Genç Kızların Bilmesi Gerekenler

İsimli konu WH 'Evlilik Ve Cinsel Yaşam' kategorisinde, HoLyWar üyesi tarafından 25 Kasım 2007 tarihinde yazılmıştır. Genç Kızların Bilmesi Gerekenler hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Ergenlik kızların yaşamı açısından vücutlarının küçük bir kız çocuğundan kadın olmaya doğru değiştiği zamandır. Bunun yanında ergenlik dönemi sonunda vücudunuz bebek yapabilecek özelliklere sahip olur. Ergenliğe giriş için kesin bir zaman yoksa da genel olarak kızlar 9-13 yaş arasında ve erkeklerden daha erken ergenliğe girerler. Bu nedenle yaşamın bu döneminde kızlar - erkekler kendilerini yakalayıncaya kadar- birkaç yıl erkeklerden daha uzun ve daha olgundurlar.

  Göğüsler
  Kızların çoğunda ergenlik göğüslerin büyümesi ile başlar. Göğüslerinizin büyüdüğünü meme uçlarının birisinin veya her ikisinin üzerinde küçük ve hassas bir kabarıklık meydana gelmesi ile fark edersiniz. Bu kabarıklık birkaç yıl içinde giderek büyüyecektir. Başlangıçta bir göğüs diğerinden daha büyük olabilir ve bu durum bazen göğüsler son şeklini alıncaya kadar sürebilir. Göğüsler gelişmeye başlayınca sutyen takma ihtiyacı duyarsınız. Bazı kızlar sutyeni ilk kez giydiklerinde heyecanlanırlar, çünkü bu kadın olmaya doğru ilk adımdır! Bununla birlikte bazı kızlar (özellikle arkadaşları arasında ilk kendileri sutyen taktığında) utanabilir. Sizin ilk sutyen giymeniz toplum içinde büyümüş muamelesi görmenize neden olacak ve onlar açısından bu durum utanma konusu değil sizin büyümenizden dolayı gurur konusu olacaktır.

  Tüylenmede artış
  Ergenlikle birlikte genital bölgede (bacaklarınızın arasında) yumuşak tüyler görünmeye başlayacaktır. Bu tüyler daha sonra sık ve kıvrımlı hale gelecektir. Genital bölgedeki tüylenme ile birlikte kol altlarında ve bacakların üzerinde de tüyler görünecektir. Bir çok kadın bu tüyleri temizlemektedir. Bu işlemin tıbbi bir nedeni yoktur - tamamen kişisel seçim konusudur. Tüylerden kurtulmaya karar verirseniz klasik ağda veya lazer epilasyon yöntemlerini kullanabilirsiniz.

  Vücut şekli
  Zamanla kalçalarınız genişleyecek, beliniz ise daralacaktır. Vücudunuz karın, kalça ve bacaklarınızda yağ depolamaya başlayacaktır. Bu gelişme normaldir, çünkü böylece kadın vücuduna özgü çizgiler meydana gelmektedir.

  Vücut ölçüleri
  Kollarınız, bacaklarınız, elleriniz ve ayaklarınız vücudunuzun geri kalan kısımlarına göre daha hızlı büyüyecektir. Vücudunuzun geri kalan kısımları kol ve bacaklarınızdaki büyümeyi yakalayıncaya kadar kendinizi biraz biçimsiz (hantal) hissedebilirsiniz.

  Deri
  Deri ergenlikle birlikte daha yağlı hale gelir ve daha çok terlediğinizi fark edersiniz, çünkü ter bezleri de büyümeye başlamıştır. Derinizi her gün temizlemeniz gereklidir. Bunun yanında koku ve ter ıslaklığını önlemek için deodorant veya ter etkisini azaltan spreyler kullanabilirsiniz. Derinizi temiz tutma çabalarına rağmen yine de yüzünüzde sivilceler olacaktır. Bu sivilceler akne olarak isimlendirilir ve ergenlik dönemindeki hormonların yükselmesine bağlı olduğundan normal kabul edilir. Bütün ergenlerde şu veya bu zamanda akne olacaktır. Akneleriniz çok şiddetli ise bir doktora danışmanızda yarar olabilir.

  Menstürasyon
  Kızların çoğunda 9-16 yaş arasında menstürasyon (adet kanması) periyodu başlar. Ergenlik döneminde yumurtalıklarda(overler) dişi döllenme hücreleri (ovum) olgunlaşır bu hücreler cinsel birleşme ile kadın iç genital organlarına ulaşan erkek döllenme hücresi (sperm) ile karşılaşırsa hamile kalınır ve bebek meydana gelir. Bu sırada bebeğe hazırlık olarak rahim (uterus) iç yüzeyinde kan hücrelerini de içeren kalın bir tabaka oluşur. Eğer ovum sperm ile karşılaşmazsa uterustaki hazırlık gereksiz hale gelir ve bu doku adet kanaması olarak vaginadan dökülür. Menstürasyon Periyodu her ay benzer kanamanın olması ile karakterizedir. Bir kız çocuğunda menstürasyonun başlaması artık hamile de kalabileceği anlamına gelir.

  Menstürasyon periyodu sırasında çamaşırlarınızın kirlenmemesi için temizlik pedi veya tampon kullanmanız gereklidir. Bazıları ped, bazıları ise tampon tercih ederler. Tampon ilk kez kullanılırken gevşemeli ve tampon yavaşça vajinaya itilmelidir. Günümüzde kızların çoğu mini pedleri tercih etmektedir. Menstürasyon periyodu genellikle 3-7 gün sürmekte ve daha sonra 1-2 gün renksiz bir kanama devam edebilmektedir. Bu normaldir. Periyod dışında kanama başlarsa çocuk hekimine başvurmanız gereklidir.

  Normal menstürasyon periyodu sırasında yüzmek, ata binmek, veya jimnastik yapmak gibi normal aktivitelerinizden vazgeçmenize gerek yoktur. Tam tersine örneğin egzersiz krampların ve menstürasyona bağlı diğer rahatsızlıklarınızın azalmasına yardım edebilir.
  Menstürasyonun başlangıç döneminde bir çok genç kız daha sonraki kanamalarının tam zamanında olacağını düşünürler, fakat nadiren böyle olur. İlk yıl (belki daha uzun süre) içinde menstürasyon siklusu takvime uymaz, bazen 3 hafta gibi kısa süre içinde bazen ise 6 hafta gibi uzun bir sürede kanama olabilir. Bir süre sonra siklus düzene girecektir ve kızların çoğunda her 3-5 haftada bir menstüral kanama olacaktır. Siklus düzenli hale geldikten sonra da hastalık, stres altında kalmak, ağır egzersiz, yetersiz beslenme veya bir şeylere çok sinirlenmek gibi durumlarda menstürasyon aksayabilir. Doğal olarak bütün bu nedenlerin yanında menstürasyon gecikmelerinde hamile kalınmış olabileceği akla gelmelidir.

  Bazı çocukların menstürasyon kanamaları diğerlerinden daha ağır olabilir. Fakat üzülmeyin, sağlığınızı etkileyecek kadar kanama olmaz. Vücudunuzda 5 litre kan vardır ve menstürasyon sırasında ancak 50-100 ml kan kaybedersiniz. Bununla birlikte gerçekten ağır bir kanamanız olabilir (günde 6-8 ped değiştirmeniz gerekebilir), bu durumda çocuk hekiminizle görüşmenizde yarar vardır.

  Menstürasyon periyodu sırasında, öncesinde veya sonrasında aşağıdaki yakınmalar görülebilir:

  *

  Kramplar
  *

  Karında gaz birikmesi
  *

  Göğüslerinizde hassasiyet veya şişkinlik
  *

  Baş ağrısı
  *

  Kendini kötü hissetme ve huzursuzluk gibi ani duygusal değişiklikler
  *

  Depresyon

  Yukarıdaki bulgular şiddetli olduğunda çocuk hekiminizle görüşmeniz gereklidir. Çok kez kramplar ve diğer yakınmalarınız hafif olur ve onları kontrol etmek kolaydır. Çocuk hekiminiz kendinizi daha iyi hissetmeniz için size bazı ilaçlar ve egzersiz tavsiye edecektir. Aşağıdaki bulgulardan birisi olduğunda ise mutlaka çocuk hekiminize başvurmanız gereklidir.

  *

  Menstürasyon periyodunuzda hastalık gibi bilinen bir neden olmaksızın ani değişiklik olması
  *

  7-10 günden fazla süren çok ağır kanama olması
  *

  Periyodlar arasında kanama olması
  *

  Menstürasyon başlangıcından sonraki dönemde iki günden fazla süren şiddetli karın ağrısı olması
  *

  Hamile kaldığınız düşüncesi

  Menstürasyon siklusunuzla ilgili herhangi bir şeyin yanlış gittiğini düşünüyorsanız; Çocuk hekiminiz ilk değerlendirmeyi yapacak ve gerekiyorsa infeksiyon veya başka sorunlar için bir kadın-doğum uzmanına girmenizi önerecektir.
  25 Kasım 2007
  #1
 2. Genç Kızların Bilmesi Gerekenler Cevapları

 3. :muahaha:iiki erkegim:muahaha:
  9 Nisan 2010
  #2
 4. Way be iyikide erkegiz ha :DD
  24 Nisan 2010
  #3
 5. ya inanmıyorum bu kızlara özel bi sayfa ve kızlar yerine erkekler yorum yapıyo...bravo...
  5 Haziran 2010
  #4
 6. konuyu yazanda erkek:d
  5 Haziran 2010
  #5
 7. kız olmanın zorluğu

  14 Eylül 2010
  #6
 8. kızlar bence erqenlik erkeklerle çıkmaktır
  7 Mart 2012
  #7
 9. Adet boya engel mi
  29 Temmuz 2012
  #8
 10. Bende bir kız olarak bunların hepsine dikkat edecem bide merak ettiim bisey var kuzenim16yaşında fakat dedine göre cinsel ilişkiye girmiş sorun olurmuki
  24 Ağustos 2012
  #9
 11. sevgili kardeşim çok yanlış bir düşünce sana samimi olarak soruyorum sen kaderinde kesinkez evleneceğin kişiyi buldun ve evlendin çok güzelde çokukların oldu sonradan öğrensenki sevgili çok sevdiğin eşin daha önceden gencliğin vermiş olduğu hevesle bir çok kişiyle cıkmış bu seni nederece üzer düşün belki arifsen anlarsın

  not ( cenabı hak çok şiddetli kızkançtır nikahsız yapılan herşeye karşı şidetli gazap eder dikkat edin herkesin kaderindeki kişi ezelden bellidir sen bir başkasıyla oynarsan kader sana şiddetli tokatını vurur ya eşine ya kardeşine yada kızına birini musallat eder veya benim gibide olabilirsizin vesvese yaparak hiç olmayan biri için nışanı attım şimdi kafamı taşa vuruyorum[kahretsin]
  27 Ağustos 2012
  #10
 12. Sağolun Çok Yardımcı Oldunuz...
  10 Eylül 2012
  #11
 13. [kahretsin]:):ban:[kahretsin]:agla::uzgun::muha::yuppi::öhh:;);):öhh:[sigara][sigara]&)[kahretsin]
  15 Mart 2013
  #12
 14. İyiki erkeğim ne zor iş Allah kızlara kolaylık versin
  22 Mayıs 2013
  #13
 15. SHERLOCK HOLMES ÖZEL DEDEKTİFLİK BÜROSU
  16. YILLIK EMEKLİ EMNİYET MENSUBU GÜVENCESİ İLE ÇALIŞMLARIMIZI TÜRKİYENİN 81 VİLAYETİNDE AKTİF OLARAK SÜRDÜRMEKTEYİZ.SIRASIYLA YAPILAN ÇALIŞMALAR AŞŞAĞIDAKİ ANA BAŞLIKLAR ALTINDA TOPARLANMIŞ OLUP MEVCUT RESMİ SİTEMİZİ SHERLOCK HOLMES ÖZEL DEDEKTİFLİK YAZARAK GOOGLEDEN ULAŞABİLİRSİNİZ.

  http://estakibidedektiflik.blogspot.com.tr/p/dedektiflik-hizmetleri.html


  *EŞ TAKİBİ
  *KİŞİ TAKİBİ
  *SEVGİLİ TAKİBİ
  *TEKNİK TAKİP
  *SANAL TAKİP
  *FİZİKİ TAKİP
  *ADRES TESPİTİ
  *BOŞANMA DAVASI ÖNCESİ DELİL TOPLAMA
  *KAYIP ÇOCUK VAKASI
  *VARİYET TESPİTİ
  *MALİ ANALİZ
  *HUKUK DANIŞMANLIĞI
  *HIRSIZLIK VE DOLANDIRICILIK
  *FİZİKİ VE BİLİŞİM SUÇLARI

  SHERLOCK HOLMES ÖZEL DEDEKTİFLİK HİZMETLERİ

  ÖZEL PROGRAMLARLA TELEFON DİNLEME VE KAYDI MÜMKÜNDÜR !!!


  http://estakibidedektiflik.blogspot.com.tr/p/dedektiflik-hizmetleri.html
  26 Ocak 2015
  #14
 16. özel dedektiklik hakkında sizler ile bir deneyimimi paylaşmak istiyorum; sevgilim ile 2 yıllık bir birlikteliğimiz vardı çoğu zaman kavga edip ayrılsakda önümüzdeki yıl için evlilik planları yapıyorduk birlikte yaşıyoduk bu yaz iş için şehir dışına çıkmam gerekti 10 gün istanbul dışında bulundum eve döndüğüm zaman evi toplayıp temizlik yapmaya başladım yatak odasında camın dışında kirli bir bayan iç çamasırı buldum üst kattan düşmüş oalbilir diyede düşünerek o an soğuk kanlı kalıp bu olayı onunla paylaşmayıp gözlem yapmaya karar verdim hareketlerinde bir değişiklik yoktu ama bir kere şüphe ettiğim için içim içimi yiyordu ,Bu konuyu paylaştığım bir arkadaşım beni bir dedektiflik bürosuna yönlendirdi,2 haftalık bir takip sonunda bana iş yemeği dedeiği yemeklerin bir kız ile randevu ve buluşmaları olduğunu resim ve belgeler ile ögrendim üstelik telefonu dinlemeye alan dedektif arkadaşlar 1 başka kızın olduğunuda ögrendi üstelik yeni olamayan 5 aylık ilişkiler oldugunu öğrendim tam bir yıkımdı benim için ama sadakatsiz bir ilişkiyi evlilik ile neticelendirmektense ayrılık ile sonuçlanması benim için daha hayırlı oldu,Dedektif arkadaşlar çok profesyonelce ve uzman bir ekip ile çalısıyorlar üstelik cok hızlı neticelendiriyorlar sizinde bunun gibi yada farklı bir konuda şüpheniz varsa kesinlikle tavsiye edebilirilm hatta sitelerini de paylaşıyım sizin ile http://ekip-dedektiflik.blogspot.com.tr/ belki sonuç sizin için hayak kırıklığı olmaz :) iyi günler..
  8 Aralık 2015
  #15
soru sor

Genç Kızların Bilmesi Gerekenler

Alakalı Aramalar:

 1. got sikilirmi

  ,
 2. götten sikilirmi

  ,
 3. kadın götten sikilirmi

  ,
 4. genc kizlarin ozellikleri,
 5. kız gotten sikilir mi,
 6. götten kız sikilirmi,
 7. hamile sikilirmi,
 8. got.sikilirmi,
 9. gotten sikilirse nolur,
 10. götten sikilirse buyurmu