Ermenilerin Dinî Nedir?

İsimli konu WH 'Ansiklopedi' kategorisinde, kızılmaske üyesi tarafından 25 Aralık 2009 tarihinde yazılmıştır. Ermenilerin Dinî Nedir? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Ermenilerin Dinî Kimlikleri

  Ermeni toplumu, geleneksel tarih anlatımına göre MS 301 yılında "Aydınlatıcı" (Lusavoriç) lakabıyla anılan Aziz Grigor / Krikor'un öncülüğünde Hıristiyan dinini kabul etmiştir. Yaygın bir kanıya göre yeryüzünde Hıristiyan dinini benimseyen ilk ulusal topluluk Ermenilerdir[35]. Ancak İstanbul merkezli Bizans kilisesi ile Ermeni kiliseleri arasında doğan doktrin farkları ve siyasi çekişmeler nedeniyle[kaynak belirtilmeli] Ermeni kilisesi 451 yılında Ortodoks/Katolik dünyasıyla yolunu ayırarak ayrı bir ulusal mezhep olarak örgütlendi. Ermeni Apostolik Kilisesi adını alan ulusal kilise, Batılı kaynaklarda (Ermeni kilisesinin kurucusu olan Aziz Grigor'a atfen) Gregoryen adıyla da anılır.
  Yeryüzündeki Ermenilerin ezici çoğunluğu Ermeni Apostolik Kilisesine mensuptur. Bunun yanısıra 17. yüzyılda ortaya çıkan küçük bir Katolik Ermeni cemaati ve önemsiz sayıda Protestan Ermeniler de mevcuttur.
  5. yüzyılda (428 yıl) eski Ermeni Krallığı'nın yıkılması ile birlikte Ermeni Apostolik Kilisesine mensup olmak Ermeniliğin başlıca tanımlayıcı unsuru olarak değerlendirilmeye başlandı. Böylece, ulusal mezhebi terkederek mesela Ortodoks kilisesine bağlanan Ermeniler, Rum olarak kabul edilmişler, yine aynı şekilde Malazgirt Savaşı'ndan önce ve sonra Müslümanlığı kabul eden çok büyük sayıda Ermeni de Arap ya da Türk kimliklerini benimsedi.Bu kimlikleri benimseyen Ermeniler Alevi olmuşlardır
  25 Aralık 2009
  #1
 2. Ermenilerin Dinî Nedir? Cevapları

 3. yani sen alevileri ermeni yaptın ölemi aleviler duymasın sen o olayı araştır öle konuş brnce
  6 Mayıs 2011
  #2
soru sor

Ermenilerin Dinî Nedir?

Alakalı Aramalar:

 1. ermenistan dini

  ,
 2. ermenilerin dini

  ,
 3. ermeni dini

  ,
 4. ermeni nedir,
 5. ermenilerin dini nedir,
 6. ermeni dini nedir,
 7. ermeniler hangi dinden,
 8. ermenistanın dini,
 9. ermenistan dini nedir,
 10. Ermenistanin dini nedir