Evrene Yollanan Enerji - Ayşe Esendal

İsimli konu WH 'Makaleler' kategorisinde, ziki üyesi tarafından 23 Ocak 2010 tarihinde yazılmıştır. Evrene Yollanan Enerji - Ayşe Esendal hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Evrene Yollanan Enerji - Ayşe Esendal

  Yaşamak için bir nedeni olan herkes,her sıkıntının üstesinden gelebilir. FRIDERICH NIETZSCHE

  Son zamanlarda sıkça karşılaştığım, herkesin dilinde olan bir şey var, o da şu; pozitif düşün, evrene pozitif enerji yolla, sana o pozitif düşünceler ve olumluluk olarak geri dönecektir.
  Herhalde bunu duymayan yoktur gibi geliyor bana. Facebook ‘tan tutun TV de bile enerji yollayan insanlara rastlamak mümkün. Peki, ne oluyor da, o düşünceler bize olumlu olarak geliyor. Yani bu durum da bir şeyi o kadar çok düşünürsem, olmaması mümkün olmayan, hiçbir şey yok bu dünyada öyle mi?
  Peki, nasıl bakmam gerekiyor? Yani ben hayata ne kadar olumlu yaklaşırsam, o kadar mutlu olma şansım yüksek oluyor dimi? Yani her sabah kalkıp, evet bugün çok güzel geçecek dediğimde o gün tüm olumlu şeyler benim başıma geliyor. Tabi bunu daha sonraları alışkanlık haline getirip, gün içindede olumlu düşünmek, benim tüm hayatımı etkileyecek pozitifliklere sahip olmama neden oluyor. Hayata karşı beklentimin yüksek olması, hep iyi olma ile ilgili bir umut taşımam, moralimin daima yüksek olması ve buna bağlı beklentilerimin olması, pozitif bir hayat için gerekli. Yani hayata olumlu bakabilmek, böyle düşündüğümüzde bize zor gelen o sınavı beklide birincilikle kazanabiliriz, ya da çapkın kocamızı elimizde tutabilir, tekrar kendimize bağlayabiliriz, beklide o iş yerinde en gözde elemanlardan oluruz.Ayın değil, yılın elemanı seçilebilir ve hatta ortaklıklar yapabiliriz. Para düşünüp, bize para kazandıracak işlere sahip olabiliriz. Önümüze oluk, oluk paraların yağdığını görmek, evet bunlar için yapmamız gereken tek şey, hayata karşı pozitif olmak ve beklentimizi yüksek tutmak değil mi?

  -Sibel gel şöyle otur yanıma ,tam isteğine odaklan hah tamamı? şimdi onu düşün
  -Günlerdir bunu yapıyoruz olmuyo bişi işte!
  -sen tam odaklan yolla enerjini ,kızım yazıyo işte oluyomuş,onca insana olmuş yaa
  -dur yoksa tam cama mı denk gelmiyo ?enerji tam gitmiyo mu ne?
  -düşün ,düşün yolla evrene enerjini,sen pozitif düşün üf yaaa

  Sakın böyle düşüncelere umutla bağlanmayın .Tüm bunlara inanmak, insanı hayal kırıklığına uğratmak için yeterlidir.Çünkü genellikle tersi olur .Çalışmazsan, ne kadar umutla bakarsan bak o sınavı kazanamazsın,kocamızın yemediği halt zaten kalmamıştır o,bizi çıkarları doğrultusunda kullanıyordur da ,biz hala bir iliz yon içinde ,gerçeklerle yüzleşemeyip ,acizce oturuyoruzdur.Sadece parayı düşünmek ,çalışmadan bir emek harcamadan sana gelebileceğini ummak ne kadar gerçekçidir buna siz karar verin.
  Mutlumu olmak istiyoruz ,o zaman hayata mümkün olduğunca negatif bakabilmeliyiz.Dış dünyadan yani hayattan beklentilerimizi düşürdüğümüz vakit,işte o zaman hayat daha pozitif olmaya başlar.Eşinden.işinden beklentin ne kadar düşükse ,kısaca kontrolünde olmayan olaylardan beklentiniz ne kadar düşükse o kadar mutlu olma ihtimaliniz artar.Daha az hayal kırıklıklarımız olmaya başlar.Sabah uyandık hava çok kötü ,her yer su,yağmur çamur ve bizim mutlaka oraya gitmemiz gerek ,arabada bozulmuş çalışmıyor.Tüm bunlara rağmen olsun sıcak çayımı içer ,sıkıca giyinip erkenden yola koyulurum oradan dönerken de arkadaşıma uğrayıp laflarım diyebiliyorsak, işte gerçek pozitif yaşam budur.Aksi taktirde havanın güzel olmamasına üzülecek ,arabanın neden bozuk olduğuna söylenecek moral çöküntüsü içinde beş karış suratla yola koyulacaktık .Önemli olan her şeye rağmen kendimizin neler yapabileceği,yani kendimizden ne beklediğimiz.Daha da kötüsüne hazırlıklıyım diyebilmemiz.
  Hayata karşı güvenmek, öz güven değil, cahil cesaretidir. Bu bizi tedbirsizce davranmaya ve sonunda da hayal kırıklıklarının neden olduğu üzüntüye sevk eder. Çocukları bilirsiniz, kimsenin cesaret edemediği şeyleri ellerler, ya da yapmaya çalışırlar, arı kovanına çomak sokarlar, arabaların önüne atlarlar, elektrikle oynamaya kalkarlar, işte cahil cesareti budur, hayata güvenirler ve bir şey olmaz sanırlar. Tersi olduğunda da travma dönemi yaşanır .Arı sokar,araba çarpar , bu bizim hayata güvenip tedbirsiz olmamızdan kaynaklanan bir süreçtir.
  Oysa tam tersi, tedbirini alıp, kendine güvenmek işte öz güven budur.Bir iş yeri kurma öncesinde, tamam, başta o dükkânın kirasını vermekte zorlanabilirim, bu yüzden arabayı satıp işe toplu taşıma araçları ile gider, harcamalarımı minimuma indirip bir süre daha dikkatli olabilirim diyorsak, işte öz güven budur. Hayattan değil, olabilecek tüm zorluklara rağmen kendisinden maksimum beklentisi olan kişinin kendine inancı ve güveni.
  Hayata karşı beklentilerimizi düşürüp, karşımıza çıkabilecek tüm zorluklara karşı kendimizi hazır tutup ,ne olursa olsun başarmak için çaba harcayacağım diyebiliyorsak sanırım hayat bizim için daha renkli daha kolay ve huzurlu olacaktır.Enerjimizi evrene yollamak yerine ,bunlar için harcamaya ne dersiniz?

  Güçlükler insanın gerçekten ne olduğunu meydana çıkaran şeylerdir. EPİKTETOS


  Ayşe Esendal
  23 Ocak 2010
  #1
 2. Evrene Yollanan Enerji - Ayşe Esendal Cevapları

soru sor

Evrene Yollanan Enerji - Ayşe Esendal