Geri Dönüşüm Nedir?

İsimli konu WH 'Genel' kategorisinde, "zєяяє" üyesi tarafından 26 Aralık 2009 tarihinde yazılmıştır. Geri Dönüşüm Nedir? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Geri dönüşüm nedir?

  Değerlendirilebilir atıkların çeşitli fiziksel ve/veya kimyasal işlemlerle ikincil hammaddeye dönüştürülerek tekrar üretim sürecine dahil edilmesine geri dönüşüm denir. İkinci bir tanım olarak ta geri dönüşüm terimini, kullanım dışı kalan geri dönüştürülebilir atık malzemelerin çeşitli geri dönüşüm yöntemleri ile hammadde olarak tekrar imalat süreçlerine kazandırılması olarak açıklayabiliriz.

  Geri dönüşebilen maddeler; cam, kağıt, alüminyum, plastik, piller, motor yağı, akümülatörler, beton, organik atıklar ve elektronik atıklardır.

  Geri Dönüşüm Nasıl Yapılır?

  Çöpün içindeki geri dönüştürülebilir malzemelerin önemli bir miktarını yiyecek ve içecek ambalajlarında kullanılan metal plastik ve cam atıklar ile kağıt ve karton oluşturmaktadır. Tüm bu malzemelerin tekrar üretim sürecine geçmesi için aşağıdaki beş temel basamak gerçekleştirilir.

  Geri Dönüşüm Sisteminin 5 Temel Basamağı:

  1.Kaynakta Ayırma; Değerlendirilebilir nitelikli atıkları çöple karışmadan oluştukları kaynakta ayırarak biriktirme.

  2.Değerlendirilebilir Atıkları Ayrı Toplama; Bu işlem değerlendirilebilir atıkların çöple karışmadan temiz bir şekilde ayrı toplanmasını sağlar.

  3.Sınıflama; Bu işlem kaynağında ayrı toplanan malzemelerin cam, metal plastik ve kağıt bazında sınıflara ayrılmasını sağlar.

  4.Değerlendirme; Temiz ayrılmış kullanılmış malzemelerin ekonomiğe geri dönüşüm işlemidir. Bu işlemde malzeme kimyasal ve fiziksel olarak değişime uğrayarak yeni bir malzeme olarak ekonomiye geri döner.

  5.Yeni Ürünü Ekonomiye Kazandırma; Geri dönüştürülen ürünün yeniden kullanıma sunulmasıdır.
  Bu sistemde değerlendirme basamağı her malzeme için farklılık göstermektedir. Örnek vermek gerekirse aşağıdaki sistemler sıralanabilir:

  - Plastik kırma makineleri,
  - Hurda kablo geri dönüşüm sistemleri,
  - Oto lastiği geri dönüşüm sistemleri,
  - Pet şişe geri dönüşüm sistemleri,
  - Plastik atık geri dönüşüm sistemleri

  Geri Dönüşüm Niçin Önemlidir?

  1.Doğal Kaynaklarımız Korunur; Doğal kaynaklarımız dünya nüfusunun artması ve tüketim alışkanlıklarının değişmesi nedeni ile her geçen gün azalmaktadır. Bu nedenle malzeme tüketimini azaltmak, değerlendirilebilir nitelikli atıkları geri dönüştürmek sureti ile doğal kaynaklarımızı verimli kullanmak zorundayız. Bu nedenle geri dönüşüm doğal kaynaklarımızın korunması ve verimli kullanılması için son derece önemli bir işlemdir. Örneğin; kağıdın geri dönüşümü ile ormanlarda ağaçların daha az kesilmesini sağlamış oluruz. Benzer şekilde plastik atıklarının geri dönüşümü ile petrolden tasarruf sağlanabilir.

  2.Enerji Tasarrufu Sağlanır; Geri dönüşüm malzeme üretiminde endüstriyel işlem sayısını azaltmak suretiyle enerji tasarrufu sağlar. Örneğin; metal içecek kutularının geri dönüşümü işleminde bu metaller direkt olarak eritilerek yeni ürün haline dönüştürüldüğünde bu metallerin üretimi için kullanılan maden cevheri ve bu cevherin saflaştırılma işlemlerine gerek olmadan üretim gerçekleştirilebilmektedir. Bu şekilde bir alüminyum kutunun geri dönüşümünden % 96 oranında enerji tasarrufu sağlanabilir. Benzer şekilde katı atıklarda ayrılan kağıdın yeniden işleme sokulması için gerekli olan enerji normal işlemler için gerekli olanın % 50’si kadardır. Aynı şekilde cam ve plastik atıkların da geri dönüşümünden önemli oranda enerji tasarrufu sağlanabilir.

  3.Atık Miktarı Azalır; Geri dönüşümün uygulanması ile çöplere giden atık miktarında azalma sağlanarak bu atıkların taşınması ve depolanması işlemleri için daha az miktarda alan ve daha az enerji kullanılmış olur. Evsel atıklar için bu azalma ağırlık olarak fazla olmamakla birlikte hacimsel olarak bakıldığında oldukça önemli bir oran teşkil etmektedir.

  4.Geri Dönüşüm Geleceğe ve Ekonomiye Yatırım Demektir; Geri dönüşüm uzun vadede verimli bir ekonomik yatırımdır. Hammaddenin azalması ve doğal kaynakların hızla tükenmesi sonucunda ekonomik problemler ortaya çıkabilecek ve işte bu noktada geri dönüşüm ekonomi üzerinde olumlu yapacaktır. Yeni iş imkanları sağlayacak ve gelecek kuşaklara doğal kaynaklardan yararlanma olanağı sağlayacaktır.

  Ne Zaman?

  Satın alınan eşyalar ve malzemelerin faydalı olduğu sürece kullanılması gerekir. Atmadan önce eğer başka maksatla kullanılması mümkünse, o şekilde de kullanılarak hemen atık olması önlenmelidir. Atık olmasını önlemek için artık kullanmayacağımız eşya yada malzemeyi kullanabilecek birilerine bedelli veya bedelsiz olarak vermek de denenmelidir. Eğer eşya/malzeme kapı önüne konulacak duruma geldi ise, malzemenin geri dönüştürülebilir nitelikte olması halinde geri dönüşümü sağlayacak bir hizmet ve hizmet vericiler araştırılır. Malzemeler ayrılarak bu hizmet vericilere onlar için uygun biçimde verilir.


  Kaynaklar: camsiad.org.tr- tr.wikipedia.org- cevremltd.com/nelerdonusur.asp- tarzanca.iblog.com/post/224852/480863
  26 Aralık 2009
  #1
 2. Geri Dönüşüm Nedir? Cevapları

 3. tesekkurler...
  27 Aralık 2009
  #2
 4. Rica ederim, umarım herkes geri dönüşüm konusunda elinden geleni yapıyordur..
  27 Aralık 2009
  #3
 5. sizde atıklarınız konusunda hassas davranın ve atığınızın geri dönüşüme kazandırılması konusunda hassas olan kişilerle irtibata geçi,niz.:tamam::bravo:


  Güzel paylaşım için teşekürler
  27 Aralık 2009
  #4
 6. Rica ederim, geri dönüşüm konusunda, halk olarak bilinçlenmeye çok ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum...
  27 Aralık 2009
  #5
soru sor

Geri Dönüşüm Nedir?