Faiz Neden Günah

İsimli konu WH 'Genel Sohbet' kategorisinde, I3ARON üyesi tarafından 3 Mart 2008 tarihinde yazılmıştır. Faiz Neden Günah hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Faiz


  Eğer durmadan artan enflasyon karşısında paramızın değerini banka faizleri sayesinde koruyabiliyorsak, İslam faizi neden haram kılmıştır ? Faizin zararları nelerdir ki :slam onu yasaklamıştır ?
  "Allah alışverişi -karı- helal kılmış, faizi yasaklamıştır."

  Öncelikle ekonomik bir kuralın altını çizerek belirtelim. Faiz, enflasyona neden olur. Bir ülkede ne kadar faiz varsa, o faiz oranının belli bir oran üstünde, o ülkede enflasyonda olur. Batıda enflasyon % 2-3' tür. Çünkü faiz oranları batıda % 2 civarındadır. Yani bir ülkede faiz varsa enflasyonda vardır. Enflasyona karşı insanlar faize hücum ettikçe, enflasyonu artırırlar. Enflasyonun düşmesinin ilk temel şartı faizlerin aşağı çekilip, sıfırlandırılmasıdır.

  Ayrıca faiz enflasyon karşısında paranın değerini koruyamaz. Uzun vadede faiz, enflasyon karşısında paranın değerini eritir.

  Mesela 1990 yılında bir ev alacak parayı bankaya, faize yatıran bir insan, 10 yıl sonra bu parayı bankadan çekse, o para ile, bir evin yarısını bile yaptırtamaz... Bu nedenle Hz. Resul : " Faiz malı eritir " buyuruyorlar.

  Faizin doğurduğu enflasyon karşısında, faizli o para değerini kaybetmiş, erimiş olur.

  Kısaca, enflasyondan kaçarken, aslında enflasyonun en büyük nedeni olan faize tutulmak , eldeki paranın da erimesine sebep olmaktadır.

  Günümüz sol ideolojisi faizle, kârı-alışverişi- aynı kefede görüp, her ikisini de yasaklarlar. Bu mantık 1400 sene önce müşriklerde de vardı. Hz.Resul dönemindeki müşrikler " Alışverişte, karda faiz gibidir " görüşünü savunuyorlardı. Yani isimler, insanlar değişse de, bâtıl fikirler hep aynı mantığı taşıyorlar. O dönemde ki komünistlerin ismi müşrik, şimdiki müşriklerın adları komünist, isim ayrı kafa hep aynı...Tarihinde özeti bu değil mi belki de ...!

  Faiz, enflasyonun anasıdır. Faiz ertelenen enflasyondur. Bunu bir örnekle açıklayalım : Zeki ama parası olmayan bir insan düşünelim. Bir gömlek fabrikası açacaktır, fakat parası yoktur. Bu zeki adam bankaya gider ve kredi ile bankadan borç alır . Mesela kredi olarak100 lira almıştır , banka bir sene sonra ondan 200 lira geri istemektedir.

  Bu kişi bir fabrikada açar ve gömlekleri üretmeye başlar. Şimdi bir gömleğin üreticiden (fabrikadan), toptancı ve perakendeci vasıtasıyla, maliyet, kar, faiz oranlarına göre fiyatlarının tüketiciye yansımasını safha safha görelim: Üretici (diyelim ki ) gömleğin tanesini 2 liraya mal etsin (elektrik, kumaş, işçi ücreti... dahil). Üretici kârda elde edecektir ( diyelim ki 1 lira) , gömleğin fiyatı 3 liraya yükselir. Üretici bankaya faizli borcunu ödeyecektir. Bu borcuda bütün gömleklerinin fiyatlarına bölüştürür, gömleğin fiyatı böylece 4 liraya yükselir. Üretici devlete vergide verecektir, bunu da fiyatlara yansıtır (cebinden verip zarar yapmayı düşünemez !...). Bir gömleğin üreticiden çıkış fiyatı 5 liraya yükselir. Aynı şekilde fiyatlara vergi, faiz, kâr yansıması toptancı da , sonra perakendeci de (mağazada) olur. Toptancıdan gömleği alış fiyatı (maliyeti) 5 liradır. Üzerine kâr, faiz, vergiyi koyar, fiatı 8 liraya çıkar. Aynı durum mağaza sahiplerince de uygulanır. Maliyet (8 lira) artı, vergi, faiz, gömlek 11 liraya yükselir (İslam'da faiz olmadığı gibi vergide, ana paradan, üreticiden direk alınır, vergi borcunun ürettiği mallara yansıtılmasına engel olunur...).

  Böylece 2 liraya mal olan, kârla 3 liraya satılacak mal, tüketiciye 11 liraya yansır. Bunun 3.5 lirası faiz, 3.5 lirası vergi, 3.5-4 liras da maliyet artı kardır. İşte enflasyon, işte hayat pahalılığı budur.

  Başka bir örnek verelim :

  Zengin bir adam 100 lirasını %50 faizle bankaya yatırır. Bir yıl sonra 150 lirası olacaktır. Banka bu parayı alır, kendisinden traktör almak için kredi (üzerine faiz bindirilen borç ) isteyen çitçiye % 100 faizle borç verir. Banka bir yıl sonra 200 lira alacaktır.

  Çiftçi traktörü alır, çalışır, alın teri döker, yorulur... 200 lira borcu bir yıl sonra bankaya öder. Çalışan çiftçi; kazanan,zengin-banka ortaklığı olur ve çark böylece dönmeye devam eder.

  Peki islami bir ortaklık, faizsiz bir fabrika nasıl kurulabilir? Fabrika için beş şeye ihtiyaç vardır :

  Çalışacak işçi, fabrikanın kurulacağı arsa, idareci-planlamacı mühendisler, makineler ve fabrika binası için para ve yol, su, elektrik... ihtiyacını karşılayacak bir devlet desteği.

  Bir köy ahalisi işçi olarak çalışır, arsa olarak o köyün boş bir arazisi satın alınır, zeki insanlar planlamayı yapar, zengin bir insan parasını ortaya koyar, devlette; iş, toprak, zeka ve parayı çalıştıran bu ortaklığa yol, su, elektrik... yardımlarında bulunur. İşsizliği engelleyen, arsayı çalıştıran, zeka göçünü önleyen, parayı yastık altından çeken, devlete belli bir mali destek sağlayan, faizin, enflasyonun olmadığı bir fabrika, böylece kurulmuş olur.

  Daha sonra beş grubun her biri, üretilen malın ortaya çıkmasındaki katkılarına göre paylarını alır.

  Sömürü yok, işsizlik yok, enflasyon yok... Çünkü islam var. ...Çok kısa özetle faiz ve zararları bunlardır.

  KÂR VE SOSYALİZM :

  Küba devrimine ilgi duyup havaiye giden Fransız filozof ve ekonomist Charles Bettelheim ,Che’ye ”...çalışanların , üretimin artmasına ve kalitenin yükselmesine özen göstermelerini teşvik edecek bir ücret uygulamasını savunur...” ( yani kârı ; uyarıcı ücreti savunur) ama Che “ bunlar kapitalizmin uyarıcılarıdır , bunlar yerine moral uyarıcıların olması gerektiğini savunur. “ ve bu görüşü reddeder. Bettelheim teorisinde iddialıdır: ”Deneyimlerim bana , moral uyarıcıların , üretim üzerinde hiç bir yararlı etkisi olmadığını göstermiştir
  3 Mart 2008
  #1
 2. Faiz Neden Günah Cevapları

 3. teşekkürler....
  3 Mart 2008
  #2
 4. sen komünist kapitalist karıştırmışın.
  8 Şubat 2009
  #3
 5. yazının tamamını okumadım o yüzden katılıyorum yada katılmıyorum diyemiyorum.yinede pylşm için tşk
  8 Şubat 2009
  #4
 6. paylaşım için ve bunu yazdığın için tşk ler
  8 Şubat 2009
  #5
 7. turkiyede gelçekten bir faiz batagi var bunu dile getirdigin ve konu açtigin icin tesekkür ne yzikki diş sermayeler ülkemizi faiz yolu ile sömürüyor bireyler alişverisi bankayla yapar oldu nedendir bilinmez esnafta buna canak tutuyor kartin kradin varsa beyde sensin pasada etiketi vadandasin sabit gelirlinin anlina ypistirildi gelecekte ne olur bilmem ama gidiş faiz kamyonu insanimizi sarampole yuvarlayacak:::
  9 Şubat 2009
  #6
 8. tesekkurler bılgılerın ıcın acıklayıcı ve ogretıcı saol
  10 Şubat 2009
  #7
 9. gerçekten teşekkür ediyorum paylaşımın için
  bu faiz konusu çok çok önemli bir konu
  bunun üzerinde durup düşünmek gerekir
  10 Şubat 2009
  #8
 10. Faizin haram olmasinin sebebi sudur:

  Tum para hacmi borc alindiginda, faizi ile odenmesi mumkun degildir. Ancak daha fazla borc alarak eski borcun odenmesi mumkun olur. Fakat faiz odemeleri, toplam nufusun odeme gucunu asarsa, daha fazla borc almak mumkun olmaz ve deflasyon baslar. ABD ve Avrupa'nin son kriz ile basina gelen budur. Borc alabilecek herkes borc almistir. Borc alarak para hacmini artiracak kimse kalmamistir. Bu sebeple insanlarin mevcut borclarini odeyecek kazanc sagalayan is bulmalari imkansizdir. Para hacmi, borcu faizi ile odemeye yetmez. Yani bankalar olmayan parayi talep etmektedir.

  Dunyanin hemen hemen her ulkesi bu bankalarin kontrolu altindadir. Mevcut sistem tum dunya nufusunu bankalarin kolesi haline getirmistir. Avrupa, Amerika, Japonya halklarinin borc altinda eziliyor olmasi kaza degildir. Bu sisteme karsi durmasi muhtemel tek nufus faizin yasak olacagi Musluman ulkelerdir. Bankalar is isten gecmeden bu ulkeleri de kontrol altina almak istemektedir ve Ortadogu'daki pek cok savas ve anlasmazligin asil nedeni budur. Islam, faize dayali para sistemi ve bunun getirdigi finansal kolelik onundeki en buyuk engeldir. Medya, ekonomik yaptirimlar, ve askeri guc ile Islam kontrol altina alinmak istenmektedir.
  4 Şubat 2012
  #9
soru sor

Faiz Neden Günah