasını istiyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Uluslararası Enerji Ajansı verilerine göre 1 litre benzin için Almanlar 2,2, Fransız, İngilizler 2,1, İtalyan ve Kanadalılar 1,1 dolar ödüyor. Bu alanda ucuzluk rekoru ise Amerika Birleşik Devletleri'nde. Irak'ı işgal ederek zengin petrol rezervlerini kontrol altına alan ABD'de benzinin litre fiyatı 0,8 dolar. Türkiye'de 2,5 dolar olan bir litre motorin ise Fransa'da 1,6 dolara, Almanya'da 1,7 dolara satılıyor. Motorinin en ucuz olduğu ülke de yine ABD; litresi 1 dolar.
    11 Mayıs 2008
    #1
  2. En Pahali Benzİn TÜrkİye'de Cevapları

soru sor

En Pahali Benzİn TÜrkİye'de