Garipçiler (1. Yeniciler) (1940 Sonrası Ortaya Çıkan Edebiyat Toplulukları)

İsimli konu WH 'Edebiyat - Türkçe' kategorisinde, Angelina - E - üyesi tarafından 22 Haziran 2010 tarihinde yazılmıştır. Garipçiler (1. Yeniciler) (1940 Sonrası Ortaya Çıkan Edebiyat Toplulukları) hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Garip akımı ya da Birinci Yeni
  Vikipedi, özgür ansiklopedi


  Garip ya da Birinci Yeni, Orhan Veli, Oktay Rıfat ve Melih Cevdet Anday'ın öncülüğünü yaptığı şiir akımının adıdır. Türk şiirinde o güne kadar yer etmiş kalıp ve anlayışlardan kurtulmak gerektiğini savunur ve biçimciliğe, duygusallığa karşı çıkıp, söyleyiş güzelliğini esas alır. 1941'de Orhan Veli, M. Cevdet Anday ve Oktay Rifat üçlüsü, şiirde var olan aşırı duygusallığa, şairaneliğe, basmakalıp söyleyişe başkaldıran şiirlerini Garip adıyla bir kitapta topladılar. Kitaba koyulan Garip adı zamanla hem üç şairi yansıtan bir kimlik kazandı hem de Türk şiirinde yeni başlayan akımı yansıttı. Şiirde her türlü kurala ve önceden belirlenmiş kalıplara karşı çıkıp kuralsızlığı kural edindiler. Şiirin ölçü, uyak ve dörtlükle ilgisiz olduğunu, özgür yazılması gerektiğini savundular ve şiirin konularını genişlettiler. O güne kadar "seçkin" bir tür sayılan şiirin her konuda yazılabileceğini savundular. Konuşma dilini şiire dahil ettiler; "nasır" gibi bayağı bir sözcüğün de şiirde kullanılabileceğini gösterdiler. Halk deyişlerini şiire aktardılar. Bütün bu aykırı özellikleriyle şiir gibi görünmeyen ve Türk Edebiyatı içinde tepki toplayan Garip Akımı, ancak günümüzde anlaşılabildi.
  Garipçiler, Garip adlı kitaplarına yazdıkları önsözde, Türk şiirini katı kurallara bağlı ve doğallıktan uzak bulduklarını belirtmişlerdir. Garipçiler'e göre bu durumun temel nedeni hece, uyak, aruz gibi kalıpların şiirde vazgeçilmez sanılmasıydı.
  Garip akımını takip eden şairler bir türlü düzgün para kazanamamıştır.Kaderleriyle başbaşa kalmışlardır.Genelde yalnız olarak hayata gözlerini yummuşlardır.

  Garipçiler (1. Yeniciler):1914 yılında ; Orhan Veli Kanık, Melih Cevdet ve Oktay Rıfat’ın ortaklaşa çıkardıkları “Garip” adlı şiir kitabıyla baladı. Klasik şiir anlayışına tepki olarak doğmuştur.

  Özellikleri:
  1. Ölçü, uyak gibi biçimsel kurallardan uzaklaşmışlardır.
  2. Şairanelikten uzak yeni bir söyleyişe yönelmişlerdir.
  3. “Şiirin konusu sınırlanamaz . Sıradan konular bile şiire sokulmalıdır.” anlayışıyla sıradan insanları ve onların küçük tasalarını , sevinçlerini işlemişlerdir.
  4. Sade , günlük konuşma dilini kullanmışlar , halk şarkılarından , fıkralardan , deyimlerden yararlanmışlardır .
  5. Söz ve anlam oyunlarına yer vermemişlerdir.
  6. İnce bir nükteye ve zeka oyunlarına yönelmişlerdir . Hayale yer vermemişlerdir
  22 Haziran 2010
  #1
 2. Garipçiler (1. Yeniciler) (1940 Sonrası Ortaya Çıkan Edebiyat Toplulukları) Cevapları

soru sor

Garipçiler (1. Yeniciler) (1940 Sonrası Ortaya Çıkan Edebiyat Toplulukları)