Erken adet olmanın nedenleri nelerdir?

İsimli konu WH 'Soru Cevap' kategorisinde, Misafir üyesi tarafından 5 Eylül 2010 tarihinde yazılmıştır. Erken adet olmanın nedenleri nelerdir? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. adet günüm 25-26 günde bir oluyor bu sefer 23 gün sonra oldu neden olabilir
  5 Eylül 2010
  #1
 2. Erken adet olmanın nedenleri nelerdir? Cevapları

 3. Düzensiz Adet ve Kabuslarımız Sancılar
  Vücudun düzenli bir adet çarkına sahip olabilmesi iki yıl alabilir. Bu bile kişiden kişiye değişir. Ortalama devir 21-35 gündür.
  Hormon seviyelerindeki değişiklikler nedeniyle kimi zaman 2 gün kimi zaman 7 gün sürebilir. Ay atlayabilir, iki adet arasında kısa bir süre geçirebilir, yok kadar hafif ya da çok kanamalı bir adet dönemi de yaşayabilirsiniz.
  Tüm bu düzensizlik adet planı yapmanızı bir felakete dönüştürebilir. Son adetinizden itibaren kayıt tutmayı deneyin. Şık giysilerinizin bir anda mahvolması korkusunu taşıyorsanız yanınızda mutlaka bir ped ya da tampon bulundurun.
  Adetinizin yaklaştığını nasıl anlayacaksınız? Eğer düzensizseniz vücudunuzun size verdiği ipuçlarına dikkat etmeniz gerekecek:
  # Sırtta ve belde ağrı ya da sertlik
  # Göğüslerde büyüme ya da ağrı
  # Başağrısı
  # Akne
  # Uykuda düzensizlik
  # Ruh halinde çalkantılar
  Doğum kontrol hapı almıyorsanız, hamile değilseniz ve mide ağrısı gibi başka semptomlar yoksa düzensiz adetinizin nedeni henüz genç olmanızdır.
  Ne yazık ki vücudunuzu bir düzene sokmanızın hiçbir yolu yok. Bazı kızlar 8-9 yaşlarında adet görmeye başlarken bazıları 16-17 yaşına kadar bunu yaşamaz. Bu hormonlarınıza ve ailenize bağlıdır.
  Birçok kız adet döneminin ilk birkaç gününde karın kramplarıyla kıvranır; bu durum çok yaygındır. Kadınların yarısından çoğu adetlerinin ilk gününde sancılanır. Kimi doktorlar bu krampların, rahim kaslarının kasılmasına neden olan bir kimyasal maddenin, prostaglandinin yol açtığını düşünmektedirler. Kişiye göre değişen bu kramplar sızılı, sancılı, şiddetli ya da çok hafif olabilir. Bu kramplar yaş ilerledikçe yok olabildiği gibi daha da kötüleşebilir. Birçok kız asetaminofen ya da ibrufen gibi ağrı kesicilerle adet kramplarını rahatlatabilir. Bu ağrı kesiciler işe yaramazsa doktora görünmek gerekir
  12 Aralık 2010
  #2
soru sor

Erken adet olmanın nedenleri nelerdir?

Alakalı Aramalar:

 1. adetin erken olmasının sebepleri

  ,
 2. adetin erken gelmesinin sebebi

  ,
 3. erken adet olma sebepleri nelerdir

  ,
 4. reglinin erken olmasının nedenleri