GÖz Damlalari Nasil Kullanilir?

İsimli konu WH 'Göz Sağlığı' kategorisinde, yesilalici üyesi tarafından 2 Mart 2008 tarihinde yazılmıştır. GÖz Damlalari Nasil Kullanilir? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Tüm ilaçların yan etkileri bulunmaktadır. Damlalar kullanıdıktan sonra çok az bir miktarı vücuda geçtiği için yan etkileri az oranda görülmektedir.Ancak unutulmamalıdırki birçok göz damlası çok güçlü ilaçlardır ve sağlığınızı tehlikeye yol açabilecek durumlara neden olabilmektedirler.
  Herhangibir ilaca alerjiniz varsa bunu doktorunuza söylemeniz gerekmektedir. Göz damlalarına karşı gelişen alerji genelde kızarıklık, kaşınma, göz çevresinde şişliğe neden olmaktadır. Hastalar bu durumda ilacı kullandıktan sonra durumlarının kötüleştiğini belirtirler.
  Göz bebeğini büyüten damlalar: ,
  Muayene sırasında gözünüzün arka kısmının daha iyi değerlendirilmesi amacıyla kullanılırlar. Çocuklarda genellikler gözlük muayenesi için kullanılır. Damla damlatıldıktan sonra belirli bir süre için görmeniz bulanıklaşacak ve parlak ışıktan rahatsız olmaya başlayacaksınızdır.
  [​IMG]
  Bazen çocuklara verilen göz bebeğini büyüten güçlü damlalar ateş, kızarma, bulantı, ajitasyon ve uykuya meğil yapabilir. Bu durumda ilaç derhal kesilmeli ve doktorunuzla irtibata geçmeniz gerekmektedir.
  Anestezik damlalar: Gözde batma gibi şikayetleri geçirip hastayı büyük ölçüde rahatlatsada kontrolsüz kullanımı göze ciddi hasarın gelmesine yol açabilmektedir.
  Reçete harici damlalar:Suni gözyaşı yada çeşitli kızarıklık giderici damlaların uzun süreli kullanımı göde çeşitli kızarıklıklara neden olabilmektedir.
  Steroid içeren damlalar: Bu ilaçlar çok güçlü olduklarından göz doktorunuzun bilgisi haricinde kullanılmaması gerekmektedir. Danışılmadan kullanılması hastalığınızı çok daha tehlikeli durumlara sokabilir. Uzun süreli kullanımı glokom yada katarakta neden olabilmektedir. Ancak gereken durumlarda bu riskler gözardı edilerek kullanılması gerekmektedir.

  Enfeksiyonlara karşı kullanılan ilaçlar: Gözdeki her kızarıklık enfeksiyon demek değildir. Doktorunuz gereken durumlarda çeşitli antibiyotikler kullanacaktır. Birçok durumda tek ilaç yeterli olamamaktadır. Bunun için farklı ilaçlar birlikte kullanılmaktadır. Eğer tedaviye rağmen birkaç gün içerisinde gözde iyileşme olmadıysa doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.
  Glokom damlaları:Çeşitli glokom damlaları görmede bulanıklık yapabilmektedir. Bazıları solunum sıkıntılarına özellikle astım, amfizem hastalarında, kalp ritmi bozukluklarına kalp hastalarında neden olmaktadır. İlaca başladıktan sonra benzer şikayetleriniz olursa ilacı hemen kesmeniz ve doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.
  Göz damlaları nasıl kullanılmalıdır?
  İlk başta göz damlalarını kullanmak biraz zor olabilmektedir. En kolay yol başı geriye atıp, alt göz kapağını aşağıya çekerek damlatılabilir. Bu alt kapağa bastırıp aşağıya çekilerek yada iki parmakla tutlup çekilerek yapılır. Bu göz kapağıyla göz arasında bir cep oluşturur. Buraya tek bir damla damlatıldıktan sonra burun köküne göz kenarından bastırmak gerekir. Bu ilacın vücuda karışmasını engelleyip yan etkilerinin oluşması engellemektedir.
  [​IMG]
  2 Mart 2008
  #1
 2. GÖz Damlalari Nasil Kullanilir? Cevapları

soru sor

GÖz Damlalari Nasil Kullanilir?

Alakalı Aramalar:

 1. vıgamox

  ,
 2. vıgamox nedir

  ,
 3. vıgamox ne için kullanılır

  ,
 4. vıgamox nedir ne işe yarar ,
 5. vıgamox cocuklarda kullanılır mı